Diana Fabiánová: Muži zaspali dobu, myslia si, že môžu mať o 20 rokov mladšie partnerky
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Diana Fabiánová: Muži zaspali dobu, myslia si, že môžu mať o 20 rokov mladšie partnerky

Prečo muži stále veria, že môžu mať o 20 rokov mladšie partnerky a prečo by si mali radšej zvoliť svoje rovesníčky? Prečo láska praje aktívnym a odvážnym a existuje láska na prvý pohľad? Na tieto a mnohé iné otázky odpovedala spoluzakladateľka osobnej zoznamky LáskaTu Diana Fabiánová.

BRATISLAVA 18. apríla - Nájsť si partnera nie je nikdy a pre nikoho jednoduché. Niekomu sa to podarí už v mladosti, na párty, medzi spoločnými známymi a niekto na „toho pravého“ či „tú pravú“ čaká do tridsiatky, päťdesiatky či dokonca osemdesiatky. Predsa len, žijeme úplne inú dobu ako kedysi. Hodiny presedíme v práci za počítačmi, stále sme v tom istom kolobehu povinností a stretávame sa s rovnakými ľuďmi. Len málokto, kto nie je skutočne aktívny, má koníčky, záľuby a stretáva sa s novými ľuďmi, dokáže len tak „naraziť“ na svoju osudovú lásku ako to až príliš často vídame vo filmoch.

Práve to potvrdila aj spoluzakladateľka netradičnej osobnej zoznamy Diana Fabiánová z občianskeho združenia LáskaTu, kde spolu s kamarátkou z detstva Erikou Čisárikovou a kolegom Pavlom Nagym už 3 roky zoznamujú nezadaných ľudí rôznych vekových kategórií. O tom, ako to v ich zoznamke funguje, aké nároky majú Slováci, prečo naši muži stále preferujú mladšie ženy a aj o tom, prečo niektorí päťdesiatnici zanevreli na lásku porozprávala vo videorozhovore pre Dobré noviny.

Aj randenie treba trénovať

LáskaTu vznikla pôvodne tak, že jej zakladateľky len chceli, aby si ich slobodní kamaráti našli partnerov. A tak usporiadali prvú veľkú zoznamovaciu párty, kam ich všetkých pozvali. Mysleli si, že sa stretne len pár ľudí, no na miesto prišlo okolo 300 až 400 ľudí. A že to malo úspech dokazuje nielen počet zúčastnených, ale aj fakt, že samotná spoluzakladateľka Erika si na danej párty našla svoju spriaznenú dušu. Vtedy som uverila v lásku na prvý pohľad. Pozreli sa na seba, videli sme, že tam niečo prebehlo a doteraz im to úžasne funguje.“ Zoznamovacie párty síce slúžia primárne na to, aby sa tam ľudia zoznámili, ale ako tvrdí aj Diana Fabiánová, ľudia sa tam chodia zabaviť. „Nie je to premárnený čas, aj keď si tam človek toho partnera nenájde. Pretože aj randenie treba trénovať,“ hovorí.

Na prvú zoznamovaciu párty prišlo okolo 300 až 400 ľudí.
Na prvú zoznamovaciu párty prišlo okolo 300 až 400 ľudí. Foto: Pexels

Príde to vtedy, keď to najmenej čakáš?

