V jaskyni na Filipínach objavili dosiaľ neznámy druh človeka
Petronela Svečnjaková
Petronela Svečnjaková

V jaskyni na Filipínach objavili dosiaľ neznámy druh človeka

Podľa vedcov ide o zásadný prevrat v skúmaní ľudskej evolúcie.

Jaskyňa Callao, v ktorej objavili pozostatky nového druhu človeka. — Foto: Instagram/jilson.tiu

MANILA 11. apríla - Najnovšie zistenie dokazuje, že naši predkovia druhu Homo sapiens neboli spolu s Neandertálcami jedinými ľuďmi na planéte. O náleze informoval britský vedecký časopis Nature.

Pôvod nového druhu človeka je nejasný

Na filipínskom ostrove Luzon sa vedcom podaril unikátny objav. V jaskyni Callao našli fosílie nového druhu dávneho človeka, ktorého nazvali Homo luzonensis. Vysoký bol asi 1,2 metra a jeho telo bolo prispôsobené na lezenie po stromoch. Odborníci predpokladajú, že pozostatky sú staré 50- až 67 000 rokov - homo luzonensis teda na dnešných Filipínach žil v čase, keď sa v Európe a v častiach Ázie pohybovali Neandertálci a naši priami predkovia.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Hallados restos de una nueva #especie humana en Filipinas. Descubierto el 'Homo luzonensis', un misterioso #homínido que vivió hace 67.000 años. En la cueva de Callao se han desenterrado 13 huesos y dientes que, según sus descubridores, pertenecen a un nuevo miembro de nuestro propio género al que han bautizado Homo #Luzonensis y que vivió hace al menos 67.000 años en la isla de Luzón. El hallazgo obliga a cambiar los libros de texto —otra vez—, pues la lista de miembros del género Homo que habitaban la Tierra en este periodo pasa de los cinco conocidos (#neandertales, denisovanos, hobbits de Flores, erectus y #sapiens), a seis. Lee los detalles de este hallazgo en materia.elpais.com (enlace en nuestra bio). . Fotos: 1) Las excavaciones en la cueva de Callao, en Filipinas. En vídeo, así ha sido el hallazgo. 2) Los dientes de 'Homo luzonensis' hallados en la cueva de Callao (CALLAO CAVE ARCHAEOLOGY PROJECT). 3) Uno de los restos óseos hallados (MNHN). . #ciencia #arqueología #antropología #prehistoria #historia #evolución #homoluzonensis

Príspevok, ktorý zdieľa Materia (@materia_ciencia),

Odborníci si najskôr mysleli, že prví ľudia neopustili Afriku skôr ako pred 1,5 miliónom rokov, keď sa Homo erectus dostal na územie dnešného Španielska, Číny a Indonézie, a že naši priami predkovia začali z Afriky odchádzať pred 50 000 rokmi. „Dnes už vieme, že dejiny evolúcie boli oveľa komplexnejšie - popri Homo sapiensovi existovali ďalšie ľudské druhy, ktoré sa krížili alebo vyhynuli. Homo luzonensis je jedným z týchto druhov a vďaka nemu vieme, že Homo sapiens určite nebol na planéte sám,“ citoval britský denník The Guardian Florenta Détroita z Prírodovedeckého múzea v Paríži, hlavného autora štúdie.

Vedci však nevedia, či Homo luzonensis pôvodne obýval Afriku a odišiel z nej skôr ako Homo erectus, alebo ide o potomkov, ktorí sa neskôr zmenšili a vyvinuli sa u nich nové anatomické črty. Ďalšou záhadou zostáva, ako sa novoobjavený Homo luzonensis dostal na Luzon, pretože ide o ostrov, ktorý nikdy nebol spojený s pevninou. Odpoveďou môže byť, že praľudia si dokázali postaviť plavidlo a vydali sa s ním na more, prípadne ich na ostrov vyplavila vlna tsunami.

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…