Nakupovanie z druhej ruky je stále populárnejšie. Do pár rokov zrejme predbehne aj kúpu nového oblečenia
Nosené oblečenie dnes nenakupujeme iba preto, že by sme museli, ale najmä preto, že sme sa tak rozhodli z ekologických dôvodov.
WASHINGTON/LONDÝN 20. apríla - Nielen plasty, ale aj haldy oblečenia predstavujú pre prírodu ekologickú katastrofu. Zdá sa, že si to začína uvedomovať čoraz viac ľudí.
Záujem o second-handy výrazne rastie
Podľa najnovšej americkej štúdie, ktorú realizovala sieť second-handov Thredup, je veciam z druhej ruky naklonených čoraz viac spotrebiteľov. Odhaduje sa, že do desiatich rokov by nakupovanie v „sekáčoch“ mohlo predbehnúť záujem o fast fashion, teda o pomerne lacné módne oblečenie, ktoré svoj šmrnc a aktuálnosť stráca po krátkom čase.
Prieskum spoločnosti Thredup ukazuje, že v ostatných troch rokoch rástol v USA dopyt po nosenom oblečení 21-krát rýchlejšie ako dopyt po nových veciach. Štúdia vo Veľkej Británii, za ktorou stojí agentúra pre odpadové hospodárstvo Business Waste, zas zistila, že 45 % z opýtaných 1500 respondentov by nemalo problém s kúpou v second-handoch. Až 90 % Britov pritom uviedlo, že by ich k tomu inšpirovali členovia rodiny alebo priatelia, ktorí skúsenosť s nákupom z druhej ruky mali už predtým.
Ako pre portál Positive News povedal Mark Hall z agentúry Business Waste, v prípade starších ľudí a nakupovania v second-handoch ide aj o zvyk a kultúrne prostredie: „Starší ľudia sú zvyknutí, že oblečenie sa kupuje na dlhý čas a že sa v rodine dedí. To je dôvodom, prečo je táto veková skupina ochotná nakupovať z druhej ruky“. Hall však zároveň vysvetlil, že nosené oblečenie dnes už nenakupujeme iba preto, že by sme museli kvôli nedostatku financií, ale aj preto, že sme sa tak rozhodli z ekologických dôvodov.