Leto sa blíži: Toto sú najkrajšie prírodné kúpaliská na Slovensku
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Leto sa blíži: Toto sú najkrajšie prírodné kúpaliská na Slovensku

Ešte ste ich nenavštívili? Určite by ste mali, hneď ako sa naskytne prvá príležitosť. 

Palcmanská Maša — Foto: Wikimedia CC

BRATISLAVA 20. apríla – Slovensko je krásna krajina a mali by sme byť na ňu hrdí každým dňom. Mali by sme sa pýšiť tým, čo nám toto územie darovalo. Prírodu, krásne mestá, obrovskú históriu a pre milovníkov vody aj prírodné kúpaliská. Práve výber z nich si dnes predstavíme. Okúpať sa v čistej vode, obklopený prírodou nie je na Slovensku až také náročné. Miest je hneď niekoľko a nielen takých obyčajných. Sú krásne, sú mnohokrát zdravé a sú naše, slovenské.

Jazerá na kúpanie na Slovensku

Jazero Beňatina

Ten, kto toto miesto zažil na vlastnej koži, má určite krásne spomienky. Najmä na krásu, ktorá pripomína kúsok Chorvátska a to nádherné Plitvické jazerá. Scenéria ako z filmu sa nachádza v okrese Sobrance medzi obcami Beňatina a Inovce. Smaragdové jazierko je ozajstný slovenský unikát nachádzajúci sa v bývalom kameňolome. V minulosti tu bola nájdená skamenelina 5 metrov dlhej ryby, a tak bola ťažba na tomto mieste zastavená. Vtej dobe kameňolom zaplavila voda a príroda tak vytvorila nádherné miesto poskytujúce čarovnú atmosféru.

Kaďa v Liptovskom Jáne

V obci Liptovský Ján je naozaj veľké množstvo liečivých termálnych prameňov. Často vyhľadávaným a veľmi obľúbeným je ako u miestnych, tak aj u turistov prírodný kráter s priľahlým bazénom tzv. Kaďa. Silno mineralizovaná termálna voda, ktorá tu vyviera, pomáha pri reumatických ochoreniach, ochoreniach ženských orgánov, kožných ochoreniach, ale aj chorobách pohybového ústrojenstva. Voda v Kadi má okolo 20 stupňov Celzia, je preto prístupná aj v zime. Prírodný perličkový kúpeľ sa nachádza na južnom okraji obce Liptovský Ján a je bezplatný.

Lom Skrabské

Toto krásne miesto nesie názov po obci, na ktorej kraji leží. Nachádza sa na Zemplíne a oplatí sa vidieť. Ak máte teda cestu okolo, určite by ste Lom Skrabské nemali obísť. Ako ale vznikol? Lom bol v minulosti miestom pre ťažbu. Keď sa s ňou skončilo, spodná voda si ho vzala pod „svoje krídla“ a zaliala ho. V minulosti sa tu ťažili vápenité sliene a pracovníci v tej dobe spolupracovali s prvou modernou cementárňou. Dnes slúži ako atrakcia pre turistov, ktorí sa môžu kochať krásou prírody, čistou vodou a nezameniteľnou scenériou. Návštevníci sa môžu aj osviežiť, no v prvom rade by nemali zabudnúť na bezpečnosť.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

??

Príspevok, ktorý zdieľa Marek Kalinský (@marek_kalinsky),

Šútovské jazero

Unikát v podobe tohto krásneho prírodného skvostu sa nachádza medzi obcami Šútovo a Rieka. Zatopený kameňolom návštevníci využívajú najmä ako prírodné kúpalisko. Priezračná voda jazera si okamžite získa srdcia každého, kto sem zavíta. Scenéria ako vystrihnutá z westernového filmu, kúpaniu dodáva nezameniteľnú atmosféru. Že ide o obľúbenú rekreačnú oblasť, dokazujú aj časté návštevy nielen z domova, ale aj zo zahraničia. Jediná nevýhoda pre milovníkov teplejšej vody je, že táto vie byť chladnejšia, keďže sa Šútovské jazero nachádza severnejšie.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

felmi pekné. ?

