Dobré noviny
Mačky dokážu rozoznať vlastné mená. Štúdia ukazuje, že nám rozumejú oveľa viac, ako si myslíme
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

Mačky dokážu rozoznať vlastné mená. Štúdia ukazuje, že nám rozumejú oveľa viac, ako si myslíme

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka — Foto: Unsplash

Ľudskej reči rozumejú psy, tak prečo by nemohli aj mačky?

TOKIO 5. apríla - Nové štúdie zistili, že mačky by mohli rozumieť vašim, teda ľudským slovám. Samozrejme, že nie všetkým, ale tým primitívnym, ako sú ich mená a jednoduché pokyny. Definitívne to potvrdili výskumníci z japonskej univerzity. Ak vás teda vaša mačka zaryto ignoruje, bohužiaľ, už sa nemôžete viac klamať tým, že by vám nerozumila. Jednoducho má asi len na práci dôležitejšie veci ako počúvať vás.

Japonskí vedci zistili, že...

Výskumníci hovoria, že niekoľko predošlých štúdií ukázalo, že zvieratá, ako napríklad psy, delfíny či papagáje by mohli rozumieť ľudskej reči, no nebolo isté, či sa to týka aj mačkovitých miláčikov. Dnes sme o krok bližšie k pravde. Výskum z japonskej univerzity hovorí, že aj obyčajná domestikovaná mačka rozozná svoje meno vo vete. Autorka výskumu doktorka Atsuko Saito zo Sophijskej univerzity v Japonsku uviedla: „Existuje mnoho štúdií o psej schopnosti komunikácie s ľuďmi. Myslíme si, že je dôležité ukázať, že mačky zvládnu to isté.“ Dodáva, že zistenia vôbec nie sú prekvapivé. „Mnohí chovatelia mačiek tvrdia, že ich mačky reagujú na oslovenie, na vlastné mená.“

Štúdia testovala tri skupiny mačiek
Štúdia testovala tri skupiny mačiek Foto: Pexels

Experiment prebiehal netradičným spôsobom, keďže trénovanie mačiek je obvykle dlhý a náročný proces. Prehrali im hlasový záznam, ktorý vysloví štyri slová a piate bude meno mačky. Všetky slová museli byť v rovnakej intonácii, iba tak mohli dosiahnuť úplnú hodnovernosť testovania. Na mačkách si všímali ich vonkajšie javy, reč tela. Výsledky ukázali, že mačky reagovali trhnutím uší, otočením hlavy, niektoré dokonca zavrteli chvostom či zamňaukali.

Mačkám prehrali hlasový záznam, v ktorom bolo ich meno, a skúmali ich reakciu
Mačkám prehrali hlasový záznam, v ktorom bolo ich meno, a skúmali ich reakciu Foto: Flickr

U jedenástich zo šestnástich mačiek bola po prehraní hlasového záznamu spozorovaná zmena pohybu. U zvyšných piatich sa predpokladá, že sú „zvyknuté“ na mrmlanie svojich majiteľov. Deväť z nich pri začutí svojho mena nastražilo uši. Rovnaký postup prebiehal na ďalšej skupine mačiek s hlasovým záznamom cudzích ľudí a v tretia skupina pozostávala z mačiek, ktoré sú zvyknuté žiť v spoločnosti iných svojho druhu.

Dr. John Bradshaw, odborník na psie a mačacie správanie z Bristolskej univerzity, zostáva skeptický: „Štúdia nehovorí pravdu o mačaco-ľudských vzťahoch, možno tak o ich schopnosti rozlišovať zvuky. Napríklad, zarachotenie misky s jedlom mačky priláka, aby prišli dovnútra. No nedá sa dokázať, že rozumejú ľudskej reči.“

Doktorka Saito je však presvedčená o opaku. Výskum podľa nej približuje vzťah medzi mačkami a ľuďmi. „Mačky ľuďom rozumejú oveľa viac, ako si myslíme,“ tvrdí, hoci priznáva, že ich odpoveď na naše prosby či pokyny sa nám nie vždy musí páčiť.

Už ste čítali?