Zapojte deti do domácich prác: Vďaka tomu sú v budúcnosti úspešnejšie
Klaudia Fiolová
Klaudia Fiolová

Zapojte deti do domácich prác: Vďaka tomu sú v budúcnosti úspešnejšie

Pomáhať rodičom už v rannom veku sa podľa vedcov naozaj oplatí.

Deti pomáhajú s domácimi prácami — Foto: Pixabay

WASHINGTON, 20. apríl - Niektorí rodičia zapájajú svoje ratolesti do domácich prác už v rannom veku. Či už ide o vynášanie smetí alebo o výpomoc babke a dedkovi na záhrade. Niektorí sa zas za zaúkolovanie detičiek cítia vinní. Avšak vedci dospeli k záveru, že ak vaše deti zapojíte do domácich aktivít, bude to mať veľmi pozitívny vplyv na ne v dospelosti.

Vo všeobecnosti sa tvrdí, že práce v domácnosti by mali robiť rodičia. Nie preto, lebo by to mali v obľube, ale preto, lebo musia. Ak deti ale naučíte už v mladom veku na to, aby vám pomáhali napríklad s umývaním riadu, je väčšia pravdepodobnosť, že sa stanú skôr sebestačnými a poriadkumilovnými.

Ak ich zapojíme do domácich prác už veľmi skoro pochopia to, že aj to patrí medzi každodenné povinnosti, a tak to skôr začnú adaptovať aj do svojich životov. Ak vám nebudú pomáhať, budú mať pocit, že to nemusia, lebo to niekto urobí za ne. Tento pocit si môžu preniesť aj do dospelosti. A to predsa nechceme,“ povedal Lythcott-Haims zo Stanfordskej univerzity.

Haims tak upriamil pozornosť na základe výskumov na fakt, že deti, ktoré vykonávajú domáce práce, sú odolnejší v dospelosti voči stresu, sú sebestačnejší a dôslednejší na budúcom pracovisku. Tieto vyhlásenie potvrdzujú viacerí odborníci, napríklad aj Marty Rossman z Univerzity v Mississippi. Práve ona dospela vďaka 25 ročnej praxi k tomu, že deti, ktoré pomáhajú rodičom už vo veku 4-5 rokov (napríklad poupratali po sebe na stole alebo pozametali dlážku) sa stali úspešnejšími v dospelosti ako deti, ktorých rodičia to robili za nich. Nápomocné deti sú taktiež viac empatické v dospelosti.

Spoločnosť Braun Research uverejnila výsledky z prieskumu z roku 2014, kde sa pýtali rodičov na to, či zapájajú svoje deti do domácich úkonov. Len 28 % z opýtaných rodičov úkoluje svoje deti doma. Ostatní rodičia tvrdili, že nezápajajú svoje deti do domácich prác preto, lebo majú dosť úloh v škole a na súkromných hodinách. Vedci ale tvrdia, že je kľúčové vo vychovávaní detí to, aby ich zapájali do ich každodenných aktivít. Čím skôr sa deti naučia zvládať úlohy, tým skôr sa budú vedieť popasovať s tými reálnymi.

Ako sa mení doba a naša spoločnosť je čoraz bohatšia, tým menej očakávame od našich detí. Čo sa tak stane keď sa dostanú na vysokú školu a budú sa musieť postarať o seba? Budú vedieť vymeniť žiarovku, vyprať si veci alebo si navariť obed?“ - pýta sa Nicholas Long, ktorý je riaditeľom rodičovského centra v Arkansaskej detskej nemocnici.

Nemajte preto obavy zapojiť vaše ratolesti do domácich prác, nielenže vás aj trošku odbremenia, ale hlavne ich podporíte v správnom vývoji. 

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…