Hudobný dokument B-Movie predstaví divokú dekádu 80. rokov v Berlíne
TASR
TASR

Hudobný dokument B-Movie predstaví divokú dekádu 80. rokov v Berlíne

Vo filme účinkujú Nick Cave a Blixa Bargeld z kapely Einstürzende Neubauten, ktorý sa neskôr stal členom vznikajúcich The Bad Seeds, ďalej Nena, Die Ärzte, Die Toten Hosen a mnohí ďalší.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/AP

Bratislava 13. apríla (TASR) - Bratislavské Kino Lumiére ožije v utorok 16. apríla atmosférou západného Berlína poslednej dekády pred pádom Berlínskeho múru. Hudobný dokument pod názvom B-Movie: zvuk a rozkoše západného Berlína 1979 - 1989 zachytáva na doteraz nezverejnených záberoch živelné obdobie v meste, ktoré sa stalo centrom avantgardného umenia a subkultúr. Diváci túto dobu môžu zažiť na projekcii o 20.30 h. TASR informovala tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu (SFÚ) Simona Nôtová.

B-Movie je koláž doteraz nevidených amatérskych a televíznych záberov divokej, ale kreatívnej dekády, ktorá sa začala punkom a skončila festivalom Love Parade. Sprostredkúva "mesto, hudbu, kluby, kam chodil David Bowie, Blixu Bargelda za barovým pultom aj Nicka Cavea a jeho zbierku 'nemeckej gotiky' v jeho berlínskom byte," hovorí Miro Ulman, zostavovateľ cyklu Music & Film. Dokumentom sprevádza divákov hudobník a manažér Mark Reeder, ktorý sa koncom 70. rokov presťahoval z Manchestru do západného Berlína.

"Meno Marka Reedera slovenským divákom asi veľa nepovie," približuje Ulman ústrednú postavu dokumentu a ďalej vysvetľuje: "Vyrastal v Manchestri, poznal sa s hudobníkmi miestnej scény vrátane Iana Curtisa z Joy Division a Tonyho Wilsona, neskoršieho šéfa Factory Records. Hral aj v punkovej kapele The Frantic Elevators, ktorej spevák Mick Hucknall mal neskôr úspech so Simply Red. Vďaka práci v obchode s platňami Virgin Records mal prístup k všetkým novinkám, postupne ho však čoraz viac začala zaujímať hudba prichádzajúca z Nemecka, ako Cosmic Jokers, Neu!, Kraftwerk či berlínski Tangerine Dream."

Reeder sa do západného Berlína presťahoval v roku 1979 a počas nasledujúcich rokov tam pôsobil ako hudobník, manažér aj nosič reproduktorov. Pre berlínsku pobočku Factory Records zorganizoval jediný koncert Joy Division v západnom Berlíne a v roku 1982 usporiadal aj prvý tajný punkový koncert vo východnom Berlíne. Obdobie, ktoré reflektuje dokument B-Movie zažil naplno a v úvode filmu ho približuje divákom ako dobu, keď sa "chodilo na disco korčuľovanie, dievčatá sa neholili a chlapci nosili trvalú a make-up. Fajčilo sa v krčmách i v televízii, každý mal gramofón alebo volkmen, existovali squaty, neboli umývačky riadu, fotilo sa Polaroidom, nakrúcalo na Super 8, existovala NDR, Berlínsky múr a západný Berlín". Podľa Ulmana Reeder o veľa rokov neskôr zistil, že "východonemecká tajná služba Stasi o ňom viedla spis. Vedeli o jeho činnosti, pretože jeden z pankáčov v jeho blízkosti bol ich agentom. A sledovala ho i britská MI5, ktorá sa zasa obávala, že môže pracovať pre Stasi".

Vo filme účinkujú Nick Cave a Blixa Bargeld z kapely Einstürzende Neubauten, ktorý sa neskôr stal členom vznikajúcich The Bad Seeds, ďalej Nena, Die Ärzte, Die Toten Hosen a mnohí ďalší. "Na chvíľu sa v ňom objaví aj oscarová herečka Tilda Swinton či Christiane F., ktorej život v západnom Berlíne na konci 70. rokov minulého storočia sme poznali z knihy i filmu My deti zo stanice ZOO," avizuje Ulman. Na soundtracku k filmu znejú Nena, Nick Cave, WestBam, Einstürzende Neubauten a iní. Film režírovali Jörg A. Hoppe, Klaus Maeck, Heiko Lange. Hovorí sa v ňom nemecky a manchesterskou angličtinou, uvedený bude s českými titulkami.

Už ste čítali?

Archeológovia našli v kostole v Obišovciach zakopaný poklad

Unikátny poklad mincí našli archeológovia v Kostole Ružencovej…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…