Start-up z košického Silicon Valley ocenila porota aj široká verejnosť
TASR
TASR

Start-up z košického Silicon Valley ocenila porota aj široká verejnosť

Aplikácia slúži ako interaktívny sprievodca pre zrakovo postihnutých s cieľom zvýšiť ich samostatnosť pri pohybe a orientácii v priestoroch múzea.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Košice 5. apríla (TASR) – Start-up projekt z košického Silicon Valley dostal uznanie poroty aj širokej verejnosti, v uplynulých dňoch získal dve ocenenia Via Bona Slovakia. Ide o aplikáciu Sám v múzeu, ktorá slúži ako interaktívny sprievodca pre zrakovo postihnutých s cieľom zvýšiť ich samostatnosť pri pohybe a orientácii v priestoroch múzea. TASR o tom informoval Juraj Probala zo spoločnosti T-Systems Slovakia.

Za projektom stojí trojica študentov, Veronika Matejová, Filip Hudzík a Marek Haluška. Aplikácia bola spustená začiatkom decembra 2018 v priestoroch Východoslovenského múzea v Košiciach. „Časom by sme chceli, aby naša aplikácia možno nahradila ľudského sprievodcu zrakovo postihnutých a poskytovala viac intuitívnych možností. Dodaním projektu sa naša misia nekončí, chceme pokračovať v jeho vývoji a štúdiu poznatkov, ktoré pri tomto projekte získavame,” vysvetlil Hudzík.

Na vývoji aplikácie sa podieľali aj uvedená spoločnosť a projekt Inovačné laboratórium (Innovlab), v ktorom sa spájajú technologické inovácie a snaha zlepšiť životné podmienky obyvateľov košického regiónu. „Som veľmi hrdý na náš tím, ktorý pomohol vytvoriť túto aplikáciu. Zároveň som rád, že práca našich zamestnancov získala uznanie aj za hranicami našej organizácie. Aplikácia Sám v múzeu, expertíza a zručnosti, ktoré boli potrebné na jej vytvorenie, sú viditeľnými výsledkami zmien, ktoré v spoločnosti robíme,“ uviedol generálny riaditeľ T-Systems Slovakia Daniel Giebel.

O ocenenie Nadácie Pontis za rok 2018 bojovalo 23 firiem a projektov vo ôsmich kategóriách. Kategóriu sociálne inovácie vyhrala práve košická spoločnosť T-Systems Slovakia s uvedenou aplikáciou. Ocenenie Via Bona Slovakia sa zameriava na malé, stredné aj veľké podniky, ktoré sú príkladom zodpovedného a férového podnikania a svojimi aktivitami pomáhajú zamestnancom aj okoliu či riešia spoločensky dôležité témy.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…