K. Bukovčáková výstavou apeluje na ekologický kolaps krajiny
TASR
TASR

K. Bukovčáková výstavou apeluje na ekologický kolaps krajiny

Podľa kurátorky Zuzany Dankovej výstava Yesterday karma nadväzuje na Bukovčákovej predchádzajúci projekt Apokalypsa krásy realizovaný na rovnakom mieste (2017).

Novú maliarsku tvorbu prezentuje Kristína Bukovčáková v bratislavskej galérii Dot. Výstavu veľkoplošných obrazov nazvala Apokalypsa krásy. — Foto: TASR

Bratislava 6. apríla (TASR) – Maliarka Kristína Bukovčáková novou tvorbou zaplnila bratislavskú galériu Dot. Platí to doslovne, pretože okrem obrazov tam pomaľovala celé biele steny.

Podľa kurátorky Zuzany Dankovej výstava Yesterday karma nadväzuje na Bukovčákovej predchádzajúci projekt Apokalypsa krásy realizovaný na rovnakom mieste (2017). Maliarka naďalej spracováva environmentálnu tému a ponúka pohľad na súčasný svet ako výsledok mixu ekologických, ekonomických a politických kríz smerujúcich ku katastrofálnym scenárom. Upúšťa od využitia kontrastných a veselých farieb, avšak ostáva jej zachovaný maliarsky rukopis. Environmentálnu situáciu vníma ako veľmi kritickú, čo ovplyvňuje jej voľbu tmavších farieb. V duchu novo vzniknutého hnutia Fridays for Future upozorňuje na vážnosť situácie, ktorá bola spôsobená najmä staršou generáciou a nečinnosťou strednej generácie.

Riečne artefakty, Špecifická komunikácia krajina a mňa, Následok prepracovania, Bubák, Útočisko, Citlivé bytosti, Alegória na indického psa, Dievča, Rajčiny, obrazy zo série Abstrakt a ďalšie diela vytvorila akrylom, airbrushom a suchým pastelom. Viaceré sú veľkoplošné.

"Pomocou článkov, kníh, rozhovorov vnímam meniace sa prostredie, v ktorom žijem a snažím sa o tom nadviazať dialóg obrazom. Uvedomujem si, že téma ekologického kolapsu krajiny je veľká a komplexná záležitosť. Ale dotýka sa ma natoľko, že si neviem predstaviť venovať sa v súčasnosti inej téme. Vnímam ju preto aj ako všeobecnú, ale zároveň zasahujúcu do mojej osobnej roviny," zdôvodňuje mladá autorka, ktorá po neprijatí na štúdium fotografie na bratislavskú Vysokú školu výtvarných umení sa rozhodla pre médium maľby.

"Fotografovanie bolo vtedy pre mňa veľkým koníčkom a z neprijatia na jej štúdium som bola sklamaná. Preto som sa rozhodla pre inú školu aj médium. Teraz to neľutujem, maľovanie ma veľmi baví," povedala na piatkovej (5. 4.) vernisáži pre TASR úspešná výtvarníčka z prestížnej slovenskej súťaže Maľba roka, v ktorej zvíťazila (2016) a rok predtým bola druhá.

Trnavská rodáčka Kristína Bukovčáková (1991) začala štúdium na Akadémii umení v Banskej Bystrici (2011) v Otvorenom ateliéri maľby u profesora Jána Kudličku a akademického maliara Rastislava Podobu. V roku 2013 mala študijnú stáž na Akadémii umení v Krakove v ateliéri profesora Andrzeja Bednarczyka. Je absolventkou ateliéru Intermediálnej konfrontácie Vysokej školy umeleckopriemyselnej v Prahe na Katedre voľného umenia u docenta Jiřího Davida a Milana Saláka (2018). Pôsobí v českej metropole.

Výstava potrvá do 28. apríla.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…