V budovaní inteligentných miest pomáha primátorom smartcity.gov.sk
TASR
TASR

V budovaní inteligentných miest pomáha primátorom smartcity.gov.sk

Podľa podpredsedu Združenia miesta a obcí Slovenska (ZMOS) Milana Mušku je nová internetová stránka pre primátorov a starostov veľkým prínosom.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR Michal Svítok

Bratislava 18. apríla (TASR) – Inteligentné riešenia pre mestá a obce sa usiluje zaviesť veľká časť primátorov a starostov. Výzvy na financovanie takýchto projektov z eurofondov sú však rozmiestnené vo všetkých operačných programoch, preto ich je ťažké nájsť. V súčasnosti už štatutárom obcí a miest pomáha nová internetová stránka smartcity.gov.sk, kde sú sústredené všetky výzvy týkajúce sa inteligentných miest. Informoval o tom vo štvrtok podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).

"V súčasnom období sú riešenia, ktoré sa dajú použiť v mestách a obciach, rozmiestnené vo všetkých operačných programoch, sú na webových stránkach, ale niekedy je veľmi komplikované nájsť to riešenie, ktoré je optimálne alebo vôbec použiteľné," povedal Raši. "Preto sme všetky eurofondové výzvy, ktoré sa týkajú inteligentných miest, sústredili na jednom mieste," dodal vicepremiér.

Podľa podpredsedu Združenia miesta a obcí Slovenska (ZMOS) Milana Mušku je nová internetová stránka pre primátorov a starostov veľkým prínosom. "Je proklientsky orientovaná, to znamená, že na základe konkrétnej potreby subjektu vie ponúknuť riešenia," povedal Muška. Stránka starostom poskytuje aj metodický návod od podania žiadosti až po realizáciu projektu. "Vieme, ako sa pohybovať, čo a aké kroky vykonať, čo nezanedbať a čomu sa vyvarovať," dodal Muška.

Budovanie inteligentných miest - smart city - však nie je iba informatizácia niektorých procesov. Ide o komplexný prístup k fungovaniu mestského regiónu, ktorý zasahuje do rôznych spoločenských oblastí, ako sú kultúra, infraštruktúra, životné prostredie, energetika či sociálne služby. Podľa Rašiho v súčasnosti chýba jednotná metodika inteligentných miest, preto ich nie je možné vzájomne porovnávať. Systém hodnotenia, ktorý by špecifikoval, čo spadá do smart city, by mal jeho úrad pripraviť do konca roka.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…