Nová dráma/New Drama v znamení environmentalistiky a ekológie
TASR
TASR

Nová dráma/New Drama v znamení environmentalistiky a ekológie

Jubilejný 15. ročník divadelného festivalu Nová dráma/New Drama v znamení environmentalistiky a ekológie.

— Foto: Nová Dráma

Bratislava 15. apríla (OTS) - Na celoslovenskom divadelnom festivale sa predstaví a o ceny zabojuje 10 inscenácií súčasnej slovenskej a svetovej drámy. Festival Nová dráma/New Drama 2019 sa bude konať v dňoch 4. – 9. mája 2019 v bratislavských divadlách. Leitmotívom festivalu je vzťah divadla a drámy k ekológií a environmentalistike.

Dramaturgická rada festivalu Nová dráma/New Drama 2019 v zložení Zuzana Uličianska, Martina Borodovčáková, Alžbeta Vakulová, Miron Pukan a Lukáš Kopas vybrala do hlavného programu 10 súťažných inscenácií a jednu inscenáciu do nesúťažnej sekcie Nájdená budúcnosť. Hlavný program aj tento rok doplnia prezentácie nových kníh Divadelného ústavu týkajúce sa gréckej a rumunskej drámy, inscenované čítanie finálových textov súťaže Dráma 2018 – Trojboj, ale i medzinárodná konferencia zameraná na ekologické a environmentálne problémy v divadle, či predstavenie nového projektu Divadelného ústavu GREEN DRAMA. Patrónkou bude rumunská režisérka a dramatička Gianina Cărbunariu, ktorá povedie masterclass. Sekcia Focus 2019 bude zameraná na grécke divadlo a drámu.

Medzinárodná konferencia Ekologické otázky a environmentálne problémy v divadle a performancii predstaví podoby možných umeleckých odpovedí na problémy týkajúce sa životného prostredia. Zameria sa na otázky použitia materiálov, technológií a princípov v divadle, ale aj na vzťah človeka k jeho okoliu. Konferencie sa zúčastnia poprední teoretici a praktici v odbore, medzi inými Carl Lavery, profesor na University of Glasgow a autor viacerých kníh o divadle a ekológii; Chantal Bilodeau, autorka dramatických hier s environmentálnou tematikou, umelecká vedúca organizácie The Arctic Cycle a iniciátorka projektu Climate Change Theatre Project; Zoe Svendsen pôsobiaca na londýnskej Cambridge University a zároveň vedúca umeleckej organizácie Metis Arts; Krõõt Juurak a Alex Bailey z rakúskej performatívnej skupiny Performances for Pets. Konferenciu otvorí slovenský ochranár a vedec Mikuláš Huba. Na tému konferencie bude nadväzovať projekt GREEN DRAMA, v rámci ktorého predstavíme nové dramatické texty slovenských dramatikov a dramatičiek, ktoré aktuálne vznikajú a zameriavajú sa práve na ekologické a environmentálne otázky.

Festival bude opäť pokračovať v prezentácií zahraničného divadla. Sekcia Focus 2019 bude patriť gréckemu divadlu a dráme. 9. mája sa festivalovému publiku na Malej scéne STU predstaví ODC Ensemble s interaktívnou performanciou REVOLT ATHENΣ v réžií Elli Papakonstantinu. Ocenená hra je jedinečným sprievodcom po Aténach, v ktorej sú komunity aktivistov predstavované v širších historických súvislostiach a prepojené s postavami gréckej mytológie. V rámci sekcie prebehne Theory Event na tému Grécke divadlo v rokoch krízy (2009 – 2019), ktorý povedie grécky teatrológ Savas Patsalidis. Vďaka publikácií Divadelného ústavu predstavíme takisto tvorbu troch súčasných gréckych dramatikov – Dimitrisa Dimitriadisa, Jannisa Mavritsakisa a Ninu Rapi.

