Jarné Bratislavské jazzové dni otvorí hudobník Alfa Mist
TASR
TASR

Jarné Bratislavské jazzové dni otvorí hudobník Alfa Mist

Bratislavské jazzové dni tento rok oslávia 45. výročie, od roku 2008 pribudla aj jarná verzia festivalu - jarné 'džezáky'.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 12. apríla (TASR) – Hviezda moderného džezu Alfa Mist sa v pondelok (15. 4.) v Bratislave premiérovo predstaví na jarných Bratislavských jazových dňoch. Svoju premiéru bude mať aj reper Strapo s kapelou General Foxx. O desať dní neskôr (25. 4.) sa do Bratislavy vráti jeden z najlepších basgitaristov Stanley Clarke. Pred jeho koncertom sa fanúšikom predstaví duo Kristína Mihaľová a Jakub Šedivý.

Bratislavské jazzové dni tento rok oslávia 45. výročie, od roku 2008 pribudla aj jarná verzia festivalu - jarné 'džezáky'. Festival, ktorý sa zameriava nielen na džez, sa snaží každoročne priviesť do Bratislavy legendárnych hudobníkov, ale aj aktuálne hviezdy hudobnej scény. TASR o tom informovala PR manažérka Silvia Turnerová.

„Našou ambíciou je už dlhší čas osloviť aj mladšiu generáciu a myslím si, že sa nám to darí. Na 'džezákoch' vidno každý rok aj mladé tváre ľudí po dvadsiatke. Ale chceme osloviť aj ďalších. Robíme to napríklad už teraz na jarných Bratislavských jazzových dňoch, hlavne na prvom koncerte 15. apríla, ktorý odštartuje raper Strapo s kapelou, a headlinerom bude mladá hviezda britského džezu Alfa Mist, ktorý začínal ako hip-hopový producent a priamy ťah v jeho hudbe zostal aj od jeho premeny na džezmana,“ uviedol pre médiá spoluorganizátor festivalu Peter Lipa.

Alfa Mist je výnimočnou postavou súčasného londýnskeho džezu. Mladík z východného Londýna mal 15 rokov, keď začínal ako hip-hopový a grime producent. Jeho bestsellerový album Antiphon z roku 2017 hudobní kritici charakterizovali ako modernú, komplexnú esenciu džezu. Zabodovali aj u fanúšikov, zverejnené skladby z albumu majú na YouTube spolu takmer šesť miliónov prehratí, čo je pre džezového hudobníka obrovský úspech. V pondelok sa fanúšikovia môžu tešiť aj na špeciálny koncert repera Strapa. Ten bude koncertovať s kapelou General Foxx a DJ Spinhandzom.

Vo štvrtok 25. apríla sa na Slovensko vráti Stanley Clarke, ktorý so sebou do Bratislavy privezie aj štvorčlennú kapelu. Predskokanmi bude slovenské duo - speváčka Kristína Mihaľová a gitarista Jakub Šedivý. Dvojica patrí medzi najúspešnejšie mladé talenty slovenského džezu.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…