Leto sa blíži: Toto sú najkrajšie prírodné kúpaliská na Slovensku
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Leto sa blíži: Toto sú najkrajšie prírodné kúpaliská na Slovensku

Ešte ste ich nenavštívili? Určite by ste mali, hneď ako sa naskytne prvá príležitosť. 

Palcmanská Maša — Foto: Wikimedia CC

BRATISLAVA 20. apríla – Slovensko je krásna krajina a mali by sme byť na ňu hrdí každým dňom. Mali by sme sa pýšiť tým, čo nám toto územie darovalo. Prírodu, krásne mestá, obrovskú históriu a pre milovníkov vody aj prírodné kúpaliská. Práve výber z nich si dnes predstavíme. Okúpať sa v čistej vode, obklopený prírodou nie je na Slovensku až také náročné. Miest je hneď niekoľko a nielen takých obyčajných. Sú krásne, sú mnohokrát zdravé a sú naše, slovenské.

Jazerá na kúpanie na Slovensku

Jazero Beňatina

Ten, kto toto miesto zažil na vlastnej koži, má určite krásne spomienky. Najmä na krásu, ktorá pripomína kúsok Chorvátska a to nádherné Plitvické jazerá. Scenéria ako z filmu sa nachádza v okrese Sobrance medzi obcami Beňatina a Inovce. Smaragdové jazierko je ozajstný slovenský unikát nachádzajúci sa v bývalom kameňolome. V minulosti tu bola nájdená skamenelina 5 metrov dlhej ryby, a tak bola ťažba na tomto mieste zastavená. Vtej dobe kameňolom zaplavila voda a príroda tak vytvorila nádherné miesto poskytujúce čarovnú atmosféru.

Kaďa v Liptovskom Jáne

V obci Liptovský Ján je naozaj veľké množstvo liečivých termálnych prameňov. Často vyhľadávaným a veľmi obľúbeným je ako u miestnych, tak aj u turistov prírodný kráter s priľahlým bazénom tzv. Kaďa. Silno mineralizovaná termálna voda, ktorá tu vyviera, pomáha pri reumatických ochoreniach, ochoreniach ženských orgánov, kožných ochoreniach, ale aj chorobách pohybového ústrojenstva. Voda v Kadi má okolo 20 stupňov Celzia, je preto prístupná aj v zime. Prírodný perličkový kúpeľ sa nachádza na južnom okraji obce Liptovský Ján a je bezplatný.

Lom Skrabské

Toto krásne miesto nesie názov po obci, na ktorej kraji leží. Nachádza sa na Zemplíne a oplatí sa vidieť. Ak máte teda cestu okolo, určite by ste Lom Skrabské nemali obísť. Ako ale vznikol? Lom bol v minulosti miestom pre ťažbu. Keď sa s ňou skončilo, spodná voda si ho vzala pod „svoje krídla“ a zaliala ho. V minulosti sa tu ťažili vápenité sliene a pracovníci v tej dobe spolupracovali s prvou modernou cementárňou. Dnes slúži ako atrakcia pre turistov, ktorí sa môžu kochať krásou prírody, čistou vodou a nezameniteľnou scenériou. Návštevníci sa môžu aj osviežiť, no v prvom rade by nemali zabudnúť na bezpečnosť.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

??

Príspevok, ktorý zdieľa Marek Kalinský (@marek_kalinsky),

Šútovské jazero

Unikát v podobe tohto krásneho prírodného skvostu sa nachádza medzi obcami Šútovo a Rieka. Zatopený kameňolom návštevníci využívajú najmä ako prírodné kúpalisko. Priezračná voda jazera si okamžite získa srdcia každého, kto sem zavíta. Scenéria ako vystrihnutá z westernového filmu, kúpaniu dodáva nezameniteľnú atmosféru. Že ide o obľúbenú rekreačnú oblasť, dokazujú aj časté návštevy nielen z domova, ale aj zo zahraničia. Jediná nevýhoda pre milovníkov teplejšej vody je, že táto vie byť chladnejšia, keďže sa Šútovské jazero nachádza severnejšie.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

felmi pekné. ?