Ako priznáva aj Fabiánová, dnes majú ľudia naozaj problém zoznámiť sa. Majú svoje stále koníčky, stretávajú sa stále s tou istou skupinou ľudí. Dobré však podľa nej je zmeniť to, vyjsť si von aj s niekým novým, pretože práve tá nová osoba nás vie zoznámiť so svojou skupinou priateľov a možno práve tam sa skrýva tá tak dlho hľadaná spriaznená duša. „Je dôležité byť aktívny. Chodiť von. Láska praje odvážnym a aktívnym ľuďom. Je pre nás normálne, že sme aktívni v pracovnom živote, spoločenskom, športujeme, ale v tom partnerskom živote stále čakáme a sme pasívni. Myslíme si, že to príde samo. On si ma musí nájsť. Nech je to romantické, nech ma stretne na ulici... No ale nestretne. Vy sa možno aj naozaj stretnete, ale koľkí z nás sú schopní sa prihovoriť cudziemu človeku a spýtať sa, či by sme spolu nešli na kávu. Veľa mužov sa neodváži, lebo nevie, kde je hranica toho, čo si môžu a nemôžu dovoliť, aby to nebolo vnímané ako obťažovanie. Ja som za to, aby sme sa učili prihovárať slušným spôsobom. U nás to aj trénujeme,“ hovorí Fabiánová. Podľa nej všetci chcú, aby bolo zoznámenie prirodzené. Ale ako tvrdí, ani my nežijeme prirodzený život. Prirodzené predsa už nie je len to, že toľko hodín denne presedíme v práci za počítačmi. „Nemáme sa kedy, kde a s kým zoznámiť. Neodvážime sa.

Muži stále veria, že môžu mať o 20 rokov mladšie partnerky

Je veľmi veľa žien v zrelom veku, ktoré by si chceli nájsť partnera, ale neuveriteľne málo mužov. Ale oni sú. Je dokonca viac slobodných mužov v tomto veku ako žien. Ale muži sa stále hanbia priznať, že potrebujú pomoc a chcú si nájsť partnerku. Čo je obrovská škoda,“ hovorí na margo lásky pre starších ľudí. Jediným problémom, prečo sa starší muži o lásku a zoznamovacie akcie nezaujímajú, ale nie je iba to, že by sa hanbili a báli. Existuje aj druhý, oveľa menej lichotivý fenomén. „Je aj veľa mužov, ktorí zaspali dobu a myslia si, že ich rovesníčky nie sú dosť dobré a oni môžu mať mladšie ročníky. Muži si naozaj myslia, že môžu mať o 15, 20 rokov mladšie ženy. A pritom doba sa posunula. Ženy nikdy neboli tak zaujímavé, scestované, emancipované, sčítané a samostatné. Už nečakajú, že ich muž zabezpečí. Nehľadajú si mužov, aby sa o nich postarali. Staršie ženy výborne vyzerajú a nemajú sa prečo cítiť ako znevýhodnená alebo menejcenná skupina. To, že to takto muži vnímajú je obrovská škoda pre obe pohlavia,“ vysvetľuje.

Jedným z dôvodov sú podľa Fabiánovej vzorce z minulosti, pretože minulé generácie tak fungovali a dnešní muži to majú akosi stále v sebe aj keď iba podvedome zakorenené. Muži skutočne mali aj o 20 rokov mladšie partnerky, pretože ich dokázali zabezpečiť. To však dnes už ženy nehľadajú. A druhá vec je, ako priznáva aj Fabiánová, že: „muži sú menej sebakritickí ako ženy“ a viac si veria.

Viac o tom, ako to funguje na akciách zoznamky LáskaTu, ale aj o tom, prečo možno starší ľudia zanevreli na lásku a tom, koľko párov už našlo lásku na akciách osobnej zoznamky, sa dozviete v priloženom videorozhovore s jej spoluzakladateľkou Dianou Fabiánovou.

Zamilovaná Gloria

Ak hľadáte lásku a na jej aktívne hľadanie potrebujete len jemné nakopnutie, práve dnes 18. apríla prichádza do našich kín film Zamilovaná Gloria, ktorý rozpráva príbeh o tom, že láska prichádza nečakane, že vzťahy sú zložité v každom veku a že vás nič nepoloží, pokiaľ neprestanete naplno žiť. Gloria je rozvedená päťdesiatnička s už dospelými deťmi a nudným kancelárskym životom. Po večeroch sa však rada odviaže v klube na tanečnom parkete, kde raz stretáva Arnolda. Gloria sa doňho nečakane zamiluje a po rokoch opäť zažíva radosti i strasti nového ľúbostného vzťahu, ktorý ju ovplyvní viac, než je ochotná si priznať.

Pozrite si trailer.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…