Dobré noviny
Nóri recyklujú až 97 % plastových fliaš. Tajomstvo ich úspechu je úplne jednoduché a chcú to naučiť aj svet
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Nóri recyklujú až 97 % plastových fliaš. Tajomstvo ich úspechu je úplne jednoduché a chcú to naučiť aj svet

Plastové fľaše v zmesnom odpade alebo v prírode  už v Nórsku takmer nenájdete.
Plastové fľaše v zmesnom odpade alebo v prírode už v Nórsku takmer nenájdete. — Foto: pixabay.com

Nórsko vymyslelo model recyklovania, ktorým chce inšpirovať svet. Niektoré plasty boli doposiaľ recyklované aj 50-krát.

OSLO 13. apríla – Nórsko vyhlásilo boj plastovému odpadu. O tom, že to myslia naozaj vážne, svedčí výsledok, že až 97 percent plastových fliaš sa podarí vyzbierať a nekončia tak v zmesnom odpade alebo v prírode. Tajomstvo tohto úspechu je úplne jednoduché. Nóri navyše nevidia dôvod, prečo by ich systém nemal fungovať aj inde vo svete.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Cleaned a beach this morning - and got rewarded with 4 waves all to myself ?? #beachcleanup #oceanplastic #fixnature #renovest

Príspevok, ktorý zdieľa britalita (@britalita),

Nerecyklujete, zdaníme vás

O čo teda ide? Nórska vláda v prvom rade zaviedla environmentálne dane pre firmy, ktoré plasty produkujú alebo dovážajú. Čím je však firma ekologicky priateľskejšia a má vysoké percento recyklácie, tým menšie dane platí. Pri úspešnosti viac ako 95 % už neplatí nič. Daň sa pohybuje v hodnote približne 40 centov za plastovú fľašu.

Na druhej strane sú aj spotrebitelia nútení fľaše do obchodov vracať, keďže sú všetky zálohované. Zálohy platia aj za plechovkové nápoje. Nóri sú tak zvyknutí, vracať viac menej akýkoľvek obal z nápojov, ktorý v obchode zakúpia.

Pod krídlami neziskovky

Zber prázdnych fliaš zastrešuje nezisková organizácia Infinitum, ktorá sa stará o prevádzku automatov a práve u nej sa musí registrovať každá firma, ktorá svoj tovar ponúka v plastových obaloch. Ľudia pochopili, že aj keď ich zálohovanie stojí o čosi viac energie, ide o dobrú vec a zvykli si rýchlo.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Huks å pante flasker og bokser idag før de fer heim ? Og etterlate naturen slik den var når de kom ? #high5forpant #pantforlivet #infinitummovement @infinitummovement #fjellfilm #gjendesheimturisthytte #tavarepånaturen ?:@cathrineholst84

Príspevok, ktorý zdieľa Fjellfilmfestivalen (@fjellfilm),

„Myslíme si, že sme prišli s najefektívnejším a najekologickejším systémom na svete. Chceme sa dostať do bodu, keď ľudia pochopia, že si kupujú produkt, ale obal len zapožičiavajú,“ povedal v rozhovore pre The Guardian Kjell Olav Maldum, riaditeľ organizácie Infinitum.

Vraví, že niektorý materiál bol doposiaľ recyklovaný aj 50-krát, pričom v prostredí skončí menej ako jedno percento plastových fliaš.

Čoskoro aj slovenská realita

Lívia, ktorá Nórsko navštevuje pravidelne, si nemyslí, že by zálohovanie vnímali domáci ako záťaž. Práve naopak, ako zodpovedné správanie voči životnému prostrediu. „Zálohovanie predovšetkým plastových fliaš je jeden zo spôsobov, ako obmedziť alarmujúcu produkciu plastových odpadov. Myslím si, že by bolo fajn, ak by sa to zaviedlo aj na Slovensku. Plastových fliaš v našich lesoch nie je málo,“ hovorí Lívia.

Návrh zákona z dielne ministerstva životného prostredia počíta so zálohovaním fliaš už od budúceho roka aj na Slovensku. V prípade plastovej fľaše by ste tak v obchode nechali 12 centov za kus, plechovku za desať.

„Pre časť ľudí to bude obťažujúce, ale pre tých, ktorí recyklujú už dnes, jedinou zmenou bude to, že fľaše odnesú naspäť do obchodu a nie do žltého kontajnera,“ vraví Martin, taktiež zástanca fungujúceho nórskeho systému. 

Už ste čítali?