Príspevok, ktorý zdieľa Peťka Ižová (@chocolatemuffin000),

Kalameny

Kúpanie v tomto termálnom prameni sa premení na nezabudnuteľný zážitok. Prečo? Prostredie je ako namaľované a teplota vody veľmi príjemná, pribižne 33 stupňov Celzia. Termálny prameň nachádzajúci sa v Kalamenskej doline, Chočských vrchoch tvorí umelý vrt z roku 2000. Okolo tohto vrtu bolo vybudované umelé jazierko, v ktorom sa môžu návštevníci kúpať zadarmo a aj mimo letného obdobia. Teplota vody to totiž povoľuje. Pred návštevou treba byť však pripravený na pár detailov. Voda je slabo mineralizovaná, má silný sírny zápach a je jemne sfarbená do oranžova.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

•SK• (EN below) Termálny prameň Kalameny sme navštívili tesne pred východom slnka, počas jednej z najchladnejších nocí tohto roku. O 5 ráno bolo vonku mínus 19 stupňov, dedinka Kalameny ešte spala. Po pár minútach sme našli provizórne miesto na parkovanie a asi po 100 metroch sa pred nami zjavilo maličké, nenápadné jazierko uprostred smrekového lesa. Hodili sme oblečenie na jedinú drevenú lavičku a skočili do vody. Žiadne vstupné, ani šatne, čaro divokej prírody však áno. @veolia_cz #desetlokalit #katarinalincz #vidimetojinak #voda #kalameny Foto: @michal.lindner •EN• We visited the thermal spring Kalameny just before sunrise, during one of the coldest nights of this year. At 5 am, the outside temprtiture was 19 degrees, the village of Kalameny was still asleep. After a few minutes, we found a provisional parking space and, after about 100 meters, we saw a tiny, unobtrusive little lake in the middle of a spruce forest. We threw our clothes on a single wooden bench and jumped into the water. No entrance fees, no locker rooms, just bath in the wild. #veolia #weareresourcers #slovakia #thermalwater #water #thermal #freshwater #wellness #spa #bath #health #relax #nature #naturalheritage #blueplanet #discover #explore #adventure #wildness #forest

Príspevok, ktorý zdieľa Katarina Linczenyiova (@katie_freediver),

Bio bazén Borovica

Táto ponuka je zaujímavá skôr pre obyvateľov západného Slovenska, no prísť môže naozaj ktokoľvek. Lákavé kúpanie sa nachádza na Kamennom Mlyne v nádhernon prostredí borovicových lesov. A prečo Bio bazén? Odpoveď je jednoduchá. Čistenie tu totiž neprebieha pomocou chemikálií ale prírodne, vodnými rastlinami. Toto miesto neponúka len oddych pre dospelých, ale je tu k dispozícii aj detský bazén, v ktorom sa môžu tí najmenší poriadne vyblázniť.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#biobazenborovica#prirodnekupalisko#relax#summer#nostress#

Príspevok, ktorý zdieľa Lucia Bezakova (@luciabezak),

Horná Streda

K jazeru pri rovnomennej obci v okrese Nové Mesto nad Váhom sa vďaka diaľnici dopravíte naozaj rýchlo. Vzniklo ťažbou štrku a je obľúbené pre svoju výnimočne čistú vodu. Jedna časť brehu má dokonca upravené trávnaté pláže, športoviská a sezónne tu fungujú aj stánky s občerstvením. Okrem toho sa tu dá aj stanovať, čo mnohí návštevníci ocenia aj počas rôznych festivalov, ktoré sa tu pravidelne konajú.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

☀️

Príspevok, ktorý zdieľa Jakub Augustín (@_jakub_augustin_),

Kolpašské jazerá

Sú dve a ležia v tesnej blízkosti. Tajchy nachádzajúce sa v obci Banský Studenec, boli vybudované pre potreby banskej ťažby. Menšie z jazier využívajú najmä rybári, no a väčšie jazero si užívajú rekreanti. Jazerá patria k najteplejším banskoštiavnickým tajchom. Kúpanie je tu povolené, voda je kontrolovaná a kvalitná. Aj napriek kráse, ktorú ponúkajú Kolpašské jazerá, užijú si tu najmä návštevníci, ktorí vyhľadávajú málo navštevované prírodné kúpaliská.

 
 
 
 

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…