Témou konferencie Megatrendy a médiá bol digitálny vesmír
TASR
TASR

Témou konferencie Megatrendy a médiá bol digitálny vesmír

Súčasťou programu bolo aj odovzdanie výročnej ceny Fakulty masmediálnej komunikácie UCM Granátové jablko Mariána Matyáša.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR Branislav Račko

Smolenice/Trnava 20. apríla (TASR) - Hlavnou témou tohtoročnej vedeckej konferencie Megatrendy a médiá, ktorú pravidelne pripravuje Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave, bol digitálny vesmír – Digital Universe.

Konala sa začiatkom týždňa na zámku v Smoleniciach a pozvanie na ňu prijalo 150 účastníkov zo siedmich krajín, ktorí počas dvoch dní diskutovali o súčasných mediálnych trendoch, ich vplyve na spoločnosť, ale aj o falošných správach a dezinformáciách.

Súčasťou programu bolo aj odovzdanie výročnej ceny Fakulty masmediálnej komunikácie UCM Granátové jablko Mariána Matyáša. Cenu pomenovala fakulta po predčasne zosnulom prodekanovi, publicistovi a mediálnom a marketingovom odborníkovi Matyášovi (1978 – 2007).

Prevzali si ju bývalí študenti - fotograf Peter Lančarič a televízny producent Martin Frimmer. Obaja sa podieľajú na viacerých úspešných projektoch. Lančarič je spoluzakladateľom komunitného a umeleckého centra Kubik nápadov a galérie vo verejnom priestore – Galéria Výklad. Vo svojej tvorbe sa zaoberá sociologickými aspektmi fotografického portrétu.

Frimmer ako producent pracoval na viacerých televíznych a filmových projektoch, ako 38 - filmová pocta hokejovej legende, Cuky Luky Film, Kredenc, Vo štvorici po Slovensku či Partička.

"V rámci programu sme predstavili aktuálne čísla vedeckých časopisov, ktoré vydáva FMK. Medzi nimi aj nové číslo časopisu European Journal of Media, Art & Photography, ktoré prináša profil jedného z najtvorivejších a najvýraznejších predstaviteľov slovenskej fotografie Jozefa Sedláka a jeho doktoranda Jakuba Kovalíka," informoval o tom Peter Krajčovič z FMK.

Počas konferencie podpísali dekanka FMK Ľudmila Čábyová a riaditeľka Divadla Jána Palárika v Trnave Zuzana Šajgalíková memorandum o spolupráci, vďaka ktorému budú môcť študenti absolvovať v divadle odbornú prax, vystavovať svoje práce a podieľať sa na natáčaní videozáznamov z predstavení.

Medzi hosťami konferencie boli aj zástupcovia Central South University Changsha v Číne, s ktorou FMK rozvíja spoluprácu v oblasti vedecko-výskumnej činnosti. "Spolupráca umožní vzájomnú výmenu skúseností v oblasti mediálnych štúdií, ale do budúcnosti vytvorí aj priestor na absolvovanie študijných pobytov a stáží," uviedla Čábyová.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRNAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…