Tusk vyzval poslancov EP, aby nezabúdali na možnosť zrušenia brexitu
TASR
TASR

Tusk vyzval poslancov EP, aby nezabúdali na možnosť zrušenia brexitu

Tusk zároveň zákonodarcov požiadal, aby vyčerpanie spôsobené rokovaniami o brexite neviedlo k unáhlenému rozhodnutie o odchode.

Donald Tusk, archívna snímka. — Foto: TASR/AP

Štrasburg 16. apríla (TASR) - Predseda Európskej rady Donald Tusk v utorok poslancov Európskeho parlamentu (EP) vyzval, aby nezabúdali na "sen", že Británia by sa svojich snáh opustiť Európsku úniu mohla vzdať. Píše o tom agentúra Reuters.

Tusk zároveň zákonodarcov požiadal, aby vyčerpanie spôsobené rokovaniami o brexite neviedlo k unáhlenému rozhodnutie o odchode.

Tusk podľa svojich slov reagoval na slová lídra jednej z členských krajín z minulotýždňového mimoriadneho summitu v Bruseli, ktorý "rojkov" varoval, aby si nemysleli, že "proces brexitu je možné zvrátiť".

"V tejto pomerne ťažkej chvíli v našich dejinách potrebujeme rojkov a rojkov. Nemôžeme sa poddať fatalizmu. Aspoň ja neprestanem snívať o lepšej a jednotnej Európe," povedal Tusk vo svojom prejave. Tusk sa v minulosti opakovane vyjadril, že Británia má stále možnosť zostať v EÚ, pripomína Reuters.

Podľa Reuters nebolo bezprostredne jasné, ktorého lídra mal Tusk na mysli. Francúzsky prezident Emmanuel Macron však na minulotýždňovom summite podporoval len niekoľkotýždňový odklad, počas ktorého by sa Británia mala rozhodnúť, či Úniu opustí na základe dohodnutých podmienok alebo bez nich.

Tusk zároveň povedal, že so Spojeným kráľovstvom by sa počas prechodného obdobia v prípade, že sa zúčastní na voľbách do EÚ, nemalo zaobchádzať ako s členom EÚ "druhej kategórie", uviedla na svojom webovom portáli stanica Sky News.

Šéf Európskej rady sa podľa Sky News vyjadroval k minulotýždňovému rozhodnutiu lídrov EÚ, ktorí Británii poskytli odklad brexitu do 31. októbra.

"Jedným z následkov nášho rozhodnutie je, že Británia na budúci mesiac zorganizuje voľby do Európskeho parlamentu," povedal.

Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker sa v utorok takisto prihovoril k poslancom a uviedol, že EÚ je "pripravená" na možnosť, že Británia ju opustí na konci októbra a bez dohody. Dodal však, že Brusel nemôže nič získať z narušenia, ktoré to Británii spôsobí.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…