Vihorlatské múzeum v Humennom vystavuje viac ako 1100 kraslíc
TASR
TASR

Vihorlatské múzeum v Humennom vystavuje viac ako 1100 kraslíc

Návštevníci uvidia na výstave vajíčka rôznych veľkostí. Okrem slepačích vajec si môžu pozrieť aj husacie, kačacie, pštrosie, vajcia emu alebo prepeličie.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/Roman Hanc

Humenné 20. apríla (TASR) – Viac ako 1100 súťažných kraslíc môžu vidieť návštevníci Vihorlatského múzea v Humennom v rámci 27. ročníka medzinárodnej výstavy Karpatská kraslica. Pre TASR to uviedla historička múzea Zuzana Koščová.

„Vystavuje tu 111 autorov z celého Slovenska, ale aj autori z Maďarska, Poľska a Ukrajiny. Od roku 2017 máme už tradične vystavenú aj kraslicu z 15. storočia, respektíve repliku, ktorá bola nájdená v Ľvove na Ukrajine,“ spresnila.

Návštevníci uvidia na výstave vajíčka rôznych veľkostí. Okrem slepačích vajec si môžu pozrieť aj husacie, kačacie, pštrosie, vajcia emu alebo prepeličie. Zdobené sú mnohými technikami a rozličnými farebnými kombináciami.

Medzi tradičné techniky zdobenia patria aj vosková batika, drôtikovanie, maľovanie voskom, vyškrabávanie. „Potom sú tu kombinované techniky - maľovanie s voskom plus vyškrabávanie alebo madeira, teda dierkované vajíčka maľované s voskom,“ dodala. Nechýbajú ani moderné techniky, ako napríklad patchwork, háčkované vajíčka alebo vajíčka zdobené paličkovanou čipkou.

Ako potvrdila, ide o jednu z najnavštevovanejších výstav Vihorlatského múzea. Počas doterajších ročníkov múzeum vystavovalo viac ako 23.000 kraslíc a Karpatskú kraslicu navštívilo takmer 50.000 návštevníkov. Samotná genéza tradičného podujatia vychádza z múzejného poslania - skúmať, uchovávať a prezentovať spoločné kultúrne dedičstvo. Uvedená výstava sa podľa nej počas rokov stala dokladom tvorivosti a rozvoja spoločných koreňov karpatského kultúrneho dedičstva, zároveň nadobúda nové posolstvá. „Cieľom tejto výstavy je ukázať návštevníkom tradíciu kraslíc, ako aj to, že v našich končinách stále pretrváva,“ dodala s tým, že návštevníci sa na výstave môžu aj inšpirovať.

Karpatská kraslica potrvá vo Vihorlatskom múzeu v Humennom do 30. apríla. To na svojej webovej stránke informuje o tom, že počas veľkonočných sviatkov budú múzejné expozície a výstavy zatvorené, verejnosti budú opäť sprístupnené od 23. apríla.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…