Patrónkou jubilejného ročníka bude rumunská režisérka a dramatička Gianina Cărbunariu, ktorá povedie masterclass, a zároveň uvedieme do umeleckého života nový zborník jej hier, ktorý vychádza v Divadelnom ústave. Cărbunariu v súčasnosti pôsobí ako riaditeľka rumunského divadla pre mládež Teatrul Tineretului a od roku 2004 pôsobí na rumunskej nezávislej scéne v rámci združenia dramAcum, Piese Refractare (Vzdorovité hry). Spolupracuje aj so štátnymi divadlami, napr. s Teatrul National Radu Stanca v Sibiu, Teatrul Mic či Teatrul Odeon v Bukurešti. Jej hry Kebab, Stop the Tempo a Michaela, tigrica z nášho mesta boli preložené a inscenované režisérmi v Európe, USA, Kanade, Japonsku.

Počas festivalu sa tradične uskutoční aj Trojboj – finále súťaže pôvodných dramatických textov Dráma 2018. Na divákov opäť čaká ochutnávka tej najnovšej drámy a náznakov jej javiskového spracovania v podobe inscenovaného čítania pod režijnou taktovkou Jána Tomandla.

Informácie o vstupenkách

Predajné miesta sú v pokladniciach a v predajných systémoch jednotlivých divadiel, kde sa predstavenia odohrajú: Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava, Slovenské národné divadlo, Štúdio 12, Malá scéna STU a Divadlo ASTORKA Korzo ´90. Vstupenky na predstavenia v A4 – priestore súčasnej kultúry, v Búdke 22, v Divadle GUnaGU a Na seči č. 1 si môžete rezervovať cez www.novadrama.sk. Vstup na akcie sprievodného programu je zadarmo – vrátane konferencie.

Sledujte nás aj na: www.facebook.com/NovaDramaFestival alebo www.instagram.com/nova_drama

Ďakujeme všetkým parterom a mediálnym partnerom festivalu!

Usporiadateľmi festivalu sú Divadelný ústav, Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava a Bratislavské kultúrne a informačné stredisko.

Divadelný ústav je štátnou príspevkovou organizáciou zriadenou Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky.

Záštitu nad festivalom prevzal primátor hlavného mesta SR Bratislavy Matúš Vallo.

Vizuálny koncept festivalu pripravil Martin Mistrík – Zelená lúka.

Inscenácie nominované do hlavného programu 15. ročníka festivalu Nová dráma/New Drama (zoradené abecedne podľa názvu inscenácie):

Martin Pollack: Americký cisár

(réžia: Iveta Ditte Jurčová)

Štúdio 12, Bratislava a Divadlo Pôtoň, Bátovce

Petra Fornayová a kol.: Koniec Koniec

(koncept a réžia: Petra Fornayová)

Kolektív autoriek: Ľúbim ťa a dávaj si pozor

(réžia: Veronika Malgot a Lýdia Ondrušová)

Divadlo NUDE, Bratislava

Umberto Eco – Peter Brajerčík: Moral insanity

(réžia: Júlia Rázusová)

Prešovské národné divadlo

Miroslav Dacho – Ján Luterán: Náš človek

(réžia: Ján Luterán)

Divadlo ASTORKA Korzo ´90, Bratislava

Voľne na motívy próz Josepha Rotha: Projekt 1918

(réžia: Michal Vajdička)

Činohra Slovenského národného divadla, Bratislava

Arkadij a Boris Strugackij – Ondrej Spišák: Stalker

(réžia: Ondrej Spišák)

Teatro Tatro, Nitra

Lucy Prebble: Vedľajšie účinky

(réžia: Michael Vyskočáni)

Mestské divadlo Žilina

Viliam Klimáček: Vodka a chróm (sestričky, pacienti, doktori a disidenti)

(réžia: Viliam Klimáček)

GUnaGU, Bratislava

Joël Pommerat: Znovuzjednotenie Kóreí

(réžia: Júlia Rázusová)

Štátne divadlo Košice

Inscenácia nominovaná do nesúťažného programu Nájdená budúcnosť 15. ročníka festivalu Nová dráma/New Drama:

Søren Aabye Kierkegaard – Mário Drgoňa – Rebeka Mehlyová: Søren Kierkegaard

(réžia: Silviu Debu)

Štúdio 12, Bratislava

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…