Slovenskí učitelia si neveria a sú prehnane skromní, tvrdí J. Hipš
TASR
TASR

Slovenskí učitelia si neveria a sú prehnane skromní, tvrdí J. Hipš

Podceňovanie učiteľského povolania je podľa Juraja Hipša z Komenského inštitútu, ktorý organizuje podujatie Učiteľ Slovenska, výrazné nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách.

Na archívnej snímke Juraj Hipš. — Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 12. apríla (TASR) – Slovenskí učitelia si v porovnaní so svetovými neveria a sú prehnane skromní. Myslí si to Juraj Hipš z Komenského inštitútu, ktorý organizuje podujatie Učiteľ Slovenska.

"Mnohí slovenskí učitelia sú na rovnakej úrovni ako ich medzinárodní kolegovia. Rozdiel medzi slovenskými učiteľmi a tými svetovými je ten, že tí zo sveta sa mnohokrát neboja. Oni sa nehanbia za to, čo robia, neboja sa to prezentovať. Neberú to tak, že oni sa teraz vyvyšujú a sú pyšní, ale prezentujú svoju profesiu učiteľa," povedal pre TASR Hipš s tým, že tá je jednou z kľúčových vecí, ktoré vo svete sú a dokážu priniesť zmenu. Podľa jeho slov slovenský učiteľ, ak urobí niečo dobré, tak to robí len vo svojej triede a nechce, aby o tom vedeli ľudia. "Čo je podľa mňa obrovská škoda. Ak chceme slovenské školstvo niekde posunúť, musíme hovoriť o dobrých učiteľoch. Tí dobrí učitelia musia o tom chcieť hovoriť, nie sa skrývať," poznamenal Hipš.

Podceňovanie učiteľského povolania je podľa Hipša výrazné nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách. "My aj na Slovensku dávame učiteľom často najavo, že ak ukážu, že niečo vedia, tak ich neoceníme. Máme pocit, že sa chcú príliš vyvyšovať, a to je zlé. Keď sa chceme ako celá spoločnosť posunúť, je dobré, keď tým dobrým poďakujeme, podporujeme ich a oni potom dokážu ťahať aj ostatných," povedal Hipš s tým, že hneď ako sa budú dobrí učitelia skrývať, dostanú sa do popredia slabší.

Hipš poukázal aj na skúsenosti z tohtoročného Global Education and Skills Forum v Dubaji, kde najlepší učitelia sveta ukázali, ako vyzerajú vyučovacie hodiny u nich. "Predviedli nám výborné hodiny, žiadne diktovanie poznámok a následné skúšanie. Mnohí slovenskí učitelia by bez problémov medzi túto pedagogickú špičku zapadli," uzavrel.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…