Čína chce spolupracovať s EÚ v obchode aj ochrane klímy
TASR
TASR

Čína chce spolupracovať s EÚ v obchode aj ochrane klímy

Čínsky premiér v stĺpčeku pre pondelkové vydanie Handelsblattu poprel obvinenia, že Peking sa snaží rozdeliť blok investovaním do štátov východnej Európy.

— Foto: TASR/AP

Berlín 8. apríla (TASR) - Čína chce spolupracovať s Európskou úniou (EÚ) pri otázkach súvisiacich so zmenou klímy a obchodom. Uviedol to premiér Li Kche-čchiang v článku pre nemecké noviny Handelsblatt pred samitom Číny a EÚ, ktorý sa koná tento týždeň.

Podľa diplomatov z Bruselu však napätie v oblasti obchodu, investícií a práv menšín môže mať za následok, že Čína a EÚ sa na samite 9. apríla asi nedohodnú na spoločnej deklarácii. To by mohlo sťažiť Európe úsilie o získanie väčšieho prístupu na čínske trhy.

Čínsky premiér v stĺpčeku pre pondelkové vydanie Handelsblattu poprel obvinenia, že Peking sa snaží rozdeliť blok investovaním do štátov východnej Európy.

"Dôrazne podporujeme proces európskej integrácie v nádeji na zjednotenú a prosperujúcu Európu," napísal Li Kche-čchiang. Dodal, že úzka spolupráca Pekingu s východoeurópskymi štátmi je "výhodná pre vyvážený vývoj v rámci EÚ".

EÚ, ktorú znepokojuje potenciálna dominantnosť Číny v strategických európskych priemyselných odvetviach, sa snaží prinútiť Peking, aby viac otvoril svoj trh zahraničným firmám a odstránil - z pohľadu Bruselu - nespravodlivé prekážky v obchode.

Li Kche-čchiang tiež napísal, že Čína je pripravená úzko spolupracovať s Európou pri presadzovaní parížskej dohody o klíme, pri podpore trvalo udržateľného rozvoja aj zachovania medzinárodnej jadrovej dohody s Iránom a v boji proti terorizmu. Povedal tiež, že si chce vymeniť názory na reformu Svetovej obchodnej organizácie.

EÚ je najväčším obchodným partnerom Číny. Nárast počtu prevzatých európskych firiem ich čínskymi rivalmi v kritických sektoroch a názor Bruselu, podľa ktorého Peking nedodržal svoj sľub vo veci voľného obchodu, komplikuje rokovania pred samitom.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…