Zapojte deti do domácich prác: Vďaka tomu sú v budúcnosti úspešnejšie
Klaudia Fiolová
Klaudia Fiolová

Zapojte deti do domácich prác: Vďaka tomu sú v budúcnosti úspešnejšie

Pomáhať rodičom už v rannom veku sa podľa vedcov naozaj oplatí.

Deti pomáhajú s domácimi prácami — Foto: Pixabay

WASHINGTON, 20. apríl - Niektorí rodičia zapájajú svoje ratolesti do domácich prác už v rannom veku. Či už ide o vynášanie smetí alebo o výpomoc babke a dedkovi na záhrade. Niektorí sa zas za zaúkolovanie detičiek cítia vinní. Avšak vedci dospeli k záveru, že ak vaše deti zapojíte do domácich aktivít, bude to mať veľmi pozitívny vplyv na ne v dospelosti.

Vo všeobecnosti sa tvrdí, že práce v domácnosti by mali robiť rodičia. Nie preto, lebo by to mali v obľube, ale preto, lebo musia. Ak deti ale naučíte už v mladom veku na to, aby vám pomáhali napríklad s umývaním riadu, je väčšia pravdepodobnosť, že sa stanú skôr sebestačnými a poriadkumilovnými.

Ak ich zapojíme do domácich prác už veľmi skoro pochopia to, že aj to patrí medzi každodenné povinnosti, a tak to skôr začnú adaptovať aj do svojich životov. Ak vám nebudú pomáhať, budú mať pocit, že to nemusia, lebo to niekto urobí za ne. Tento pocit si môžu preniesť aj do dospelosti. A to predsa nechceme,“ povedal Lythcott-Haims zo Stanfordskej univerzity.

Prečítajte si tiež: Prísna výchova je tajomstvom úspechu a šťastia v dospelosti. Za toto sa vám deti raz poďakujú

Haims tak upriamil pozornosť na základe výskumov na fakt, že deti, ktoré vykonávajú domáce práce, sú odolnejší v dospelosti voči stresu, sú sebestačnejší a dôslednejší na budúcom pracovisku. Tieto vyhlásenie potvrdzujú viacerí odborníci, napríklad aj Marty Rossman z Univerzity v Mississippi. Práve ona dospela vďaka 25 ročnej praxi k tomu, že deti, ktoré pomáhajú rodičom už vo veku 4-5 rokov (napríklad poupratali po sebe na stole alebo pozametali dlážku) sa stali úspešnejšími v dospelosti ako deti, ktorých rodičia to robili za nich. Nápomocné deti sú taktiež viac empatické v dospelosti.

Spoločnosť Braun Research uverejnila výsledky z prieskumu z roku 2014, kde sa pýtali rodičov na to, či zapájajú svoje deti do domácich úkonov. Len 28 % z opýtaných rodičov úkoluje svoje deti doma. Ostatní rodičia tvrdili, že nezápajajú svoje deti do domácich prác preto, lebo majú dosť úloh v škole a na súkromných hodinách. Vedci ale tvrdia, že je kľúčové vo vychovávaní detí to, aby ich zapájali do ich každodenných aktivít. Čím skôr sa deti naučia zvládať úlohy, tým skôr sa budú vedieť popasovať s tými reálnymi.

Ako sa mení doba a naša spoločnosť je čoraz bohatšia, tým menej očakávame od našich detí. Čo sa tak stane keď sa dostanú na vysokú školu a budú sa musieť postarať o seba? Budú vedieť vymeniť žiarovku, vyprať si veci alebo si navariť obed?“ - pýta sa Nicholas Long, ktorý je riaditeľom rodičovského centra v Arkansaskej detskej nemocnici.

Nemajte preto obavy zapojiť vaše ratolesti do domácich prác, nielenže vás aj trošku odbremenia, ale hlavne ich podporíte v správnom vývoji. 

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…