Nórsko sa dobrovoľne vzdá bohatého ložiska ropy. Chce ochrániť súostrovie, z čoho je priemysel sklamaný a prekvapený

Ropná éra sa vraj v Nórsku blíži ku koncu.
OSLO 10. apríla - Druhý najväčší producent ropy v Európe sa rozhodol pre veľmi vážny krok. Nórsko sa vzdalo obrovského ropného náleziska nachádzajúceho sa v oblasti súostrovia Lofoty. Opozícia sa priklonila k snahám tamojšej vlády ukončiť prieskum ložísk na arktickom severe zeme kvôli petícii, ktorú podpísalo viac ako 53 tisíc ľudí.
Rozhodnutie opozície, ktoré padlo v pondelok, zabezpečí parlamentu potrebnú väčšinu hlasov k udržaniu bezvrtovej zóny a následne k ochrane krehkého ekosystému Lofot. Tento dôležitý moment znamená pre ropné spoločnosti a celý nórsky ropný priemysel veľkú ranu. Parlament na margo tohto vysiela signál, že ropná éra sa blíži ku koncu. Ide o éru, ktorá Nórsko postavila do pozície jednej z najbohatších krajín sveta.
Ropné spoločnosti na čele s najväčším producentom ropy a zemného plynu v Nórsku, ktorého majoritným akcionárom je štát, upozorňujú, že získanie prístupu k Lofotám je kľúčovým momentom pre udržanie stabilných príjmov, vzhľadom na postupné vyčerpávanie súčasných zásobisk. Niektoré odhady hovoria aj o tom, že pod súostrovím by sa mohli nachádzať až tri miliardy barelov ropy. Server Bloomberg to považuje za „prírodný zázrak“.
„Celý priemysel je prekvapený a sklamaný,“ vyjadril sa Karl Eirik Schjott-Pedersen, riaditeľ nórskej olejovej a naftovej asociácie, pre portál Bloomberg. Rozhodnutie vlády prišlo len pár dní po tom, čo sa nórska vláda rozhodla investovať až bilión dolárov do obnoviteľných zdrojov energie a projektov, ktoré ich môžu ďalej rozvíjať. Predpokladá sa, že miliardy dolárov pôjdu na veterné a solárne elektrárne.