Mladý Slovák má plán, ako zachrániť včely a včelárov. Potrebuje ale aj vašu pomoc
Klaudia Fiolová
Klaudia Fiolová

Mladý Slovák má plán, ako zachrániť včely a včelárov. Potrebuje ale aj vašu pomoc

Projekt na záchranu včiel má potenciál získať 100 tisíc dolárov.  

Projekt Zachráň včely — Foto: Archív: Michal Matúš

Včela medonosná európskeho typu už nedokáže prežiť bez zásahu včelárov. A bez včiel neprežije ľudstvo. Projekt Zachráň včely pomáha tisíckam včelárov vďaka technológii, ktorá zjednodušuje starostlivosť o úle, znižuje úmrtnosť včiel a zvyšuje produkciu kvalitného medu, čím podporuje myšlienku ekologického poľnohospodárstva. Vďaka tomuto projektu sa Michalovi Matúšovi podarilo dostať medzi finalistov prestížnej súťaže Chivas Venture, kde víťazný startup získa na základe najväčšieho počtu hlasov 100 tisíc dolárov.  

Ako prišiel nápad založiť si startup a vytvoriť projekt na záchranu včiel?  

Nápad prišiel jednoducho pri tom, ako môj kolega Peťo sedel pri svojom úli, pozoroval včielky a vnímal významnú dezinformáciu včelárov v rámci internetových komunít. To čo včelári potrebujú sú presné a pravdivé informácie aj s akčnými krokmi, ktoré reagujú na rôzne situácie, ktoré pri včelárení nastanú. Ako to docieliť a ako využiť príležitosti dnešnej doby bolo relatívne jednoduché, potom sme to museli vypočítať a naplánovať tak, aby to bolo dlhodobo udržateľné a bolo. 

Kde ste váš projekt testovali?  

Náš projekt sme testovali 2 roky počas vývoja priamo u kolegu Peťa a jeho včelstvách, dokonca si jeden úľ dal blízko k domu na balkón, kde sme nainštalovali aj kameru, a pozorovali dianie a správanie včielok. 

Testovanie projektu v teréne
Testovanie projektu v teréne Foto: archív: Michal Matúš

Pomohol vám niekto pri vyvíjaní alebo ste si všetko zabezpečili sami?  

Prvé prototypy sme si robili úplne sami. Peťo robil elektroniku, bolo to celé pospájané drôtikmi (ľudia z okolia na to reagovali veľmi vtipne), potom Miško pomáhal s návrhom plošných spojov a Stanka pomáhala so všetkým ostatným čo sa dalo. Až sme dospeli do štádia, keď to bolo hotové a tam sme si prizvali priateľa na pomoc, aby to významne zmenšil a zlepšil. Čo sa podarilo nad očakávania. 

Ako funguje vaša technológia na sledovanie správania včiel v úli?  

Naša technológia sleduje viac veličín, teplo v úli, vlhkosť v úli, teplo vonku, vlhkosť vonku, tlak (kvôli počasiu), váhu úľa a zvuk. Na základe týchto senzorov vieme vyhodnotiť či sa nachádza v úli kráľovná, či sa plánujú vyrojiť včely s dostatočným predstihom, prípadne koľko nektáru priniesli včielky a mnohé iné. 

Ako to pomáha samotným včelám?  

Včelárovi to významne šetrí čas v niektorých prípadoch až 5 násobne, menej ruší včielky otrasmi a pomáha mu to sústrediť sa na dôležité veci. Pre včielky to teda prinesie menej rušivých momentov, včelára edukujeme ako používať menej chémie alebo ideálne žiadnu. Taktiež vyvíjame špeciálny produkt, ktorý by liečenie včielok v prípade potreby robil automatizovane, teplom a úplne bez chémie. Zvyšuje to tak schopnosť včelára zazimovať včielky s výrazne väčšou pravdepodobnosťou ich prežitia.  

Technológia na sledovanie správanie včiel Foto: archív: Michal Matúš

Kde všade ste už váš projekt aplikovali?  

Momentálne našu technológiu používajú včelári po celom svete vo viac ako 20 krajinách. Väčšinou si objednajú pár kúskov na test a dnes už prichádza doba, keď si dokupujú ďalšie kúsky, pretože sa im tak naša technológia osvedčila. 

Viete si už teraz zmerať pozitívne účinky vyvinutej technológie, ktorá bojuje proti vyhynutiu včiel?  

Účinky vieme zatiaľ zmerať len na základe veľmi pozitívnej spätnej väzby, ktorú dostávame od našich zákazníkov z celého sveta. Presné dáta budeme určite komunikovať, keď sa táto spätná väzba potvrdí aj v oficiálnych číslach. 

Koľko by si mal priemerný včelár zaobstarať prístrojov, aby to prinieslo pre neho osoh?  

Niektorí včelári sa snažia udržiavať si “rovnaké/podobné” včelie rodiny, aby im to ušetrilo čas a “merajú” len jednu a aj to väčšinou drahou mechanickou váhou. My sme od začiatku stavali riešenie tak, aby bolo dostupné včelárom a to nie len cenovo, ale aj prakticky tak, aby si mohli v čase dovoliť používať naše srdiečko v každom úli. Tak bude mať kompletný prehľad, významne menej roboty, lepšiu produkciu a hlavne preživšie včielky. 

Sledovanie výsledkov
Sledovanie výsledkov Foto: archív: Michal Matúš

Prednedávnom ste sa zapojili do svetovej súťaže Chivas Venture, ktorý finančne podporuje startupy po celom svete. Ako vnímate konkurenciu a celkovo súťažiace projekty? 

Keď som bol v Londýne v akceleračnom programe Chivas, tak som videl všetkých 20 projektov. Moje prvé slová boli rovnaké ako tie posledné, pretože som presvedčený, že každý z projektov má nesmierny prínos pre spoločnosť a úprimne prajem každému, aby vyhral, pretože určite to spôsobí skvelý efekt, či už sociálny alebo environmentálny. Samozrejme budeme veľmi radi ak nás podporia Vaši čitatelia podporia svojím hlasom priamo na webe súťaže ako jediný projekt zo Slovenska. 

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…