Dobré noviny
Kouč osobného rozvoja: Ľudia začnú meniť svoj život, až keď je zle
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Kouč osobného rozvoja: Ľudia začnú meniť svoj život, až keď je zle

— Foto: Archív Andy Winson

Hosťom dopoludňajšej šou Dobrého rádia bol mentor osobného rozvoja a tréner Andy Winson. Porozprával o tom, čo ľudí motivuje k životnej zmene, o pozitívnych skúsenostiach, kedy mnohým pomohol, ale aj o tom, že chápe, prečo sú niektorí ľudia voči jeho tréningom skeptickí.

BRATISLAVA 16. apríla - Andy Winson je známym trénerom, mentorom osobného rozvoja, autor knižného bestselleru a v neposlednom rade usmiaty a veľmi inšpiratívny človek. Práve on bol v stredu 16. apríla hosťom v dopoludňajšej šou Dobrého rádia, kde ho moderátori vyspovedali a zistili aj to, ako si dokáže človek zmeniť život k lepšiemu, prečo sme mnohí dnes frustrovaní a každý rok stúpa užívanie antidepresív aj akú motiváciu by sme mali mať, ak naozaj chceme náš život posunúť ďalej.

To, aký máme život, je výsledkom toho, ako sme si ho vytvorili,“ hovorí na úvod v rozhovore. Či už nás formuje prostredie alebo ľudia okolo nás, život máme presne taký, aký si ho vytvoríme. No ale čo v prípade, ak ho chcem naozaj radikálne zmeniť? A ideálne k lepšiemu? Tu prichádza na rad otázka motivácie: „Mnoho ľudí začne niečo meniť kvôli tomu, že je to trend a robia to všetci. Ak ale nemáte svoj vnútorný hnací motor, svoj dôvod, trvá to veľmi krátko. Mnoho ľudí začne meniť život, až keď ich niečo bolí, až keď je zle,“ hovorí Andy Winson a vysvetľuje to na príklade jari a letného oblečenia.

Bolesť je najčastejším hnacím motorom, nie je však tým správnym

Množstvo ľudí zrazu napríklad príde na to, že na jar akosi nezapnú nohavice. A práve vtedy prichádza bolesť, ktorá toho človeka ženie a je pre neho motivátorom. Bolí ho, že nohavice nezapne a zrazu je schopný niečo meniť, začne držať diéty a podobne. Schudne pár kíl a zapne sa do nohavíc. Tým pádom sa ale jeho tlakový ventil povolil, neexistuje žiaden tlak, bolesť už viac nie je a tým pádom, čo človek urobí? Vráti sa do starých koľají Tu je dôležité si uvedomiť, že podnet na zmenu, na novú vec, ktorú chcem do svojho života pridať, by mal mať pozitívny zámer, mala by sa za ním skrývať radosť, potešenie. Bolesť je dobrý nakopávač, ale zrazu som schudol a už nemám žiadnu pozitívnu motiváciu ísť ďalej. Ľudia vyriešia svoju bolesť a končia, ale potrebujú radosť, vďaka ktorej by v tej zmene vytrvali,“ vysvetľuje Winson.   

Bolesť je častým hnacím motorom, ktorí motivuje ľudí k zmene. Nie je však tým správnym.
Bolesť je častým hnacím motorom, ktorí motivuje ľudí k zmene. Nie je však tým správnym. Foto: Archív Andy Winson

Každý má v sebe skrytý potenciál, len sme ho v sebe uzamkli

Andy Winson tvrdí, že v každom človeku dokáže na jeho tréningu odblokovať jeho vnútorný potenciál. Majú ho skutočne všetci? Podľa Winsona určite. „Na ceste životom sme sa ale z rôznych dôvodov začali do seba uzatvárať, prestali sme si veriť, začali sme sa báť, znižovalo sa naše sebavedomie až sme prišli do momentu, kedy máme toho plné zuby, nechce sa nám ďalej fungovať, sme frustrovaní, v depresii, máme zdravotné problémy. Dobrá správa ale je, že potenciál v nás stále je. My sme si ho len určitým rozmýšľaním zahádzali a ako keby zamkli,“ tvrdí Winson. Človek si akosi v tomto ale nevie sám rady. Dôkazom toho je podľa Winsona to, že stále viac ľudí navštevuje psychológov, psychiatrov a každý rok nám stúpa užívanie antidepresív. 

