V rámci festivalu Jeden svet pripravili v Spišskej Belej premietania
TASR
TASR

V rámci festivalu Jeden svet pripravili v Spišskej Belej premietania

Je to už 19 rokov čo tento medzinárodný festival dokumentárnych filmov otvára témy slobody, demokracie a ľudských práv.

Ilustračné foto — Foto: TASR

Spišská Belá 6. apríla (TASR) – V rámci Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov pod názvom Jeden svet, čaká na obyvateľov Spišskej Belej premietanie piatich filmov.

„Tento festival je jediným kultúrno-vzdelávacím podujatím na Slovensku, ktoré sa komplexne zaoberá ľudsko-právnymi a globálnymi témami, či už v podobe sociálnych a environmentálnych otázok, ale prezentuje aj rôzne životné štýly,“ ozrejmila Paula Grivalská z tamojšieho Mestského úradu s tým, že hlavným organizátorom podujatia je organizácia Človek v ohrození.

V spolupráci s občianskym združením Kobalt a mestom Spišská Belá pripravili pre obyvateľov dva premietacie dni. Sobota bude v tamojšej kinosále patriť dvom filmom, najprv je to Bojovníčka s nenávisťou z nemecko-talianskej produkcie a nasledovať bude fínska snímka Aktivistka. O týždeň neskôr 13. apríla budú môcť návštevníci vidieť francúzsko-španielsky film Zlodeji času, srbsko-španielsku snímku Európsky deň : Srbsko a na záver aj holandský film Rodinné mäsiarstvo.

Aktuálny ročník nesie podľa Grivalskej provokatívny podnázov Shut up!, ktorý však práve naopak vyzýva spoločnosť, aby nebola ticho. Aj preto je súčasťou festivalu výstava s podtitulom Hlas demokracie v ohrození. „Ide o medzinárodnú výstavu plagátovej tvorby, ktorej ideový rámec vzišiel z výzvy a následnej reakcie grafických dizajnérov na vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej v roku 2018. Za koncepciou výstavy je agentúra Respect APP. Plagáty spája motív násilia a to, ako naň spoločnosť reaguje. Objavujú sa na nich grafické prvky v podobe pera, terča či mikrofónu, teda univerzálne motívy, ktoré sú symbolmi slobody,“ vysvetlila Grivalská s tým, že časť tejto výstavy bude inštalovaná počas jednotlivých premietacích dní festivalu Jeden svet aj v Spišskej Belej.

Je to už 19 rokov čo tento medzinárodný festival dokumentárnych filmov otvára témy slobody, demokracie a ľudských práv. V rámci neho v mestečku pod Tatrami počas marca zorganizovala Slovenská národná galéria Kaštieľ Strážky v spolupráci s organizáciou Človek v ohrození už deviatykrát aj premietanie dokumentárnych filmov domácej a zahraničnej produkcie pre žiakov základných a stredných škôl.

Už ste čítali?

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…