Príspevok, ktorý zdieľa Peťka Ižová (@chocolatemuffin000),

Kalameny

Kúpanie v tomto termálnom prameni sa premení na nezabudnuteľný zážitok. Prečo? Prostredie je ako namaľované a teplota vody veľmi príjemná, pribižne 33 stupňov Celzia. Termálny prameň nachádzajúci sa v Kalamenskej doline, Chočských vrchoch tvorí umelý vrt z roku 2000. Okolo tohto vrtu bolo vybudované umelé jazierko, v ktorom sa môžu návštevníci kúpať zadarmo a aj mimo letného obdobia. Teplota vody to totiž povoľuje. Pred návštevou treba byť však pripravený na pár detailov. Voda je slabo mineralizovaná, má silný sírny zápach a je jemne sfarbená do oranžova.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

•SK• (EN below) Termálny prameň Kalameny sme navštívili tesne pred východom slnka, počas jednej z najchladnejších nocí tohto roku. O 5 ráno bolo vonku mínus 19 stupňov, dedinka Kalameny ešte spala. Po pár minútach sme našli provizórne miesto na parkovanie a asi po 100 metroch sa pred nami zjavilo maličké, nenápadné jazierko uprostred smrekového lesa. Hodili sme oblečenie na jedinú drevenú lavičku a skočili do vody. Žiadne vstupné, ani šatne, čaro divokej prírody však áno. @veolia_cz #desetlokalit #katarinalincz #vidimetojinak #voda #kalameny Foto: @michal.lindner •EN• We visited the thermal spring Kalameny just before sunrise, during one of the coldest nights of this year. At 5 am, the outside temprtiture was 19 degrees, the village of Kalameny was still asleep. After a few minutes, we found a provisional parking space and, after about 100 meters, we saw a tiny, unobtrusive little lake in the middle of a spruce forest. We threw our clothes on a single wooden bench and jumped into the water. No entrance fees, no locker rooms, just bath in the wild. #veolia #weareresourcers #slovakia #thermalwater #water #thermal #freshwater #wellness #spa #bath #health #relax #nature #naturalheritage #blueplanet #discover #explore #adventure #wildness #forest

Príspevok, ktorý zdieľa Katarina Linczenyiova (@katie_freediver),

Bio bazén Borovica

Táto ponuka je zaujímavá skôr pre obyvateľov západného Slovenska, no prísť môže naozaj ktokoľvek. Lákavé kúpanie sa nachádza na Kamennom Mlyne v nádhernon prostredí borovicových lesov. A prečo Bio bazén? Odpoveď je jednoduchá. Čistenie tu totiž neprebieha pomocou chemikálií ale prírodne, vodnými rastlinami. Toto miesto neponúka len oddych pre dospelých, ale je tu k dispozícii aj detský bazén, v ktorom sa môžu tí najmenší poriadne vyblázniť.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#biobazenborovica#prirodnekupalisko#relax#summer#nostress#

Príspevok, ktorý zdieľa Lucia Bezakova (@luciabezak),

Horná Streda

K jazeru pri rovnomennej obci v okrese Nové Mesto nad Váhom sa vďaka diaľnici dopravíte naozaj rýchlo. Vzniklo ťažbou štrku a je obľúbené pre svoju výnimočne čistú vodu. Jedna časť brehu má dokonca upravené trávnaté pláže, športoviská a sezónne tu fungujú aj stánky s občerstvením. Okrem toho sa tu dá aj stanovať, čo mnohí návštevníci ocenia aj počas rôznych festivalov, ktoré sa tu pravidelne konajú.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

☀️

Príspevok, ktorý zdieľa Jakub Augustín (@_jakub_augustin_),

Kolpašské jazerá

Sú dve a ležia v tesnej blízkosti. Tajchy nachádzajúce sa v obci Banský Studenec, boli vybudované pre potreby banskej ťažby. Menšie z jazier využívajú najmä rybári, no a väčšie jazero si užívajú rekreanti. Jazerá patria k najteplejším banskoštiavnickým tajchom. Kúpanie je tu povolené, voda je kontrolovaná a kvalitná. Aj napriek kráse, ktorú ponúkajú Kolpašské jazerá, užijú si tu najmä návštevníci, ktorí vyhľadávajú málo navštevované prírodné kúpaliská.

 
 
 
 

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…