MacKinnon rozhodol o výhre Colorada v Calgary, Avalanche získali bod

Hráči Colorado Avalanche Nathan MacKinnon, Tyson Barrie, Mikko Rantanen a Gabriel Landeskog oslavujú víťazný gól v zápase NHL s Calgary Flames, 13. apríla 2019. — Foto: TASR/AP

Vo štvrťfinálovej sérii Západnej konferencie medzi Nashvillom a Dallasom je po úvodných dvoch stretnutiach stav nerozhodný 1:1.

New York 14. apríla (TASR) - Hokejisti Bostonu vedení kapitánom Zdenom Chárom zvíťazili v druhom zápase štvrťfinále play off Východnej konferencie NHL nad Torontom 4:1 a vyrovnali stav série na 1:1. Oporou Bruins bol brankár Tuukka Rask, ktorý zneškodnil 30 striel súpera. Jeho brankársky kolega Slovák Jaroslav Halák sledoval duel zo striedačky.

Boston mal dobrý vstup do zápasu, keď už v 5. minúte otvoril skóre Charlie Coyle. "V prvom zápase sme dostali facku do tváre. Som rád, že sme odpovedali takýmto spôsobom," povedal pre nhl.com útočník Bruins David Backes, ktorý zaznamenal asistenciu pri úvodnom góle. Ešte v prvej tretine zvýšil na 2:0 Brad Marchand po krásnej spolupráci s Davidom Pastrňákom. "Nezačali sme dobre, v úvode nám chýbala väčšia energia. Boston bol dôraznejší, hral vo vyššom tempe a vyťažil z dobrého štartu," uviedol tréner Maple Leafs Mike Babcock. V polovici zápasu viedli domáci už 3:0, keď veľkú chybu Williama Nylandera potrestal Danton Heinen. Jediný gól Toronta strelil Nazem Kadri, ktorý však v závere krosčekoval do tváre Jakea DeBruska a putoval predčasne do šatne. Prípadom sa bude zaoberať aj oddelenie hráčskej bezpečnosti a Kadrimu hrozí trest.

Škvrnou na víťazstve Bostonu sú zranenia obrancov Toreyho Kruga, ktorý odstúpil v druhej tretine, a Connora Cliftona, ten takisto nedohral duel. Rask zaznamenal 36. víťazstvo v play off, čím na druhom mieste v historickej klubovej tabuľke vyrovnal zápis Andyho Mooga. Na čele poradia je Gerry Cheevers s 53 úspechmi. Chára bol na ľade 22 minút a 43 sekúnd, pripísal si plusový bod, mal dve strely, rozdal dva "hity" a odsedel si dvojminútový trest. V obrane Maple Leafs nedostal šancu Martin Marinčin. Séria pokračuje v noci na utorok v Toronte.

Obhajca titulu Washington bol v sérii 1. kola play off doma stopercentný, Carolinu zdolal aj v druhom zápase. O víťazstve Capitals v pomere 4:3 rozhodol v predĺžení sviatočný strelec - obranca Brooks Orpik. Tridsaťosemročný veterán prekonal Petra Mrázeka tvrdou strelou bez prípravy po ideálnej nahrávke Jevgenija Kuznecova. Bol to iba jeho štvrtý gól v 151. zápase play off. Tri z tých gólov boli víťazné, vrátane dvoch v predĺžení. "'Prišpendlili' sme ich v útočnom pásme, navyše krídelník na mojej strane nemal hokejku. Videl som, že Kuznecov kontroluje puk za bránkou, tak som si nakorčuľoval do priestoru a on mi dal perfektnú prihrávku," opísal svoj zásah Orpik, ktorý v základnej časti strelil len dva góly v 53 dueloch. V riadnom hracom čase sa za Capitals presadili Nicklas Bäckström, T.J. Oshie a Tom Wilson.

