K. Bukovčáková výstavou apeluje na ekologický kolaps krajiny
TASR
TASR

K. Bukovčáková výstavou apeluje na ekologický kolaps krajiny

Podľa kurátorky Zuzany Dankovej výstava Yesterday karma nadväzuje na Bukovčákovej predchádzajúci projekt Apokalypsa krásy realizovaný na rovnakom mieste (2017).

Novú maliarsku tvorbu prezentuje Kristína Bukovčáková v bratislavskej galérii Dot. Výstavu veľkoplošných obrazov nazvala Apokalypsa krásy. — Foto: TASR

Bratislava 6. apríla (TASR) – Maliarka Kristína Bukovčáková novou tvorbou zaplnila bratislavskú galériu Dot. Platí to doslovne, pretože okrem obrazov tam pomaľovala celé biele steny.

Podľa kurátorky Zuzany Dankovej výstava Yesterday karma nadväzuje na Bukovčákovej predchádzajúci projekt Apokalypsa krásy realizovaný na rovnakom mieste (2017). Maliarka naďalej spracováva environmentálnu tému a ponúka pohľad na súčasný svet ako výsledok mixu ekologických, ekonomických a politických kríz smerujúcich ku katastrofálnym scenárom. Upúšťa od využitia kontrastných a veselých farieb, avšak ostáva jej zachovaný maliarsky rukopis. Environmentálnu situáciu vníma ako veľmi kritickú, čo ovplyvňuje jej voľbu tmavších farieb. V duchu novo vzniknutého hnutia Fridays for Future upozorňuje na vážnosť situácie, ktorá bola spôsobená najmä staršou generáciou a nečinnosťou strednej generácie.

Riečne artefakty, Špecifická komunikácia krajina a mňa, Následok prepracovania, Bubák, Útočisko, Citlivé bytosti, Alegória na indického psa, Dievča, Rajčiny, obrazy zo série Abstrakt a ďalšie diela vytvorila akrylom, airbrushom a suchým pastelom. Viaceré sú veľkoplošné.

"Pomocou článkov, kníh, rozhovorov vnímam meniace sa prostredie, v ktorom žijem a snažím sa o tom nadviazať dialóg obrazom. Uvedomujem si, že téma ekologického kolapsu krajiny je veľká a komplexná záležitosť. Ale dotýka sa ma natoľko, že si neviem predstaviť venovať sa v súčasnosti inej téme. Vnímam ju preto aj ako všeobecnú, ale zároveň zasahujúcu do mojej osobnej roviny," zdôvodňuje mladá autorka, ktorá po neprijatí na štúdium fotografie na bratislavskú Vysokú školu výtvarných umení sa rozhodla pre médium maľby.

"Fotografovanie bolo vtedy pre mňa veľkým koníčkom a z neprijatia na jej štúdium som bola sklamaná. Preto som sa rozhodla pre inú školu aj médium. Teraz to neľutujem, maľovanie ma veľmi baví," povedala na piatkovej (5. 4.) vernisáži pre TASR úspešná výtvarníčka z prestížnej slovenskej súťaže Maľba roka, v ktorej zvíťazila (2016) a rok predtým bola druhá.

Trnavská rodáčka Kristína Bukovčáková (1991) začala štúdium na Akadémii umení v Banskej Bystrici (2011) v Otvorenom ateliéri maľby u profesora Jána Kudličku a akademického maliara Rastislava Podobu. V roku 2013 mala študijnú stáž na Akadémii umení v Krakove v ateliéri profesora Andrzeja Bednarczyka. Je absolventkou ateliéru Intermediálnej konfrontácie Vysokej školy umeleckopriemyselnej v Prahe na Katedre voľného umenia u docenta Jiřího Davida a Milana Saláka (2018). Pôsobí v českej metropole.

Výstava potrvá do 28. apríla.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

V talianskych Alpách sa mení sneh na ružovo: Čo to spôsobilo?…

V obľúbenej turistickej lokalite sa sneh mení na ružovo. Pozrite si tento…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…