Páleník: Dôchodkový strop by sa mal viazať na vek dožitia v zdraví
TASR
TASR

Páleník: Dôchodkový strop by sa mal viazať na vek dožitia v zdraví

V súčasnosti je na Slovensku viac ako milión starobných dôchodcov. Z nich asi 130.000 vlani poberalo dôchodok a aj pracovalo.

Na snímke Viliam Páleník. — Foto: TABLET.TV

Bratislava 9. apríla (TASR) - Zastropovanie dôchodkového veku na 64 rokov je realita, hoci je to ekonomicky diskutabilné rozhodnutie. Dôchodkový vek by sa nemal určiť administratívne, mal by sa však viazať na vek dožitia v dobrom zdraví. V diskusnej relácii na Tablet TV to povedal ekonóm Viliam Páleník zo Slovenskej akadémie vied.

„Kvalita života v dôchodkovom veku na Slovensku nie je vysoká, život v dobrom zdraví máme veľmi nízky. Dobré zdravie je v tomto smere relevantnejší parameter ako samotné dožitie,“ konštatoval Páleník s tým, že pokiaľ sa nič nezmení, týmto rozhodnutím sa bude po roku 2030 prehlbovať diera vo verejných financiách. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť analyzovala, že výkonnosť slovenskej ekonomiky sa o tri desaťročia v dôsledku tohto opatrenia zníži. V takom prípade sa budú musieť buď znížiť dôchodky, alebo sa výrazne zvýšiť dane a odvody.

„Zastropovaním dôchodkov v budúcnosti vznikne diera vo verejných financiách. Kompenzovať sa to nebude znižovaním dôchodkov, ale inými opatreniami, napríklad pomalšou valorizáciou. Určite by sa však nemali zvyšovať odvody, čím by sa zvýšili náklady na prácu a znížila by sa naša konkurencieschopnosť. Skôr by sa to malo kompenzovať cez zdanenie, napríklad DPH,“ vysvetlil Páleník.

V súčasnosti je na Slovensku viac ako milión starobných dôchodcov. Z nich asi 130.000 vlani poberalo dôchodok a aj pracovalo. „Malo by byť možné, aby občan mohol ísť čo najskôr do dôchodku zo zdravotných dôvodov alebo v dôsledku ťažkej manuálnej práce. No zároveň ten, kto chce pracovať, nech pracuje, ale nech nepoberá dôchodok, len riadnu mzdu, lebo inak deformuje trh práce mzdovým dampingom. Keby to bolo možné, výrazne by to odľahčilo verejné financie,“ dodal Páleník.

Národná rada SR koncom marca schválila, že dôchodkový vek na Slovensku sa ústavne zastropuje na 64 rokov. Do Ústavy SR sa dostane formulácia, že „vek potrebný na vznik nároku na primerané hmotné zabezpečenie v starobe nesmie presiahnuť 64 rokov“. Ženy však budú môcť ísť do dôchodku skôr, a to za výchovu dieťaťa. Ženám, ktoré vychovali jedno dieťa, bude znížený vek odchodu do dôchodku o šesť mesiacov. Matky, ktoré vychovali dve deti, budú odchádzať do dôchodku o jeden rok skôr a ženy s troma a viac deťmi by mali byť zvýhodnené o rok a pol. Návrh kritizovali viacerí odborníci, Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, názory neboli jednotné ani v koalícii.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…