Sloboda zvierat žiada rozšíriť zoznam o ďalšie divožijúce druhy
TASR
TASR

Sloboda zvierat žiada rozšíriť zoznam o ďalšie divožijúce druhy

Problematická je podľa Slobody zvierat aj preprava cirkusových zvierat.

Ilustračné foto. — Foto: TASR

Bratislava 18. apríla (TASR) - Sloboda zvierat odovzdala vo štvrtok zásadné pripomienky k vyhláškam týkajúcich sa cirkusov. Ak ich presadia, divožijúce zvieratá nebudú smieť na Slovensku podstupovať výcvik ani verejné vystúpenia. Hromadné pripomienky k vyhláškam z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) zverejnených v rámci medzirezortného pripomienkového konania, podpísalo 5120 ľudí.

Vyhláška O použití zvieraťa na účely verejného vystúpenia alebo výcviku za účelom verejného vystúpenia stanovuje, že na Slovensku bude od 1. septembra zakázané využívať na verejné vystúpenia mačkovité šelmy, slony, delfíny, žirafy, primáty, medvede aj ďalšie zvieratá. Rovnako bude zakázané ich s týmto cieľom cvičiť.

Hromadná pripomienka Slobody zvierat navrhuje do zoznamu zakázaných zvierat zaradiť všetky divožijúce druhy zvierat, s definíciou divožijúceho zvieraťa ako zvieraťa, ktorého populácia stále existuje v pôvodnej forme vo voľnej prírode v krajine pôvodu. Chce tiež rozšíriť definíciu verejného vystúpenia o jednorazové alebo opakované predvádzanie zvieraťa verejnosti, nielen predvádzanie cvikov alebo nacvičených úkonov a činností.

Problematická je podľa Slobody zvierat aj preprava cirkusových zvierat "Cirkusy sú na cestách desať mesiacov v roku a zvieratá prepravujú často v nevyhovujúcich podmienkach na dlhé vzdialenosti," hovorí koordinátorka kampaní Slobody zvierat Silvia Čaňová. "Text musí byť naformulovaný tak, aby sme v maximálnej možnej miere odradili cirkusy zvieratá k nám voziť," doplnila.

Druhú vyhlášku O chove nebezpečných živočíchov žiada Sloboda zvierat rozšíriť o divožijúce druhy ako primáty, chobotnatce a nepárnokopytníky: nosorožcovité, koňovité a párnokopytníky. "Divožijúce zvieratá majú vysoké nároky na uspokojovanie potrieb a pre nízky stupeň prispôsobivosti a možnú agresiu v prípade nepohody, predstavujú najväčšie nebezpečenstvo pre zdravie a bezpečnosť obyvateľstva," pripomína Čaňová.

V pripomienke tiež navrhli stanoviť osobitné požiadavky na chov týchto druhov nebezpečných živočíchov v podobe jasných merateľných štandardov, ktoré zabezpečia zvieratám držaným a chovaným v zajatí podmienky, ktoré v čo najväčšej miere uspokoja vysoké a vysokodiferencované nároky divožijúcich druhov.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…