Vicepremiér Raši prezentoval skúsenosti Slovenska s Agendou 2030
TASR
TASR

Vicepremiér Raši prezentoval skúsenosti Slovenska s Agendou 2030

Podpredseda vlády zdôraznil dôležitosť medzinárodného dialógu medzi krajinami, aj zapájanie mládeže do dôležitých tém o trvalo udržateľnom rozvoji.

Na snímke podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši. — Foto: TASR/Jakub Kotian

Bukurešť 16. apríla (TASR) – Slovenské skúsenosti s implementáciou Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj prezentoval podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) počas medzinárodnej konferencie v rumunskej Bukurešti. Médiá o tom informoval v utorok úrad vicepremiéra. Konferencia sa koná v rámci rumunského predsedníctva v Rade Európskej únie.

Podpredseda vlády zdôraznil dôležitosť medzinárodného dialógu medzi krajinami, aj zapájanie mládeže do dôležitých tém o trvalo udržateľnom rozvoji. "Učenie sa navzájom od seba, výmena osvedčených postupov a získaných skúseností je účinným nástrojom ako dosiahnuť, aby program globálnej udržateľnosti do roku 2030 viedol k úspechu. Slovensko je odhodlané podporovať pokrok v oblasti trvalo udržateľného rozvoja vo všetkých jeho dimenziách," povedal s tým, že vo finále prípravy je Dlhodobá stratégia rozvoja do roku 2030, ktorá bude hlavným nástrojom na implementáciu cieľov Agendy 2030.

Pripomenul, že v roku 2018 bol zverejnený prvý Národný investičný plán Slovenska, ktorý vytvoril prepojenia medzi prioritnými investičnými projektmi a konkrétnymi cieľmi trvalo udržateľného rozvoja. Zdôraznil, že pri vytváraní stratégií netreba zabúdať na zapájanie samospráv.

Podľa vicepremiéra je potrebná aj zmena myslenia v spoločnosti. "Téma Agendy 2030 musí rezonovať naprieč všetkými generáciami, ale na realizácii trvalo udržateľného rozvoja musíme zvýšiť najmä účasť mládeže, našich budúcich lídrov. Mladí ľudia nemôžu zostať mimo tejto témy, dotýka sa kvality ich budúceho života," konštatoval.  

Vicepremiér Raši rokoval aj s výkonnou tajomníčkou Európskej ekonomickej komisie OSN Oľgou Algayerovou, ktorá ocenila aktivity Slovenska v napĺňaní cieľov trvalo udržateľného rozvoja aj to, že SR svoje národné priority definovala širokým participatívnym procesom. Vicepremiér uviedol, že zodpovedná politika musí mať dlhodobú víziu, uzavrel Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…