Nie je to burger, ale kotúč. EÚ chce sprísniť označenie vegetariánskych jedál
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Nie je to burger, ale kotúč. EÚ chce sprísniť označenie vegetariánskych jedál

Burger už nebude burger. Aký názov dostane obľúbené menu?

Ilustračná foto — Foto: Pixabay.com

BRUSEL 5. apríla - Poľnohospodárska komisia Európskej únie schválila novinku, ktorá zakazuje požívať pre opis vegetariánskych jedál názvy spojené s mäsom. Návrhov na zmenu názvu prišlo hneď niekoľko. Ako zverejnil portál The Guardian, vegetariánsky burger by sa podľa jedného z návrhov mohol nazývať aj vegetariánsky kotúč. Ako sa však s týmto názvom popasuje slovenčina v prípade, že návrh naozaj prejde, je ale otázne.

Zákaz sa nebude týkať iba burgrov. Rovnaké pravidlá by mali platiť aj na vegánske párky alebo „steaky“ pripravené z tofu. O tejto novinke sa bude v Európskom parlamente hlasovať po blížiacich sa májových voľbách. V prípade, že by sa legislatíva schválila, návrh sa posunie k Európskej komisii a členským štátom.

Nesúhlas a námietky

Každá novinka a každá zmena má svojich sympatizantov, ale aj odporcov. Rovnako je to aj pri avizovanej novinke. Niekoľko terajších európskych poslancov má podozrenie, že ide o loby mäsového priemyslu. „Mám podozrenie, že ide o iniciatívu zo strany mäsového priemyslu, ktorý vidí, že mladí ľudia jedia menej mäsa,“ vyjadrila svoje znepokojenie poslankyňa britskej Zelenej strany Molly Scott Cato, ktorá v poľnohospodárskej komisii sedí.

Proti týmto obvineniam sa však postavil Éric Andrieu, ktorý na zákon dohliada. „Zákon vyvolal veľkú diskusiu naprieč politickými skupinami a väčšina z nich chcela názvoslovie spresniť. Môžete si dať steak alebo burger, nemôžete tak ale hovoriť iným produktom. Ide o sedliacky rozum,“ vysvetlil Andrieu.

Obavy má aj Greenpeace

Proti tomuto návrhu sa postavila aj známa organizácia Greenpeace. Členovia organizácie sa totiž domnievajú, že ide o opatrenie, ktoré poškodí dlhodobo udržateľný potravinársky priemysel. Andrieu však odmieta aj tvrdenia prichádzajúce z tejto strany. Poslanci podľa jeho vyjadrení hlasovali v najlepšom záujme spotrebiteľov. „Zdalo sa nám, že steak by mal znamenať naozajstný steak z mäsa. Ostatné produkty potrebujú nové pomenovanie. Ľudia musia vedieť, čo jedia. Zmena pomôže ľuďom, ktorí chcú jesť menej mäsa. Takto budú vedieť, čo majú na tanieri,“ prezrádza zámer zmeny.

Poslankyňa Molly Scott Cato však tvrdí, že spotrebitelia po takejto zmene nevolali. Každý podľa nej predsa vie, že keď si kúpi vegetariánsky burger, nehľadá tam mäso. „Stále viac ľudí začína do svojho jedálnička zaraďovať rastlinné produkty,“ dodala. Do platnosti by regulácia mal vojsť najskôr za niekoľko rokov. Andrieu však chcel, aby sa touto témou orgány Európskej únie začali zaoberať.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…