Na rokovania poslancov v Prievidzi po novom dohliadajú i žiaci
TASR
TASR

Na rokovania poslancov v Prievidzi po novom dohliadajú i žiaci

Rokovania mestského parlamentu koncom marca sa zúčastnili ôsmaci a deviataci zo ZŠ na Ulici P.J. Šafárika a ZŠ na ulici Energetikov.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR Radovan Stoklasa

Prievidza 13. apríla (TASR)- Na prácu prievidzských mestských poslancov na rokovaniach po novom dohliadajú i žiaci zo základných škôl (ZŠ) v Prievidzi. S iniciatívou, ktorá má za cieľ naučiť deti niečo o praxi v samospráve, prišiel najmladší mestský poslanec Branislav Gigac.

"Mojím cieľom je, aby si mladí ľudia, žiaci, študenti vytvorili vzťah k samospráve, aby občiansku výchovu nezažívali len v školských laviciach, ale aby prišli medzi poslancov, sledovali, ako vyzerá rokovanie a dozvedeli sa viac o samospráve. Týmto inovatívnym spôsobom chceme budovať vzťah mladých k samospráve a k veciam verejným," zdôvodnil svoju iniciatívu Gigac.

Rokovania mestského parlamentu koncom marca sa zúčastnili ôsmaci a deviataci zo ZŠ na Ulici P.J. Šafárika a ZŠ na ulici Energetikov. Najskôr absolvovali Gigacovu prezentáciu o samospráve, ktorej hosťom bola primátorka Katarína Macháčková. Neskôr sa zúčastnili na rokovaní zastupiteľstva. "Na začiatku som sa bál, ako na túto možnosť zareagujú ZŠ v meste. No o tento termín sa bili hneď, dokonca tieto školy prídu na každé zastupiteľstvo do konca školského roka. Už viem, že aj stredné školy prejavili záujem, čomu sa veľmi teším. Predpokladám preto, že od nového školského roka rozšírime túto možnosť aj o stredné školy v našom meste," priblížil Gigac.

Deti, ktoré zavítali na rokovanie koncom marca, najmladší mestský poslanec pochválil. Boli podľa neho veľmi aktívne a dávali bystré otázky. "Dozvedeli sme sa, ako funguje mesto, čo robia poslanci a pani primátorka. Čo plánujú obnoviť, robiť pre toto mesto. Diskutovali sme o stanici, zeleni, myslíme si, že by sa mali opraviť chodníky a cesty," povedal deviatak Matúš. Stretnutie s vedením mesta a poslancami malo podľa neho význam. "Môžeme im dať tipy, čo by mohli obnoviť," doplnil.

"Veľmi vítam túto aktivitu pána poslanca Gigaca a bolo to pre mňa veľmi príjemné. Potešilo ma, ako sa deti alebo mladí ľudia zapojili do diskusie a s akými vecnými otázkami. Skutočne som mala pocit, že sa správne pripravili na stretnutie. Bolo vidieť, že sa zaujímajú o život v meste," skonštatovala Macháčková.

Podnetmi od detí sa podľa nej bude samospráva určite zaoberať. "Mladí ľudia vždy prinášajú nové témy. Ja ich veľmi pozorne počúvam a sú pre mňa inšpiráciou," dodala.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRENČIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…