Deti nie sú prekážkou. Manželia z Trenčína s nimi precestovali celý svet a radia aj iným rodičom, ako na to
Petronela Svečnjaková
Petronela Svečnjaková

Deti nie sú prekážkou. Manželia z Trenčína s nimi precestovali celý svet a radia aj iným rodičom, ako na to

Keď do vzťahu prídu deti, dovolenky, výlety a cestovateľské sny idú často bokom. Mladý pár ale dokazuje, že cestovať s deťmi je ľahšie, ako sa mnohým zdá.

Rodina Srnánkovcov vo svete. — Foto: Archív Srnánkovcov

TRENČÍN 14. apríla - Necestujeme, aby sme utiekli svojmu životu, ale aby život neutiekol nám. Takýmto mottom sa riadia manželia Marika a Michal Srnánkovci z Trenčína, ktorí po svete cestujú so svojimi dvomi malými synmi. Na svojom internetovom blogu Cestuj s deťmi sa delia o svoje zážitky z dovoleniek a radia rodinám, ako si užiť ďaleké krajiny a neminúť na to všetky úspory.

V rozhovore s Marikou Srnánkovou sa dočítate, aké miesta už s manželom a so synmi Michaelom a Matejom navštívila, na čo si treba dať na cestách s deťmi pozor a aj to, ako konkrétne udržať popri cestovaní rodinný rozpočet na uzde.

Na vašom internetovom blogu píšete o cestách po svete, na ktoré beriete aj svoje dve deti. Prečo ste sa rozhodli cestovať aj s nimi a nenechať ich napríklad u starých rodičov?

Cestovali sme po svete, aj keď sme našich chlapcov nemali, preto bolo úplne prirodzené pokračovať aj s nimi. Prežívať neopakovateľné zážitky bez detí by pre nás nebolo tým pravým cestovaním. Sú našimi plnohodnotnými parťákmi. Rastú nám ako z vody, už sú veľkí školáci a možno príde deň, keď povedia, aby sme si ďalšiu cestu užili sami. Pokiaľ však budú chcieť cestovať, vždy ich vezmeme. Cestovanie dá deťom do života neuveriteľne veľa.

Ktoré štáty ste už s deťmi navštívili?

Keď boli bábätká, začali sme Európou, a viacero štátov až po Škandináviu sme navštívili opakovane. Necestujeme za účelom odškrtnúť si zo zoznamu krajinu, byť v nej jeden-dva dni a prakticky nič nezažiť. Toto nie je náš štýl. Nemáme rebríček precestovaných krajín ani presné číslo, pretože nám príde zbytočné počítať ich. Najviac sa nám s deťmi páči v Ázii. Srí Lanka, Filipíny, Kambodža, Indonézia, to sú naše najobľúbenejšie krajiny. Ľudia, ktorí tu žijú, nám vždy vedia až neuveriteľne prirásť k srdcu a veľmi ťažko sa nám z týchto krajín odchádza. Na kratšie návštevy máme radi veľkomestá. Vždy sa radi vraciame do Bangkoku. Už sme tu boli štyrikrát. Tiež máme radi Kuala Lumpur a Singapur. Street food v týchto mestách je pre nás vždy obrovským zážitkom. V posledných rokoch nás nadchla Afrika a naposledy sme si užili skoro mesiac na Madagaskare, kde sme zažili aj Štedrý deň. Páčilo sa nám tiež v Karibiku. O pár týždňov sa chystáme do Jordánska, ktoré plánujeme precestovať autom krížom-krážom.

Michael a Matej na pláži v Indonézii.
Michael a Matej na pláži v Indonézii. Foto: Archív Srnánkovcov

V čom sa cestovanie s deťmi po svete odlišuje od toho, keď idú iba dospelí?

