Dobré noviny
Vedci vytvorili priehľadné drevo, ktoré funguje ako izolant. Mohlo by nahradiť plast a sklo
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

Vedci vytvorili priehľadné drevo, ktoré funguje ako izolant. Mohlo by nahradiť plast a sklo

— Foto: American Chemical Society

Malo by byť súčasťou ekologických domácností.

LONDÝN 8. apríla - Vedcom sa podarilo vytvoriť priehľadný materiál z dreva. Okrem toho, že je vidieť skrz, dokáže v sebe držať teplo a funguje ako izolant. Výskumníci pri jeho tvorbe stavali na svojich starších projektoch. Z dreva odstránili lignín, dôležitú zložku dreva, ktorá zabezpečuje jeho drevnatenie, a pridali doň akryl.

Priesvitné drevo

Výskumný tím „staval“ na svojich starších úspešných výskumoch. Z balsového dreva odstránili lignín, čo drevu dodáva silu a farbu (zväčša tvorí 25 až 35 % celého dreva), a pridali doň akryl. Vznikol tak priehľadný materiál, ktorý však nie je biologicky nerozložiteľný, no je vodeodolný„Vyrobili sme multifunkčný materiál, dokáže prepúšťať svetlo a udržovať teplo. Skombinovali sme tieto dve funkcie v jednom materiáli,“ uviedla Céline Montanariová z KTH Kráľovského inštitútu technológií v Štokholme. „Drevu to [akryl] opäť dodalo silu a zlepšilo jeho optické proporcie. Výsledok vyzeral ako ľadový kúsok dreva,“ dodáva.

Priehľadné drevo, ktoré vytvorili vedci
Priehľadné drevo, ktoré vytvorili vedci Foto: American Chemical Society

V ďalšom prípade bol akryl zmiešaný so substanciou zvanou polyetylénglykol, ktorý ľahko preniká do dreva. Aj táto látka však má skryté účinky: keď je polyetylénglykol zahriaty, absorbuje energiu a roztápa sa, no ak teplota naopak klesá, tvrdne. „Ak vezmete 100 gramov nášho priehľadného dreva s polyetylénglykolom vnútri, dokáže absorbovať teplotu do výšky 8000 J. To môže poháňať 1-wattovú žiarivku celé dve hodiny,“ tvrdí Montanariová.

Pred výskumníkmi je ešte stále kopec práce. Akryl chcú nahradiť akousi biologicky rozložiteľnou alternatívou. Mark Miodownik, profesor materiálov a spoločnosti z University College London, vyjadril svoj odmietavý postoj. „Potrebujeme materiály, ktoré je možné recyklovať a znova použiť, nie aby boli bio-rozložiteľné. Musia zanechávať nižšiu uhlíkovú stopu.“ Dodáva, že možnosťou by mohlo byť stavebné drevo, získané zo starých budov. Mohlo by byť použité pri výstavbe nových, podobne sa to robí s oceľou.

Už ste čítali?