Mama 16 detí vymyslela dokonalý spôsob fungovania. Vďaka tomuto je šťastná celá rodina

Bezproblémové spolužitie sa dá dosiahnuť. Treba len chcieť a pracovať na ňom.
BRISBANE 5. apríla - Mať viac ako 2 deti je pre mnohých rodičov nepredstaviteľná situácia. Mať ich ale 16 je už naozaj priveľa. Aj napriek tomu sa nájdu ľudia, ktorým to vôbec neprekáža a sú šťastní. Presne tak ako manželia Jeni a Ray, rodičia deviatich chlapcov a siedmich dievčat. Ich ratolesti sú vo veku od 29 do 4 rokov, takže o zábavu a spoločnosť v tejto domácnosti určite nie je núdza. Zvládnuť takúto veľkú rodinu dá bezpochyby zabrať aj tým najskúsenejším. Práve preto treba mať určitý systém, ktorý sa dodržiava a ktorý aj v Jeninej rodine funguje.

Rodinné heslo
Jesse, Brooke, Claire, Natalie, Karl, Samuel, Cameron, Sabrina, Tim, Brandon, Eve, Nate, Rachel, Eric, Damian a Katelyn, všetky deti totiž musia rešpektovať jedno pravidlo: „Ak tu žiješ, tak tu aj pracuješ“. Vďaka tomuto heslu v domácnosti nie je chaos a každý vie, čo má kedy robiť. Matka 16-tich detí verí, že jej prístup pomôže aj menším rodinám.

V mnohopočetnej domácnosti platí pravidlo, že dieťa je zapojené do „práce“, keď má osem rokov. Rodičia tak chcú, aby ich ratolesti získali zručnosti a návyky, ktoré sa im v budúcnosti určite budú hodiť. Aby ale každý vedel a poznal svoje povinnosti, päťdesiatročná Jeni vytvorila zoznam z farebných papierikov, a tak je dostatočne prehľadný a zrozumiteľný. Pracovný zoznam podľa jej slov vznikol, keď mali ešte len šesť alebo sedem detí. „Ja som bola mamimčkou a otec tvrdo pracoval,“ spomína na začiatky Jeni.

Rozumné riešenie
Keď boli deti malé, Jeni cítila, že ich neučí pomáhať a pre rodinu niečo robiť. Prišiel zlom a ona si uvedomila veľmi vážnu vec. „Ak mamičky všetko robia samy, budú všetci nešťastní a v rodine nebude žiadna zábava. Koniec koncov, keď sa presťahujú do vlastných domovov, všetky domáce práce budú musieť robiť,“ vysvetlila Jeni. No a tu niekde vznikol nápad, že vytvorí zoznam. Ako však po čase zistila, vytvoriť ho bolo časovo náročné a zložité. Prišla teda ďalšia zmena a na vytváraní rozvrhu sa podielala celá rodina. Je to také spoločné stretnutie a spolupráca. „Rozpis visí na stene. Myslím, že je to roztomilé a povzbudzujúce,“ dodala Jeni.