Úplne vo všetkom. S deťmi sa rúcajú bariéry medzi domácimi a vašou rodinou. V krajinách a v oblastiach, kam veľa turistov s deťmi necestuje, sa o vás zaujíma celá dedina. Pozvanie na obed či nocľah nie je pre nás raritou. Domáci sú všade veľmi pohostinní, bez zaváhania vás pozvú aj na svadbu. Najradšej majú dlhé rozhovory rodiny v Ázii. Zaujímajú sa o to, ako sa žije v Európe, o školstvo alebo zdravotníctvo. Pre deti je prirodzené nájsť si kamarátov kdekoľvek vo svete. Nezáleží, odkiaľ si, akým jazykom hovoríš a akej farby je tvoja pleť. Žiadne bariéry neexistujú. Rovnako to platí pre nás.

S akými najčastejšími problémami sa vo svete stretávajú rodičia cestujúci s deťmi?

Problémy si vytvárame najčastejšie sami už len tým, že na ne myslíme. Opatrnosť je určite na mieste a my sami balíme na každú cestu dvojkilovú lekárničku. Za zážitkami s deťmi, pri ktorých sa rodič zapotí, netreba cestovať... Veľa toho zažijú rodiny už doma. Samozrejme, že sme aj my prežili momenty, keď sme sa zapotili. Napríklad, keď nám Matej spadol v Albánsku do prázdneho bazéna a museli mu zašívať bradu, alebo keď nás do priekopy na Bohole prevrátil pripitý vodič tricykla. Pri cestovaní všeobecne zažije človek veľa zážitkov, ktoré neplánoval, a s deťmi to platí desaťnásobne.

Michael a Matej so sobmi v Laponsku.
Michael a Matej so sobmi v Laponsku. Foto: Archív Srnánkovcov

Ako cestovanie vnímajú vaše deti? Dokážu oceniť, že na rozdiel od väčšiny svojich rovesníkov už boli na Zanzibare, Srí Lanke, Madagaskare či v Mexiku?

Pre našich chlapcov je prirodzené cestovať, presúvať sa dlhé hodiny. S tým súvisí aj trpezlivosť. Otázky typu: „Kedy tam už budeme?“ naozaj nepoznáme. V dnešnej dobe cestuje veľmi veľa rodín. Deti, ktoré majú možnosť spoznávať krajiny v priamom prenose, majú lepší prehľad v geografii. Nepotrebujú štáty hľadať v atlase, pretože si Zem vedia predstaviť a zároveň si neuvedomujú, že sa na cestách stále učia a množstvo informácií nasávajú úplne prirodzene. Či už históriu, alebo sa zaujímajú o zvieratká či rastliny, ktoré vidia po prvýkrát. Vedia, že ovládať cudzie jazyky je základ a že pitná voda je vzácnejšia ako zlato a diamanty. Oceniť to vieme v konečnom dôsledku hlavne my rodičia.

Chlapci sa v Laponsku stretli aj so Santa Clausom.
Chlapci sa v Laponsku stretli aj so Santa Clausom. Foto: Archív Srnánkovcov

Aký typ cestovania preferujete? Chcete toho na dovolenke prejsť čo najviac alebo sa zdržiavate skôr na jednom mieste?

Spoznávanie krajín je našou drogou. Nedokážeme dlho vydržať na jednom mieste a cestujeme za novými zážitkami prakticky každý deň. Cestovanie je fyzicky aj psychicky naozaj náročné, preto by sme po každej ceste potrebovali 2 dni dovolenky, ležať a užívať si all inclusive. Na druhú stranu sme po našich cestách vždy neskutočne plní endorfínov a energiu si dobíjame z nich. Čím sú chlapci starší, tým si môžeme na cestách dopriať náročnejšie výstupy, dlhšie presuny a výlety, ktoré sme odsúvali, keď boli maličkí.

Cestovanie, najmä s celou rodinou, je finančne náročná záležitosť. Aký je váš recept na udržiavanie rodinného rozpočtu v rovnováhe?

