Dobré noviny
Namiesto liekov pobyt vonku: Nová štúdia potvrdila, že len 20 minút v prírode má na človeka fantastické účinky
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

Namiesto liekov pobyt vonku: Nová štúdia potvrdila, že len 20 minút v prírode má na človeka fantastické účinky

— Foto: PxHere

Výskumný tím z Univerzity v Michigane viedla profesorka Mary Carol Hunterová.

ANN ARBOR 9. apríla - Hoci mnohí by sme to pravdepodobne vedeli aj bez vedcov, predsa len takéto výsledky vždy potešia. Nová zdravotná štúdia totiž hovorí, že človeku náramne prospeje, ak denne strávi aspoň dvadsať minút v prírode. Autori štúdie uverejnenej v Frontiers of Psychology tvrdia, že príroda veľmi dobre pôsobí na zdravie človeka.

„Vieme, že trávenie času v prírode znižuje stres, ale až doteraz sme nevedeli ako veľmi,“ uviedla doktorka Mary Carol Hunterová, profesorka z Univerzity v Michigane a vedúca výskumníčka. „Naša štúdia ukazuje, že príroda človeku dokonale pomôže a zníži jeho stres už po strávení dvadsiatich či tridsiatich minút v prírode. Nezáleží na tom, či sa v nej prechádzate, alebo iba sedíte.“ Dá sa teda povedať, že ide o najlacnejší spôsob liečby.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: Pixabay

Človek a príroda sú odpradávna spojení, a hoci v súčasnom svete už nežijeme v lesoch, neustále ich potrebujeme. Stromy produkujú kyslík, bez ktorého by sme nemohli dýchať. Účastníci výskumu boli požiadaní, aby sa aspoň tri razy do týždňa počas ôsmich týždňov vydali na 10-minútovú prechádzku do lesa. Úrovne kortizolu, stresového hormónu, ktorý sa tvorí v nadobličkách, výskumníci získali zo vzoriek slín. Participantom ich odobrali pred a po prechádzke prírodou, raz za dva týždne.

„Participanti si mohli slobodne vybrať čas dňa, dĺžku a miesto svojho zážitku s prírodou. Chceli sme minimalizovať všetky okolité faktory, ktoré podporujú stres. Participantom sme odporučili, aby chodili do prírody za dňa, nepraktizovali žiadne cvičenia aerobiku a aby sa vyvarovali používaniu sociálnych sietí, internetu, mobilných telefónov, rozprávania sa s inými ľuďmi a čítaniu,“ opisuje Hunterová.

Výskum odhalil, že aj 20-minútový styk s prírodou dokáže značne redukovať hladinu kortizolu, a tým aj samotného stresu. „Ľudia pracujúci v zdravotníctve môžu použiť naše výsledky ako predpis na akýsi prírodný liek.“ Hunterová dúfa, že výskum tejto štúdie nekončí a pokúsi sa zistiť viac.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: Pexels

Už ste čítali?