Prieskum: Pri výbere mobilu alebo tabletu rozhoduje výbava
TASR
TASR

Prieskum: Pri výbere mobilu alebo tabletu rozhoduje výbava

Dôležitosť hardvérového a softvérového vybavenia postupne s narastajúcim vekom klesá.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Bratislava 11. apríla (TASR) - Slováci pri kúpe mobilného telefónu alebo tabletu vyhodnocujú ako najdôležitejší faktor jeho hardvérovú a softvérovú výbavu. Tieto parametre sú kľúčové pre 47 % respondentov. Cena je v tomto prípade dôležitá pre 42 % opýtaných, nasledujú zákaznícka starostlivosť a servis (6 %), dostupnosť príslušenstva (3 %) a pôvod výrobku (2 %). Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre Inštitút hospodárskej politiky, n. o., (IHP) vykonala agentúra NMS Market Research na reprezentatívnej vzorke 1040 respondentov.

Ako uviedol riaditeľ IHP František Palko vo štvrtok na stretnutí s médiami v Bratislave, cenová senzitivita je pri kúpe mobilných zariadení vyššia u žien ako u mužov. Cena zariadenia zohráva vyššiu úlohu aj u starších vekových kategórií obyvateľstva. Dôležitosť hardvérového a softvérového vybavenia postupne s narastajúcim vekom klesá. Cena za volania, SMS a dáta je zároveň kľúčová pre nadpolovičnú väčšinu oslovených pri výbere mobilného operátora. Pre tretinu respondentov boli rozhodujúcim faktorom spoľahlivosť siete a pokrytie a pre 8 % opýtaných to boli podmienky a viazanosť.

Nadchádzajúca generácia mobilných 5G sietí je zatiaľ pre Slovákov neznámou. O jej výhodách nemá dostatok informácií až 40 % opýtaných. Vymeniť operátora, ktorý by ako prvý uviedol na trh 5G sieť, by sa rozhodlo 17 % respondentov. Najväčšiu skupinu prirodzene tvorila najmladšia veková skupina.

"Výhody 5G siete sa zďaleka nekončia len pri vyšších rýchlostiach a plynulejšom načítaní videa na smartfónoch. Už dnes vidíme, akou ohromnou príležitosťou je 5G technológia napríklad z pohľadu počtu zariadení pripojených na internet," zdôraznil Palko.

5G sieť zvládne obslúžiť až milión zariadení pripojených na jeden štvorcový kilometer, čo vytvorí priestor na nástup novej éry Internetu vecí (IoT). V praxi sa dočkáme pripojenia nespočetného množstva malých zariadení a senzorov. Tie skvalitnia naše životy, zvýšia komfort či urýchlia a zautomatizujú pracovné procesy napríklad v priemysle.

Súčasťou takzvanej 5G revolúcie budú aj pozitívne impulzy pre ekonomiku a podnikateľské prostredie. Podľa riaditeľa IHP je nevyhnutné, aby Slovensko nezostalo pozadu.

"Keďže sme malá a exportne orientovaná ekonomika, neostáva nám nič iné, ako zapojiť sa do ďalšej vlny digitálnej revolúcie bez predsudkov s pozitívnym posolstvom spolupráce so všetkými krajinami a technologickými lídrami," zdôraznil Palko.

Už ste čítali?

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…