Rezort školstva aktualizoval metodiky výchovy finančnej gramotnosti
TASR
TASR

Rezort školstva aktualizoval metodiky výchovy finančnej gramotnosti

So zámerom zvýšiť kvalitu vzdelávania v základných školách vyhlásilo začiatkom júna minulého roku výzvu pod názvom Zvýšenie kvality vzdelávania na základných školách.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Bratislava 17. apríla (TASR) – Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) schválilo pre tento školský rok aktualizovanú metodiku výchovy a vzdelávania v oblasti rozvoja finančnej gramotnosti. TASR o tom informoval odbor komunikácie a protokolu.

"V Pedagogicko-organizačných pokynoch na školský rok 2018/2019 sa základným a stredným školám odporúča pri výučbe finančnej gramotnosti klásť zvýšený dôraz na témy týkajúce sa boja proti korupcii a klientelizmu, ako aj na tému ochrany spotrebiteľa," priblížil rezort.

Nevyhnutným predpokladom rozvíjania kľúčových kompetencií a nástrojom na dosiahnutie ďalších cieľov v pracovnom i osobnom živote, vrátane zodpovedného správania sa v oblasti financií, je podľa MŠVVaŠ aj čitateľská gramotnosť. Nedostatočná, nevyzretá čitateľská gramotnosť v konečnom dôsledku vedie k vážnym problémom pri štúdiu, ako aj pri uplatňovaní sa na trhu práce, tvrdí ministerstvo.

So zámerom zvýšiť kvalitu vzdelávania v základných školách vyhlásilo začiatkom júna minulého roku výzvu pod názvom Zvýšenie kvality vzdelávania na základných školách - čitateľská, matematická a prírodovedná gramotnosť, ktorá bola uzavretá 15. marca 2019. O finančné prostriedky sa mohli uchádzať ZŠ z celého Slovenska, vrátane Bratislavského samosprávneho kraja. Cieľom výzvy bolo skvalitniť výchovno-vzdelávací proces a študijné výsledky žiakov v oblasti matematickej, čitateľskej a prírodovednej gramotnosti na základných školách.

Za účelom previazania s ďalšími stupňami vzdelávania bola obdobná výzva rozšírená o rozvoj finančnej gramotnosti, vyhlásená aj pre všetky gymnáziá na Slovensku pod názvom Čitateľská, matematická, finančná a prírodovedná gramotnosť na gymnáziu, pričom táto výzva je stále otvorená.

"K zlepšeniu finančnej gramotnosti mladých ľudí by malo prispieť aj zavedenie povinnej maturity z matematiky pre gymnáziá a prírodné a technické odbory v dvoch úrovniach – akademickej a aplikovanej," uviedlo ministerstvo s tým, že pri aplikovanej úrovni ide o maturitu v kontexte matematickej gramotnosti. Rezort školstva chce, aby absolventi stredných škôl získali matematickú a finančnú gramotnosť predovšetkým pre bežný život.

Vzdelávanie žiakov v oblasti finančnej gramotnosti je súčasťou obsahu vzdelávania ako prierezová téma na základných školách alebo súčasť ekonomického vzdelávania na stredných školách. Na základe uznesenia vlády z júla 2008 bola stratégia vzdelávania vo finančnej oblasti implementovaná do všetkých štátnych vzdelávacích programov. Následne MŠVVaŠ schválilo Národný štandard finančnej gramotnosti. Z dôvodu meniaceho sa finančného trhu bol s účinnosťou od 1. septembra 2017 aktualizovaný. Štandard vymedzuje šírku poznatkov, zručností a skúseností v oblasti finančného vzdelávania a manažmentu osobných financií.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…