Pred 90 rokmi sa narodil operný spevák Ondrej Malachovský
TASR
TASR

Pred 90 rokmi sa narodil operný spevák Ondrej Malachovský

Stelesnil aj postavu Svätopluka v rovnomennej opere Eugena Suchoňa a práve tá sa stala jednou z jeho najvýznamnejších životných umeleckých kreácií.

Portrét operného speváka a sólistu SND Ondreja Malachovského. — Foto: TASR - Miroslava Cibulková

Badín/Bratislava 5. apríla (TASR) – Hlasový potenciál označovaný za výnimočný s výraznými hereckými predpokladmi a charizmatickým javiskovým pôsobením predurčili Ondreja Malachovského na to, aby sa stal jedným z najvýznamnejších predstaviteľov slovenskej opernej interpretácie. V piatok 5. apríla by sa umelec, ktorý účinkoval vo vyše 80 operných inscenáciách, dožil 90 rokov.

Ondrej Malachovský sa narodil v Badíne 5. apríla 1929. Vyštudoval Konzervatórium v Bratislave a v roku 1959 sa stal sólistom prvej slovenskej opernej scény.

"Po prvý raz som Malachovského počul spievať v roku, keď ukončil bratislavské konzervatórium. Jeho mohutný hlasový fond i vokálno-charakterizačné schopnosti ma nadchli pri počúvaní árie Glinkovho Ivana Susanina a potom v Rossiniho árii o klebete z Barbiera zo Sevilly, ktorú ukončil vysokým „g“, s ktorým zavše majú problémy aj barytonisti“, uviedol o spevákovi operný kritik Vladimír Blaho.

V Slovenskom národnom divadle zotrval Malachovský až do 90. rokov 20. storočia. Umelec vytvoril širokú paletu postáv basového operného repertoáru.

Počas kariéry spieval prakticky všetky basové ťažiskové roly: Dona Basilia, Sarastra, Kecala, Komtúra, Končaka, Gremina, Modrofúza, Rocca, Mefista, Borisa Godunova, Filipa II., Dalanda, Fiesca a mnohé ďalšie.

Stelesnil aj postavu Svätopluka v rovnomennej opere Eugena Suchoňa a práve tá sa stala jednou z jeho najvýznamnejších životných umeleckých kreácií. "Svojím trocha drsným basom vedel dokonale vyjadriť vnútornú drámu vladára, ktorému sa rúca ríša i vlastná rodina, ktorý je zároveň majestátne silný i ľudsky slabý a ktorý nám v závere Suchoňovho diela zanecháva smutné proroctvo: ' Tisíc rokov budete otrokmi, bedármi bez vlasti," napísal o umelcovi operný kritik.

Významné sú aj jeho postavy v ďalších slovenských operných dielach. V roku 1965 prvý raz spieval Štelinu v Suchoňovej Krútňave a tento part sa takisto stal jeho profilovou rolou. Je nezabudnuteľným Mistrom Scroogeom, účinkoval aj v televíznych filmoch Beg Bajazid, Kováč Wieland či Vzkriesenie, v inscenáciách opier Eugen Onegin, Tajné manželstvo, Lampiónová slávnosť, Svätopluk, Fidelio uvedených v Československej televízii.

Spolupracoval s Československým rozhlasom v Bratislave pri nahrávaní opier.

Spevák okrem toho koncertoval s orchestrom aj s klavírom, chodieval na besedy, vyhľadával neznáme ľudové piesne a umelecké kruhy z oblasti opery ho považovali za výborného pedagóga.

Ondreja Malachovského mali možnosť počuť priaznivci operného umenia v celej Európe. Pôsobil v Česku ako sólista Janáčkovej opery v Brne, hosťoval často v Národnom divadle v Prahe. Spieval v slovinských mestách Ľubľana a Maribor, bol stálym členom Opery v nemeckom Kolíne nad Rýnom.

Prezident SR prepožičal v roku 2008 opernému spevákovi Pribinov kríž II. triedy za významné zásluhy o kultúrny rozvoj SR.

Ondrej Malachovský zomrel 3. apríla 2011 v Bratislave iba dva dni pred svojimi 82. narodeninami.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…