Andyho Winsona neprekvapuje fakt, že niektorí ľudia v jeho tréning neveria. „Je to prirodzené. Za život sme vyskúšali obrovské množstvo rýchloreceptov. Rýchlo schudnem, rýchlo zarobím peniaze, rýchlo budem šťastný. Jedna vec je vytvoriť si v hlave nové správanie, no je to ako s kvetinou. Môžeme zasadiť kvetinu, ktorá je krásna a dáme jej najlepšiu hlinu, no ak ju nebudeme mesiac polievať, tak uhynie. Ľudia čakajú, že všetko sa bude za nich robiť samé a nie sú ochotní svoju kvetinku polievať. Lenže nepolejte kvetinku, uhynie. A tak je to aj s našou mysľou. Treba sa o to starať, treba sa o to starať s láskou,“ hovorí.

O myseľ sa streba starať a treba sa o ňu starať s láskou. Andy Winson to prirovnáva k starostlivosti o kvetinku.
O myseľ sa streba starať a treba sa o ňu starať s láskou. Andy Winson to prirovnáva k starostlivosti o kvetinku. Foto: Archív Andy Winson

Najčastejšie problémy, s ktorými ľudia za mentorom prichádzajú, sú rôzne strachy, bloky, prípadne veľmi často za ním prídu ľudia, ktorí sú úspešní. Sú to manažéri, podnikatelia, majitelia firiem, ktorí ale často hovoria, že narazili na svoj strop a chcú sa posunúť ďalej, no stagnujú. Takisto ho vyhľadávajú ľudia túžiaci po energii, vitalite, peniazoch a úspechu. 

Zmenil už niekomu naozaj život? 

Andy Winson má hneď niekoľko príkladov, kedy jeho tréning ľuďom dokázal pomôcť. Žena, ktorá 15 rokov užívala antidepresíva, v dôsledku toho, že jej práve pred 15 rokmi zavraždili manžela, sa po jeho tréningu antidepresív dokázala zbaviť. Ale je to iba jeden príklad. Muž, ktorý chcel spáchať samovraždu dnes vlastní firmu, ktorá stavia domy, venuje sa charite, pomáha ľuďom. „Je toho naozaj obrovské množstvo. Jeden z mojich tréningov napríklad filmoval kameraman, ktorý mal 150 kíl. Dnes má 70 kilogramov. Sú to aj také sekundárne efekty. Ale nie je to len moja práca, to tí ľudia sa tak rozhodli. Ja som im len ukázal cestu, ktorou môžu kráčať, ale ja ju za nich nekráčam,“ hovorí o svojich skúsenostiach. 

Tréning Andyho Winsona môžete zažiť na vlastnej koži aj vy. Už 26. apríla.
Tréning Andyho Winsona môžete zažiť na vlastnej koži aj vy. Už 26. apríla. Foto: Archív Andy Winson

Zažite tréning Andyho Winsona na vlastnej koži

Najsilnejší transformatívny tréning v Československu Objav svoju silu sa bude konať 26., 27. a 28. apríla v Bratislave v Hale Elán. „Bude to veľká šou, veľká zábava s veľa smiechom, ale aj plačom,“ opisuje podujatie mentor Andy Winson. Ak máte záujem okúsiť tréning Andyho Winsona na vlastnej koži, lístky sú k dispozícii na webe Objavsvojusilu.sk.

SLEDUJTE DOBRÉ RÁDIO NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?