Nie je to burger, ale kotúč. EÚ chce sprísniť označenie vegetariánskych jedál
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Nie je to burger, ale kotúč. EÚ chce sprísniť označenie vegetariánskych jedál

Burger už nebude burger. Aký názov dostane obľúbené menu?

Ilustračná foto — Foto: Pixabay.com

BRUSEL 5. apríla - Poľnohospodárska komisia Európskej únie schválila novinku, ktorá zakazuje požívať pre opis vegetariánskych jedál názvy spojené s mäsom. Návrhov na zmenu názvu prišlo hneď niekoľko. Ako zverejnil portál The Guardian, vegetariánsky burger by sa podľa jedného z návrhov mohol nazývať aj vegetariánsky kotúč. Ako sa však s týmto názvom popasuje slovenčina v prípade, že návrh naozaj prejde, je ale otázne.

Zákaz sa nebude týkať iba burgrov. Rovnaké pravidlá by mali platiť aj na vegánske párky alebo „steaky“ pripravené z tofu. O tejto novinke sa bude v Európskom parlamente hlasovať po blížiacich sa májových voľbách. V prípade, že by sa legislatíva schválila, návrh sa posunie k Európskej komisii a členským štátom.

Nesúhlas a námietky

Každá novinka a každá zmena má svojich sympatizantov, ale aj odporcov. Rovnako je to aj pri avizovanej novinke. Niekoľko terajších európskych poslancov má podozrenie, že ide o loby mäsového priemyslu. „Mám podozrenie, že ide o iniciatívu zo strany mäsového priemyslu, ktorý vidí, že mladí ľudia jedia menej mäsa,“ vyjadrila svoje znepokojenie poslankyňa britskej Zelenej strany Molly Scott Cato, ktorá v poľnohospodárskej komisii sedí.

Proti týmto obvineniam sa však postavil Éric Andrieu, ktorý na zákon dohliada. „Zákon vyvolal veľkú diskusiu naprieč politickými skupinami a väčšina z nich chcela názvoslovie spresniť. Môžete si dať steak alebo burger, nemôžete tak ale hovoriť iným produktom. Ide o sedliacky rozum,“ vysvetlil Andrieu.

Obavy má aj Greenpeace

Proti tomuto návrhu sa postavila aj známa organizácia Greenpeace. Členovia organizácie sa totiž domnievajú, že ide o opatrenie, ktoré poškodí dlhodobo udržateľný potravinársky priemysel. Andrieu však odmieta aj tvrdenia prichádzajúce z tejto strany. Poslanci podľa jeho vyjadrení hlasovali v najlepšom záujme spotrebiteľov. „Zdalo sa nám, že steak by mal znamenať naozajstný steak z mäsa. Ostatné produkty potrebujú nové pomenovanie. Ľudia musia vedieť, čo jedia. Zmena pomôže ľuďom, ktorí chcú jesť menej mäsa. Takto budú vedieť, čo majú na tanieri,“ prezrádza zámer zmeny.

Poslankyňa Molly Scott Cato však tvrdí, že spotrebitelia po takejto zmene nevolali. Každý podľa nej predsa vie, že keď si kúpi vegetariánsky burger, nehľadá tam mäso. „Stále viac ľudí začína do svojho jedálnička zaraďovať rastlinné produkty,“ dodala. Do platnosti by regulácia mal vojsť najskôr za niekoľko rokov. Andrieu však chcel, aby sa touto témou orgány Európskej únie začali zaoberať.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…