Slovenskí učitelia si neveria a sú prehnane skromní, tvrdí J. Hipš
TASR
TASR

Slovenskí učitelia si neveria a sú prehnane skromní, tvrdí J. Hipš

Podceňovanie učiteľského povolania je podľa Juraja Hipša z Komenského inštitútu, ktorý organizuje podujatie Učiteľ Slovenska, výrazné nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách.

Na archívnej snímke Juraj Hipš. — Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 12. apríla (TASR) – Slovenskí učitelia si v porovnaní so svetovými neveria a sú prehnane skromní. Myslí si to Juraj Hipš z Komenského inštitútu, ktorý organizuje podujatie Učiteľ Slovenska.

"Mnohí slovenskí učitelia sú na rovnakej úrovni ako ich medzinárodní kolegovia. Rozdiel medzi slovenskými učiteľmi a tými svetovými je ten, že tí zo sveta sa mnohokrát neboja. Oni sa nehanbia za to, čo robia, neboja sa to prezentovať. Neberú to tak, že oni sa teraz vyvyšujú a sú pyšní, ale prezentujú svoju profesiu učiteľa," povedal pre TASR Hipš s tým, že tá je jednou z kľúčových vecí, ktoré vo svete sú a dokážu priniesť zmenu. Podľa jeho slov slovenský učiteľ, ak urobí niečo dobré, tak to robí len vo svojej triede a nechce, aby o tom vedeli ľudia. "Čo je podľa mňa obrovská škoda. Ak chceme slovenské školstvo niekde posunúť, musíme hovoriť o dobrých učiteľoch. Tí dobrí učitelia musia o tom chcieť hovoriť, nie sa skrývať," poznamenal Hipš.

Podceňovanie učiteľského povolania je podľa Hipša výrazné nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách. "My aj na Slovensku dávame učiteľom často najavo, že ak ukážu, že niečo vedia, tak ich neoceníme. Máme pocit, že sa chcú príliš vyvyšovať, a to je zlé. Keď sa chceme ako celá spoločnosť posunúť, je dobré, keď tým dobrým poďakujeme, podporujeme ich a oni potom dokážu ťahať aj ostatných," povedal Hipš s tým, že hneď ako sa budú dobrí učitelia skrývať, dostanú sa do popredia slabší.

Hipš poukázal aj na skúsenosti z tohtoročného Global Education and Skills Forum v Dubaji, kde najlepší učitelia sveta ukázali, ako vyzerajú vyučovacie hodiny u nich. "Predviedli nám výborné hodiny, žiadne diktovanie poznámok a následné skúšanie. Mnohí slovenskí učitelia by bez problémov medzi túto pedagogickú špičku zapadli," uzavrel.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…