Dobré noviny
Analytička: Sporiť dokáže každý, naučiť sa to môžeme od rodín, ktoré žijú od výplaty k výplate
Petronela Svečnjaková
Petronela Svečnjaková

Analytička: Sporiť dokáže každý, naučiť sa to môžeme od rodín, ktoré žijú od výplaty k výplate

Ušetriť si vie každý, stačí len prehodnotiť výdavky a peniaze odkladať bokom, hneď ako nám prídu na účet.

BRATISLAVA 16. apríla - Nikdy nevieme, kedy sa nám pokazí auto či práčka, a rovnako netušíme, v akých situáciách sa v živote ocitneme. Preto je dôležité mať našetrené peniaze. Dobré noviny sa rozprávali s analytičkou Lenkou Buchlákovou.

V rozhovore sa dozviete:

  • Akú časť mzdy by sme si mali usporiť
  • Na čo míňame peniaze zbytočne
  • Ako a prečo viesť k finančnej gramotnosti už deti

Kto šetrí, má za tri

Sporenie je jednou z najdôležitejších vecí, ktorú môžeme so svojimi financiami robiť. Lenka Buchláková odporúča, aby sme si každý mesiac odkladali najmenej 10 % zo mzdy, či už v rámci rezervy na neočakávané výdavky alebo napríklad na bývanie. Šetreniu by sme sa, paradoxne, mali učiť od rodín, ktoré žijú od výplaty k výplate. „Takíto ľudia si vedia veľmi dobre rozdeliť svoje výdavky do posledného eura. Koľko pôjde na potraviny, koľko pôjde na bývanie a podobne. Inak to totiž nejde, nemôžu rozhadzovať peniaze alebo nakupovať náhodne. Je komplikované odkladať si z nízkeho príjmu, ale dá sa to. Aj keď ide len o pár eur mesačne, z dlhodobého hľadiska majú našetrené,“ povedala analytička pre Dobré noviny.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Foto: Pixabay.com

Ušetriť sa dá na energiách, paušáloch u mobilných operátorov či na „emotívnom“ nakupovaní, keď si kupujeme veci, ktoré nám vôbec netreba, ale v danej chvíli máme potrebu ich vlastniť. Analytička vysvetlila, že peniaze si vieme udržať aj tým, ako trávime obednú pauzu v práci: „Mnohí ľudia sa stravujú vo fast foodoch alebo rôznych reštauráciách. Podľa prieskumov však vyšlo, že ak si obed budeme variť doma a donesieme si ho do práce, výdavky sa dajú znížiť zhruba o 40 %“.

K tomu, aby bol človek finančne zodpovedný a vedel hospodáriť s peniazmi, mu vedia už od mala pomôcť rodičia. Slováci sa ale s deťmi o financiách nerozprávajú takmer vôbec, a to je podľa Lenky Buchlákovej chyba. „Ak má rodina doma prváka, mala by mu symbolicky dávať napríklad tri eurá mesačne. Vreckové je dobrý spôsob, ako deti naučiť narábať s peniazmi. Pochopia, že ak si chcú niečo kúpiť, musia si na to našetriť. Vhodné tiež je zapájať deti do rodinného rozpočtu - v zmysle, že sme rodina, ktorá je tom finančne asi takto, keď ideme do obchodu, môžeme si dovoliť kúpiť toto, a podobne. Peniaze potom pre deti nadobúdajú inú hodnotu,“ prezradila analytička pre Dobré noviny.

Viac sa dozviete vo videu.

Už ste čítali?