Vojenský veterán prišiel o obe nohy. Ani to mu nezabránilo, aby za 19 rokov vysadil viac 17 000 stromov
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Vojenský veterán prišiel o obe nohy. Ani to mu nezabránilo, aby za 19 rokov vysadil viac 17 000 stromov

Ani ťažký osud ho nezložil. Starček už roky vysádza nové stromčeky pre budúce generácie.

— Foto: Repro foto YouTube

MAYU 14. apríla - Čínsky veterán, 70-ročný Ma Sanxiao prišiel pred rokmi pre chorobu o obe nohy. Jeho chuť žiť ho však ani po tejto ťažkej životnej skúške neopustila a rozhodol sa pomôcť prírode.

Keď mal Ma 20 rokov pripojil sa k jednotke v provincii Fujian, snažil sa spraviť všetko pre to, aby sa mohol stať vojenským špiónom. Informoval o tom denník People. O tri roky neskôr ho napadla infekcia a následne bojoval so sepsou, ktorá je najčastejšou príčinou smrti po nezvládnutej infekcii. V roku 1974 bol preto prinútený odísť kvôli chorobe do dôchodku. Neskôr pracoval ako učiteľ a následne ako farmár.

Prvá amputácia

V roku 1984 sa choroba zhoršila a spôsobila vážny zápal jeho pravej nohy. V roku 1985 sa už nedalo inak a nohu mu lekári museli amputovať. Prešiel rok a rovnaký zápal sa opäť objavil, tentokrát na ľavej nohe. Maova rodina si na liečbu požičala neuveriteľných 200 000 jüanov (viac ako 26-tisíc eur). Žiaľ lekárom sa ani v tomto prípade nepodarilo mužovi nohu zachrániť a museli mu ju v roku 2004 amputovať.

V roku 2000 začal Ma sadiť stromy, aby mohol postupne splácať obrovskú pôžičku. Podľa China News bývalý vojak opúšťa svoj domov o 5 ráno, ešte pred východom slnka, aby mohol sadiť stromy v hore na západnej strane svojej dediny v pohorí Taihang. Vždy si so sebou berie jedlo a zvyčajne celý čas strávený tu zostáva o samote. Jazdí sám na tuk-tuku aj vďaka protézam, ktoré má k dispozícii. Akonáhle však dorazí na miesto, protézy dáva dole, nasadí si hrubé rukavice a už sa len plazí s potrebnými nástrojmi do cieľa.

Starček sa nevzdáva

Výsadba stromov nie je jednoduchá úloha pre mladého a fyzicky zdatného človeka, nieto pre zdravotne postihnutého dôchodcu. Ma sa ale nevzdáva. Neodradili ho ani vážne zranenia, ktoré utrpel po páde do rokliny. Pri sadení naozaj prekonal množstvo prekážok, avšak nikdy si nepovedal dosť. Pre médiá prezradil, že najprv začal sadiť stromy, aby ich predal a pomohol tak svojej rodine. Keď sa o jeho príbehu dozvedela v roku 2008 vláda, poskytla mu finančnú podporu. Aj napriek tomu Ma vo výsadbe pokračoval. „Chcem to vrátiť spoločnosti a odvďačiť sa vláde za pomoc,“ priznal staručký pán.

Čínsky veterán doposiaľ vysadil za 19 rokov viac ako 17 000 stromov. Nehodlá sa ale skončiť a vo svojej misii pokračuje. „Aj keď nemám nohy, mám dostatok energie. Pokiaľ budem žiť, budem vysádzať stromy pre budúce generácie. Cítim sa veľmi dobre,“ prezradil miestnym novinárom Ma.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…