Témou konferencie Megatrendy a médiá bol digitálny vesmír
TASR
TASR

Témou konferencie Megatrendy a médiá bol digitálny vesmír

Súčasťou programu bolo aj odovzdanie výročnej ceny Fakulty masmediálnej komunikácie UCM Granátové jablko Mariána Matyáša.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR Branislav Račko

Smolenice/Trnava 20. apríla (TASR) - Hlavnou témou tohtoročnej vedeckej konferencie Megatrendy a médiá, ktorú pravidelne pripravuje Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave, bol digitálny vesmír – Digital Universe.

Konala sa začiatkom týždňa na zámku v Smoleniciach a pozvanie na ňu prijalo 150 účastníkov zo siedmich krajín, ktorí počas dvoch dní diskutovali o súčasných mediálnych trendoch, ich vplyve na spoločnosť, ale aj o falošných správach a dezinformáciách.

Súčasťou programu bolo aj odovzdanie výročnej ceny Fakulty masmediálnej komunikácie UCM Granátové jablko Mariána Matyáša. Cenu pomenovala fakulta po predčasne zosnulom prodekanovi, publicistovi a mediálnom a marketingovom odborníkovi Matyášovi (1978 – 2007).

Prevzali si ju bývalí študenti - fotograf Peter Lančarič a televízny producent Martin Frimmer. Obaja sa podieľajú na viacerých úspešných projektoch. Lančarič je spoluzakladateľom komunitného a umeleckého centra Kubik nápadov a galérie vo verejnom priestore – Galéria Výklad. Vo svojej tvorbe sa zaoberá sociologickými aspektmi fotografického portrétu.

Frimmer ako producent pracoval na viacerých televíznych a filmových projektoch, ako 38 - filmová pocta hokejovej legende, Cuky Luky Film, Kredenc, Vo štvorici po Slovensku či Partička.

"V rámci programu sme predstavili aktuálne čísla vedeckých časopisov, ktoré vydáva FMK. Medzi nimi aj nové číslo časopisu European Journal of Media, Art & Photography, ktoré prináša profil jedného z najtvorivejších a najvýraznejších predstaviteľov slovenskej fotografie Jozefa Sedláka a jeho doktoranda Jakuba Kovalíka," informoval o tom Peter Krajčovič z FMK.

Počas konferencie podpísali dekanka FMK Ľudmila Čábyová a riaditeľka Divadla Jána Palárika v Trnave Zuzana Šajgalíková memorandum o spolupráci, vďaka ktorému budú môcť študenti absolvovať v divadle odbornú prax, vystavovať svoje práce a podieľať sa na natáčaní videozáznamov z predstavení.

Medzi hosťami konferencie boli aj zástupcovia Central South University Changsha v Číne, s ktorou FMK rozvíja spoluprácu v oblasti vedecko-výskumnej činnosti. "Spolupráca umožní vzájomnú výmenu skúseností v oblasti mediálnych štúdií, ale do budúcnosti vytvorí aj priestor na absolvovanie študijných pobytov a stáží," uviedla Čábyová.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRNAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…