Čína chce spolupracovať s EÚ v obchode aj ochrane klímy
TASR
TASR

Čína chce spolupracovať s EÚ v obchode aj ochrane klímy

Čínsky premiér v stĺpčeku pre pondelkové vydanie Handelsblattu poprel obvinenia, že Peking sa snaží rozdeliť blok investovaním do štátov východnej Európy.

— Foto: TASR/AP

Berlín 8. apríla (TASR) - Čína chce spolupracovať s Európskou úniou (EÚ) pri otázkach súvisiacich so zmenou klímy a obchodom. Uviedol to premiér Li Kche-čchiang v článku pre nemecké noviny Handelsblatt pred samitom Číny a EÚ, ktorý sa koná tento týždeň.

Podľa diplomatov z Bruselu však napätie v oblasti obchodu, investícií a práv menšín môže mať za následok, že Čína a EÚ sa na samite 9. apríla asi nedohodnú na spoločnej deklarácii. To by mohlo sťažiť Európe úsilie o získanie väčšieho prístupu na čínske trhy.

Čínsky premiér v stĺpčeku pre pondelkové vydanie Handelsblattu poprel obvinenia, že Peking sa snaží rozdeliť blok investovaním do štátov východnej Európy.

"Dôrazne podporujeme proces európskej integrácie v nádeji na zjednotenú a prosperujúcu Európu," napísal Li Kche-čchiang. Dodal, že úzka spolupráca Pekingu s východoeurópskymi štátmi je "výhodná pre vyvážený vývoj v rámci EÚ".

EÚ, ktorú znepokojuje potenciálna dominantnosť Číny v strategických európskych priemyselných odvetviach, sa snaží prinútiť Peking, aby viac otvoril svoj trh zahraničným firmám a odstránil - z pohľadu Bruselu - nespravodlivé prekážky v obchode.

Li Kche-čchiang tiež napísal, že Čína je pripravená úzko spolupracovať s Európou pri presadzovaní parížskej dohody o klíme, pri podpore trvalo udržateľného rozvoja aj zachovania medzinárodnej jadrovej dohody s Iránom a v boji proti terorizmu. Povedal tiež, že si chce vymeniť názory na reformu Svetovej obchodnej organizácie.

EÚ je najväčším obchodným partnerom Číny. Nárast počtu prevzatých európskych firiem ich čínskymi rivalmi v kritických sektoroch a názor Bruselu, podľa ktorého Peking nedodržal svoj sľub vo veci voľného obchodu, komplikuje rokovania pred samitom.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…