Dobré noviny
V Barcelone si už deti neprečítajú Červenú čiapočku ani Ruženku. Sú vraj sexistické. Čo na to psychologička?
Petronela Svečnjaková
Petronela Svečnjaková

V Barcelone si už deti neprečítajú Červenú čiapočku ani Ruženku. Sú vraj sexistické. Čo na to psychologička?

Rozprávka o Červenej Čiapočke.
Rozprávka o Červenej Čiapočke. — Foto: Pixabay.com

Komisia v rozprávkach hodnotila, koľko postáv je mužských a koľko ženských a aj to, aké majú v príbehu postavenie.

BARCELONA 12. apríla - Deti v jednej z barcelonských škôl si už neprečítajú klasické rozprávky ako Červená Čiapočka či Šípková Ruženka. Informuje o tom španielsky denník El País.

Obsah vraj na deti vplýva negatívne

O vyradenie kníh sa postarala školská komisia pre rovnosť pohlaví. Dospela totiž k záveru, že asi dvesto rozprávkových príbehov v knižnici základnej školy Taber je sexistických a prispieva k šíreniu predsudkov o postavení muža a ženy. Z políc tak zmizla asi tretina všetkých kníh. Ako kritérium pri hodnotení komisii poslúžilo okrem iného aj to, koľko postáv v príbehu je mužských a koľko ženských, aké majú v rozprávke postavenie a ako veľa je v deji násilia.

Okrem príbehu o Červenej čiapočke, ktorú zožerie vlk a potom ju zachráni statočný poľovník, nezostal v knižnici napríklad ani príbeh o svätom Jurajovi. V ňom podľa legendy odvážny rytier premôže draka a zachránenej princeznej dá červenú ružu, ktorá vyrástla z dračej krvi na mieste boja. Katalánska vláda sa ku kroku základnej školy Taber nevyjadruje, pretože školy sú v regióne autonómne a samy rozhodujú o knihách, ktoré si v nich žiaci môžu prečítať.

Podľa psychologičky klasické rozprávky sexistické nie sú

Dobré noviny sa o tomto kontroverznom rozhodnutí barcelonskej školy rozprávali so školskou psychologičkou Paulínou Bartkovou. Tá povedala, že v Červenej čiapočke, Šípkovej Ruženke ani v iných klasických príbehoch sexizmus nevidí: „Deti neriešia, či sú rozprávky sexistické alebo nie, to my dospelí. Skôr je to o tom, ako sa dnes prezentujú ženy v médiách - sú emancipované, na mužov sa apeluje, aby k nim boli citlivejší. Z praxe nemám skúsenosť, že by si deti brali negatívne vzorce správania sa z klasických rozprávok. Väčšinou v nich vidia boj dobra so zlom, pričom dobro vždy zvíťazí“.

 

Školská psychologička si myslí, že ak už nejaké rozprávky môžu mať na deti zlý vplyv, sú to tie moderné, ktoré sa dostávajú aj do našej kinodistribúcie. „Niektoré animáky sú príliš drsné, je v nich veľa scén, kde sa bojuje. Takisto v nich veľký priestor dostávajú záporné postavy. Keď som bola nedávno v kine, deti pri rozprávke híkali a plakali. Bol to fajn príbeh pre dospelých, ale nie pre deti. V niektorých prípadoch by som rodičom odporúčala pozrieť si rozprávky vopred, ak je to možné,“ povedala Paulína Bartková pre Dobré noviny.

Už ste čítali?