Európska komisia určí priority pre budúci rozpočet eurozóny
TASR
TASR

Európska komisia určí priority pre budúci rozpočet eurozóny

Ide o najnovší, hoci malý krok v dlhotrvajúcom úsilí o užšiu hospodársku integráciu euroregiónu, s cieľom dosiahnuť, aby v budúcnosti lepšie odolával hospodárskym krízam.

Archívne foto — Foto: TASR/AP

Bukurešť 5. apríla (TASR) - Európska komisia (EK) so súhlasom vlád eurozóny určí priority pre budúci rozpočet menového bloku. Dohodli sa na tom v piatok ministri financií Európskej únie (EÚ) v snahe nájsť rovnováhu medzi právomocami členských štátov a EÚ v otázke nového rozpočtu.

Ide o najnovší, hoci malý krok v dlhotrvajúcom úsilí o užšiu hospodársku integráciu euroregiónu, s cieľom dosiahnuť, aby v budúcnosti lepšie odolával hospodárskym krízam.

Celá v súčasnosti 28-členná EÚ už má spoločný rozpočet. Stanovuje sa každých sedem rokov vo výške 1 % hrubého národného príjmu.

Štáty eurozóny však chcú mať aj samostatný rozpočet, ktorý by slúžil ako fiškálny nástroj na intervenciu v ekonomike eurozóny spolu s jednotnou menovou politikou Európskej centrálnej banky (ECB).

Na detailoch rozpočtu menového bloku sa pracuje od začiatku roka a návrh by mal byť hotový do júna, keď ministri rozhodnú aj o veľkosti rozpočtu a zdrojoch financovania.

Ministri na piatkovom stretnutí rokovali o spravovaní rozpočtu. Je to zložitá otázka, preto že vlády eurozóny si chcú udržať kontrolu nad tým, ako sa budú peniaze využívať. V decembri sa dohodli na poskytnutí „kritérií a strategických smerníc“.

Dohodli sa však aj na tom, že musí byť súčasťou širšieho a väčšieho dlhodobého rozpočtu EÚ, takže jeho veľkosť bude stanovená „v kontexte“ rozpočtu EÚ.

„Existuje široká podpora pre vytvorenie vhodných väzieb medzi rozpočtovým nástrojom a odporúčaniami pre eurozónu,“ povedal na tlačovej konferencie šéf Euroskupiny, združenia ministrov financií eurozóny, Mario Centeno s odkazom na ekonomické odporúčania, ktoré každý rok vydáva EK pre eurozónu.

Aby sa vyvážili právomoci EK, musia tieto odporúčania schváliť ministri financií eurozóny. Konečné znenie odporúčaní sa v minulosti niekedy zmenilo, keď vlády nesúhlasili s názormi komisie.

„Odporúčania pre eurozónu by identifikovali oblasti reforiem a určili smer investícií,“ povedal jeden z predstaviteľov eurozóny oboznámený so situáciou, podľa ktorého by sa to potom premietlo do národných odporúčaní. Rozpočet by následne podporil iniciatívy, reformy a projekty spojené s týmito odporúčaniami.

Domnieva sa, že odporúčania pre eurozónu by mali byť konkrétnejšie a operatívnejšie, pretože na konci budú peniaze.

Centeno zase povedal, že strategická úloha vlád eurozóny by sa mala kodifikovať, ale stále neexistuje konsenzus o tom, ako to urobiť najlepšie.

„Niektorí uprednostňujú medzivládnu dohodu, iní preferujú vytvorenie právnych dohôd v rámci práva EÚ. K tomuto problému sa vrátime budúci mesiac,“ dodal.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…