Neplytváme jedlom a vodou, nepotrebujeme plné skrine s najnovšou kolekciou oblečenia ani meniť nábytok každý rok podľa najnovších trendov. Máme hypotéku ako každá mladá rodina, ktorá nedostala nič zadarmo. Dôležité pri cestovaní je plánovanie a tiež vedieť sa aspoň trošku orientovať v cenách leteniek. Letenky sú totiž vždy najvyššou položkou pre rodinu, ktorá cestuje po svete. Ak kúpite lacné letenky, potom aj celá cesta vyjde finančne veľmi výhodne. V dnešnej dobe si stále viac rodín dokáže dopriať dovolenku a oddych pri mori. Týždeň v rezorte vyjde aj 3 000 €. Nás toľko vyjdú dva-tri týždne v exotike. Riadime sa heslom, že nezbierame veci, ale zážitky.

Aké miesta by ste s deťmi ešte chceli precestovať?

Musíme priznať, že sme šťastní ľudia, pretože sme si naše najväčšie sny v cestovaní už splnili. Pre nás rodičov to bol práve ostrov Madagaskar a ostrov Komodo. Chlapci boli nadšení z Laponska, kde sa vozili v sobích záprahoch a stretli sa so Santom. Sú však ešte krajiny, ktoré by sme veľmi chceli precestovať. Láka nás Borneo, Island, Irán, Mozambik, safari v Keni, let balónom v Mjanmarsku. Chceli by sme sa ešte vrátiť na Srí Lanku a do Kambodže či do našej obľúbenej Indonézie - na ostrov Lombok a mini ostrovy Gili, ktoré zbožňujeme. Snáď sa nám v zdraví podarí prejsť ešte množstvo krásnych miest a vrátiť sa pozdraviť našich priateľov.

Michal Srnánek so synmi na Filipínach.
Michal Srnánek so synmi na Filipínach. Foto: Archív Srnánkovcov

Ukazujete svojim deťom aj krásy Slovenska, cestujete s nimi aj po domovine?

Pravdaže. Veľmi radi máme turistiku, zbožňujeme Tatry. V lete sa chystáme zdolať Kriváň a prejsť Malú Fatru, hlavne Jánošíkove diery. Radi zbierame bylinky, tak práve v tomto období trávime veľa času na okraji lesov či na lúkach. Chlapci majú radi povesti a príbehy z našich hradov, preto každý rok trávime množstvo víkendov kade-tade po Slovensku. Radi tiež lyžujeme a snoubordujeme.

Za svoj blog Cestuj s deťmi ste získali ocenenie Bloger roka 2018 v kategórii Travel. Čo pre vás toto ocenenie znamená?

Náš blog vznikol náhodne v jeden letný večer pri vínku s kamarátmi. Nikdy sme neplánovali živiť sa ním ani vyhrať ocenenie. My sme vlastne ani nevedeli, kto je to bloger a že náš web je vlastne blog. Našich prvých 500 fanúšikov na Facebooku sme oslávili, ako keby nás sledoval celý svet. Dnes nás na sociálnych sieťach sleduje viac ako 40 000 ľudí. Je pre nás radosťou radiť rodinám pri cestovaní po exotike. Odporúčame miesta v krajinách, ktoré sme sami prešli a je skvelé byť inšpiráciou pre tých, ktorých cestovanie láka, ale možno sa trošku boja začať. A ten pocit, keď nám maminy napíšu zážitky z ciest po našich stopách a pošlú fotografie, je na nezaplatenie. Blogu nevenujeme ani zďaleka toľko času ako iní blogeri, pretože máme deti a veľa času nám naviac nezostáva. Preto bolo pre nás obrovským prekvapením, keď sme vyhrali cenu Bloger roka. Vždy sme si vyčítali, že blog zanedbávame... Možno práve toto ocenenie nás presvedčilo, že sa človek nemusí venovať blogu 16 hodín denne a písať 20 článkov mesačne. Niekedy postačí aj menej času - práca je kvalitná, ak sa robí naplno, bez očakávaní a s láskou. Za posledný rok sme sa začali venovať tiež nakrúcaniu videí z našich ciest, a tak postupne k blogovaniu a písaniu pridávame ďalšiu aktivitu.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…