Dobré noviny
V smere jazdy alebo v protismere? Nový test odhalil, kedy je dieťa v autosedačke naozaj v bezpečí
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

V smere jazdy alebo v protismere? Nový test odhalil, kedy je dieťa v autosedačke naozaj v bezpečí

— Foto: pixnio.com

Bezpečnosť je na prvom mieste. Výsledky testovania prezrádzajú, ako ochrániť našich najmenších.

BRATISLAVA 10. apríla - Voziť dieťa v aute môže pre mnohé mamičky znamenať množstvo obáv. Je dieťa správne posadené a upevnené? Má dieťa sedieť v smere jazdy alebo v protismere? Ktorý spôsob je ten bezpečnejší, prezradila najnovšia štúdia. Predsa len ide o krehké stvorenia, ktoré dopravné nehody zvládajú horšie ako dospelý človek. Netreba pripomínať, že jazdiť treba opatrne, no keď je vo vozidle aj dieťatko, treba byť ešte opatrnejší. Nemusí to byť len vaša chyba, na ceste sa totiž môže udiať naozaj hocičo.

V momente, ako príde k výberu autosedačky, rodičia by mali myslieť iba na jedno. Vybrať vhodnú a kvalitnú pomôcku, vďaka ktorej bude dieťa v bezpečí. Ďalším faktom, ktorý netreba opomenúť je vhodné upevnenie autosedačky v aute. Spoločnosť HTS BeSafe uverejnila výsledky svojho testovania a odhalila pravdu. Deti, ktoré sú v aute posadené v protismere jazdy, sú až 5x chránenejšie pri dopravnej nehode.

Hrôzostrašné čísla

Aby sme si dokázali predstaviť túto situáciu, je tu jeden príklad. V prípade, že ku kolízii príde pri rýchlosti 50 km/h, dieťaťu ktoré váži 15 kilogramov a sedí v polohe smerujúcej dopredu, sila na jeho krk spôsobí napätie o hmotnosti 180 až 220 kg. Ak dieťa sedí v protismere cesty, napätie sa znižuje na 40 až 60 kg. To nie je všetko. Autosedačka tiež ochráni dieťa pred vecami a nečistotami, ktoré lietajú vo vozidle.

Foto: Be Safe

Ochraňujme našich najmenších

Je potrebné si uvedomiť, že dieťa nie je kópiou dosplého človeka. Najdôležitejší rozdiel je vo veľkosti hlavy. Pre dieťa, ktoré má 5 mesiacov, predstavuje hlava až 25 % telesnej hmotnosti. Pre dospelého je to 6 % telesnej hmotnosti. Nezávislé štúdie, ktoré podľa BeSafe uskutočnili spoločnosti Volvo a Folksam, odhalili, že dieťa vo veku 4 rokov má 5-krát väčšiu šancu na prežitie alebo zabránenie vážneho zranenia, ak sedí v aute v protismere a nie dopredu otočené. Tiež tieto štúdie poukázali aj na to, že detí vo veku od 0 do 4 rokov sediace v protismere, bolo zranených len 8 %. Naopak, detičiek, ktoré sedeli v smere cesty v rovnakej vekovej kategórii, bolo zranených až 40 %.

Z uverejnených výsledkov vyplýva, že by detičky mali sedieť v protismere, čo najdlhšie. Podľa Európskej normy i-Size z roku 2013, sa rodičom odporúča, aby ich ratolesti v protismere cestovali do 15 mesiaca. Testy HTS BeSafe však odhalili, že by to malo byť dlhšie a to ideálne tak do 4 roku.

Už ste čítali?