Miro Žbirka sa vrátil k moderovaniu hudobných programov
TASR
TASR

Miro Žbirka sa vrátil k moderovaniu hudobných programov

Slovenský Paul McCartney sa po rokoch k moderovaniu vrátil, v rozhlase aj v televízii.

Na archívnej snímke Miroslav Žbirka. — Foto: TASR - Pavol Zachar

Bratislava 12. apríla (TASR) – V roku 1990 začala Československá televízia vysielať hudobný program Rhytmick. Ten sa nakrúcal v Holandsku, pretože Holanďania mali na tento program licenciu. Upútavka z roku 1990 k programu uvádzala – slovenský hudobník Miroslav Žbirka tentokrát v novom podaní televízneho moderátora. Slovenský Paul McCartney sa po rokoch k moderovaniu vrátil, v rozhlase aj v televízii. V Českom rozhlase 2 uvádza reláciu Mám rád, pre televíznu stanicu ČT Art pripravuje desaťdielny seriál Doupě Mekyho Žbirky, ktorý sa nakrúca v pražskom Klube Doupě.

„Dlho som na podobné ponuky hovoril nie, ale keď som Katke na každú vec hovoril nie, pretože ona sa mi stará o tieto organizačné veci, tak mi príde, že nemôžem nie hovoriť na všetko. Niekedy poviem áno. A tak som povedal áno na reláciu Dvaja na jedného. Zistil som, že som vhupol rovno do niečoho najťažšieho, čo som v poslednej dobe robil,“ uviedol Meky pre TASR a pokračoval: „Často som odpovedal, že nemám čas, lebo je to aj pravda. Robiť rozhlasové relácie pravidelne je veľmi ľahké prisľúbiť pri káve, ale potom rok spĺňať a dodávať programy pravidelne každý týždeň je namáhavé. Ja to teraz robím pre Český rozhlas 2, kde vysielam hodinový program Mám rád. Je postavený na tom, aké pesničky mám rád, o aké sa chcem podeliť s poslucháčmi.“

Popri rozhlasovom mikrofóne sa postavil aj pred televíznu kameru. „Zároveň som pripravil desaťdielny seriál pre ČT Art postavený na tom, že tam mám pozvaných hostí, s ktorými som spolupracoval, alebo ma niečo s nimi spája. Mala by to byť séria, ktorá sa bude vysielať od apríla do júna. To sú veci, podobné tomu Rhytmicku, ktoré som veľmi dlho nerobil a teraz som sa na ne podujal,“ doplnil.

Je síce polovica apríla, no populárny Meky už má pred sebou decembrový termín. „Áno, potom už je tam nemilosrdný termín 5. decembra, bratislavský Zimný štadión Ondreja Nepelu, kde odohrám koncert, ktorý by mal dôstojne mapovať 40-ročnú kariéru. Prídu naň medzinárodní hostia, ktorí so mnou v Londýne nakrúcali Double Album. Veľmi mi záleží na tom, aby to bolo kvalitné, tak som si dával pozor, aby som toho pre médiá nesľúbil priveľa. Začíname v Londýne, potom sme v O2 aréne a potom v Bratislave. Najvyšší čas všetko kvalitne pripraviť,“ dodal pre TASR Žbirka.

Český rozhlas 2 vysiela v sobotu od 10. hodiny program Mám rád, kde legenda česko-slovenskej pop-music vyberá a komentuje pesničky, ktoré ho sprevádzajú životom, reprízu vysiela ČRo2 vo štvrtok večer. Televízna stanica ČT Art odvysiela 26. apríla prvú časť seriálu Doupě Mekyho Žbirky.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…