Prieskum: Pri výbere mobilu alebo tabletu rozhoduje výbava
TASR
TASR

Prieskum: Pri výbere mobilu alebo tabletu rozhoduje výbava

Dôležitosť hardvérového a softvérového vybavenia postupne s narastajúcim vekom klesá.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Bratislava 11. apríla (TASR) - Slováci pri kúpe mobilného telefónu alebo tabletu vyhodnocujú ako najdôležitejší faktor jeho hardvérovú a softvérovú výbavu. Tieto parametre sú kľúčové pre 47 % respondentov. Cena je v tomto prípade dôležitá pre 42 % opýtaných, nasledujú zákaznícka starostlivosť a servis (6 %), dostupnosť príslušenstva (3 %) a pôvod výrobku (2 %). Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre Inštitút hospodárskej politiky, n. o., (IHP) vykonala agentúra NMS Market Research na reprezentatívnej vzorke 1040 respondentov.

Ako uviedol riaditeľ IHP František Palko vo štvrtok na stretnutí s médiami v Bratislave, cenová senzitivita je pri kúpe mobilných zariadení vyššia u žien ako u mužov. Cena zariadenia zohráva vyššiu úlohu aj u starších vekových kategórií obyvateľstva. Dôležitosť hardvérového a softvérového vybavenia postupne s narastajúcim vekom klesá. Cena za volania, SMS a dáta je zároveň kľúčová pre nadpolovičnú väčšinu oslovených pri výbere mobilného operátora. Pre tretinu respondentov boli rozhodujúcim faktorom spoľahlivosť siete a pokrytie a pre 8 % opýtaných to boli podmienky a viazanosť.

Nadchádzajúca generácia mobilných 5G sietí je zatiaľ pre Slovákov neznámou. O jej výhodách nemá dostatok informácií až 40 % opýtaných. Vymeniť operátora, ktorý by ako prvý uviedol na trh 5G sieť, by sa rozhodlo 17 % respondentov. Najväčšiu skupinu prirodzene tvorila najmladšia veková skupina.

"Výhody 5G siete sa zďaleka nekončia len pri vyšších rýchlostiach a plynulejšom načítaní videa na smartfónoch. Už dnes vidíme, akou ohromnou príležitosťou je 5G technológia napríklad z pohľadu počtu zariadení pripojených na internet," zdôraznil Palko.

5G sieť zvládne obslúžiť až milión zariadení pripojených na jeden štvorcový kilometer, čo vytvorí priestor na nástup novej éry Internetu vecí (IoT). V praxi sa dočkáme pripojenia nespočetného množstva malých zariadení a senzorov. Tie skvalitnia naše životy, zvýšia komfort či urýchlia a zautomatizujú pracovné procesy napríklad v priemysle.

Súčasťou takzvanej 5G revolúcie budú aj pozitívne impulzy pre ekonomiku a podnikateľské prostredie. Podľa riaditeľa IHP je nevyhnutné, aby Slovensko nezostalo pozadu.

"Keďže sme malá a exportne orientovaná ekonomika, neostáva nám nič iné, ako zapojiť sa do ďalšej vlny digitálnej revolúcie bez predsudkov s pozitívnym posolstvom spolupráce so všetkými krajinami a technologickými lídrami," zdôraznil Palko.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…