"Začiatok každej série play off je dôležitý. Dúfali sme, že bude po domácich zápasoch 2:0 a som rád, že to vyšlo," povedal Oshie zámorským médiám. Kanonier a kapitán Washingtonu Alexander Ovečkin zaznamenal dve asistencie a až sedem bodyčekov. Carolina vyrovnala z 0:2 na 2:2 a potom aj na 3:3, keď sa päť minút pred koncom tretej tretiny presadil Jordan Staal, ale na víťazstvo to nestačilo. "Potrebujeme góly od hráčov z prvej formáciie, potom máme šancu uspieť," poznamenal tréner Hurricanes Rod Brind'Amour. Z prvého útoku skóroval len Sebastian Aho, ktorý prerušil 16-zápasové čakanie na gól. Série sa sťahuje na ľad Caroliny, tretí zápas je na programe v noci na utorok.

Vo štvrťfinálovej sérii Západnej konferencie medzi Nashvillom a Dallasom je po úvodných dvoch stretnutiach stav nerozhodný 1:1. Predators v noci na nedeľu vydreli výhru 2:1 po predĺžení, víťazný gól strelil Craig Smith. "Puk zasiahol obrancu, odrazil sa ku mne a hneď som strieľal. Predtým som góly v predĺžení sledoval zo striedačky, som rád, že som ho prvýkrát dal ja. Je to neskutočné," povedal zámorským médiám Smith. Brankár Dallasu Ben Bishop chytil 40 súperových striel, ale na úspech to nestačilo. Stars zlyhali v početných výhodách, nevyužili ani jednu zo šiestich presiloviek. "Mali sme viac strieľať, neodohrali sme dobrý zápas," priznal útočník Dallasu Mats Zuccarello. Duel nedohral útočník Predators Wayne Simmonds po tom, ako ho už v prvej tretine trafil pukom spoluhráč Roman Josi. Séria sa sťahuje do Dallasu, tretí zápas sa hrá v noci na utorok.

Colorado zvíťazilo na ľade Calgary 3:2 po predĺžení a vyrovnalo stav série 1. kola na 1:1. O triumfe Avalanche rozhodol v 69. minúte Nathan MacKinnon. Kľúčový zákrok predviedol v predĺžení brankár "lavíny" Philipp Grubauer, ktorý zneškodnil veľkú šancu Michaela Frolíka a z následného brejku rozhodol McKinnon. Avalanche predtým v predĺžení ubránili aj oslabenie pri vylúčení Iana Colea. Séria sa sťahuje do Denveru, tretí duel je na programe v Pepsi Center v noci na utorok.

1. kolo play off NHL

2. zápasy štvrťfinále Východnej konferencie:

WASHINGTON CAPITALS - CAROLINA HURRICANES 4:3 pp (2:1, 0:1, 1:1 - 1:0)

Góly: 4. Bäckström (Ovečkin, Orlov), 10. Oshie (Kuznecov, Niskanen), 49. Wilson (Ovečkin, Bäckström), 62. Orpik (Kuznecov, Oshie) - 16. Wallmark (Slavin, Foegele), 37. Aho (Williams, Slavin), 55. Staal (Hamilton, Svečnikov). Brankári: Holtby - Mrázek, strely na bránku: 33:28, 18.506 divákov.

/stav série: 2:0/

BOSTON BRUINS - TORONTO MAPLE LEAFS 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)

Góly: 5. Coyle (Backes), 17. Marchand (Pastrňák, Krug), 31. Heinen, 56. Bergeron (Marchand, Grzelcyk) - 51. Kadri (Dermott, Nylander). Brankári: Rask - Andersen, strely na bránku: 41:31, 17.565 divákov.

/stav série: 1:1/

2. zápasy štvrťfinále Západnej konferencie:

NASHVILLE PREDATORS - DALLAS STARS 2:1 pp (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)

Góly: 24. Grimaldi (Watson, Järnkrok), 66. C. Smith (Ekholm, Järnkrok) - 22. Benn (Seguin). Brankári: Rinne - Bishop, strely na bránku: 42:23, 17.611 divákov.

CALGARY FLAMES - COLORADO AVALANCHE 2:3 pp (0:0, 1:1, 1:1 - 0:1)

Góly: 33. Andersson (Bennett, Backlund), 53. Monahan (Bennett, Gaudreau) - 28. Nieto, 58. Compher (Landeskog, Rantanen), 69. MacKinnon (Rantanen, Cole). Brankári: M. Smith - Grubauer, strely na bránku: 37:39, 19.289 divákov.