Na slovenské bankovky pribudne ďalší hrad. Pozrite sa na tú krásu
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Na slovenské bankovky pribudne ďalší hrad. Pozrite sa na tú krásu

Ďalšia slovenská pamiatka sa objaví na eurovej bankovke s nulovou hodnotou. A náramne jej to pristane.

— Foto: Flickr/Govisity.com

Stará Ľubovňa 11. apríla (TASR) – Starobylý hrad Ľubovňa je ďalšou slovenskou pamiatkou, ktorá sa objaví na eurovej bankovke s nulovou hodnotou. Jej predaj sa začne v piatok 12. apríla od 8. hodiny. Informoval o tom riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík s tým, že bankovku vydali v celkovom náklade 13.000 kusov. 

Je to bohatá edícia, keďže vidíme, že o tieto zberateľské kúsky je záujem. Dlho sme sa dohadovali na tom, čo bude vyobrazené na tejto bankovke, a nakoniec sú teda dominantou architektúra hradu Ľubovňa a, samozrejme, aj poľské korunovačné klenoty. Práve tým chceme poukázať na tú Európu a jej prepojenie aj v dávnych dobách, konkrétne medzi Rakúsko-Uhorskom, Poľskom či Španielskom,“ ozrejmil Mikulík. Dodal, že motívov na zobrazenie bolo viac, a nevylúčil, že v budúcnosti vyjde ďalšia takáto eurobankovka s iným vyobrazením dominanty nad Starou Ľubovňou. 

Foto: Facebook/HradLubovna

Do čísla bankovky 005000 je možné zakúpiť na osobu len tri kusy spolu so spoločnou vstupenkou na hrad a do skanzenu. Bankovky nad číslo 005000 si môžu záujemcovia zakúpiť v počte 20 kusov na osobu, avšak musia si zakúpiť aj vstupenku. Aj v tomto prípade platí pravidlo, že za každé tri kúpené bankovky je potrebné zakúpiť aj vstupenku do hradu a skanzenu. Bankovky sú vydávané zaradom. Na hrade sa začne predaj od čísla 000191. „O sprievodný program sa na hrade postará dobová hudba v podaní skupiny Aldar Medieval. V skanzene budú môcť návštevníci počuť ľudové tóny folklórneho súboru Vrchovina,“ upozornil na to Mikulík. Ubezpečil, že na nápor záujemcov sú pripravení a aj preto pripravili až dve predajné miesta, v skanzene a na hrade. 

Nulové eurobankovky sa ako koncept podpory a propagácie turizmu v Európe dostali do povedomia ľudí v roku 2015. Sú vyrobené zo 100 % bavlneného papiera, ktorý sa taktiež používa pri výrobe skutočných eurobankoviek. Aj napriek tomu, že bankovky obsahujú ochranné prvky, ako hologram, vodotlač, mikrotlač či UV ochranné prvky, sú označované ako suvenír a nie sú určené do peňažného obehu.

Hrad v Starej Ľubovni dal postaviť Ondrej III., posledný uhorský kráľ z rodu Arpádovcov, v roku 1292. Do histórie hradu sa zapísali aj ďalšie uhorské či poľské šľachtické rody – Drugethovci, Kmitovci, Lubomirskí, Raiszovci a poslednými majiteľmi boli Zamoyskí. Počas svojej pôsobnosti bol hrad viac ako 350 rokov pod správou poľských starostov. Išlo o tzv. zálohovanú časť Spiša. Ľubovniansky hrad je známy aj vďaka poľským korunovačným klenotom, ktoré boli na hrade ukryté počas švédsko-poľskej vojny. K histórii hradu neodmysliteľne patrí aj rok 1768, keď hradné väzenie spoznal slávny dobrodruh a neskôr kráľ Madagaskaru Móric Beňovský. 

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…