Linda chcela odísť do zahraničia, no ostala. V Trnave si otvorila obchodík, v ktorom kúpite potraviny bez obalu
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Linda chcela odísť do zahraničia, no ostala. V Trnave si otvorila obchodík, v ktorom kúpite potraviny bez obalu

Zo Slovenska chcela kedysi odísť. Jej rodné mesto sa však začalo výrazne meniť, a tak sa rozhodla, že ostane.

— Foto: Peter Lančarič

TRNAVA 6. apríla - Linda Mankovecká (28) chcela urobiť niečo pozitívne pre mesto, v ktorom žije. Prišla s myšlienkou prvého bezobalového obchodu v Trnave, ktorú sa jej napokon podarilo zrealizovať. Nejde však o jej primárne zamestnanie.

Prvý bezobalový obchod v Trnave

Myšlienka otvoriť si bezobalový obchod PACK-LESS vznikla v roku 2018. „Inšpirovalo ma množstvo informácií o tom, ako vlastným pričinením škodíme Zemi, ktorá nás živí. Bolo to pre mňa nepredstaviteľné. My ju však namiesto vďaky zahlcujeme neuveriteľným množstvom odpadu, aby sme si uľahčili život,“ skonštatovala.

Na Slovensku je už množstvo takýchto obchodov, v Trnave však bola prvá. „Aj keď sme otvorili obchod iba minulý týždeň, ohlasy sú naozaj fantastické. Ľudia si takúto možnosť nakupovania vážia a sú nadšení, že konečne aj v Trnave môžu prísť do obchodu a odísť s množstvom základných potravín, ale bez množstva jednorazových plastových obalov,“ uviedla a dodala, že Trnavčanom začalo v posledných rokoch viac záležať na životnom prostredí.

Foto: Archív Lindy Mankoveckej

Nenahrádzajú supermarket

V bezobalovom obchode nájdete takmer všetky základné suroviny pre domácnosť, ako napríklad ryžu, strukoviny, orechy, sušené ovocie, cestoviny, olej, ale i mnohé ďalšie. „Nenahrádzame bežný supermarket, ale poskytujeme alternatívy. Nájdete u nás potraviny, ktoré nebolo doteraz možné zohnať pre bežného spotrebiteľa bez plastového obalu. Ocenenie prichádza nielen z našej strany, ale aj zo strany zákazníka. Ak potrebuje 200 gramov ryže, nemusí si ju priniesť domov v plaste, ktorý takmer okamžite vyhodí,“ vysvetlila.

Dodávateľov majú rôznych. „Samozrejme, nie všetky druhy potravín sa na Slovensku pestujú. Naše potraviny závisia aj od sezónnosti. Naším cieľom je postupne zvyšovať podiel slovenských výrobcov pri každej potravine, pri ktorej to bude možné,“ doplnila.

Foto: Archív Lindy Mankoveckej

Koncept poznajú

Mnoho ľudí už koncept bezobalových obchodov pozná. „Takmer každý zákazník sa automaticky opýta, či sa môže obslúžiť sám. Veľa ľudí príde s vlastnou nádobou, ktorú mu odvážime a naberie si čokoľvek. Ďalšou možnosťou je, že si zákazník vyberie sklenenú nádobu alebo papierové vrecko, do ktorého mu tovar navážime podľa toho, koľko chce alebo potrebuje,“ prezradila.

Myšlienka bezobalových obchodov, ktoré sú akýmsi medzistupňom, je podľa nej dôležitá. Ľudia si musia najprv na všetko zvyknúť. Vždy to tak bolo takmer so všetkým. Keď si zvyknú dbať na to, akým spôsobom prinesú domov potraviny, posunieme sa o obrovský krok vpred. Aspoň ja osobne verím, že keď si zvykneme na to, že nie všetko, čo si prinesieme domov z nákupu, musí vytvárať zbytočnú záťaž pre našu Zem, prestaneme to „tolerovať“ v bežných obchodoch. Tie potom budú nútené poskytovať nielen extrémne široký sortiment, ale budú musieť zabezpečiť aj to, že jeden nákup ktoréhokoľvek zákazníka nebude znamenať päť, desať alebo dvadsať plastových obalov, ktoré nakoniec skončia v koši,“ uzavrela Linda Mankovecká.

Foto: Peter Lančarič

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRNAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…