MS 2019: Slováci odštartovali prípravu prehrou so Švédskom

Daniel Zaar zo Švédska (vľavo) prekonáva brankára Slovenska Júliusa Hudáčka v prípravnom medzištátnom zápase v hokeji mužov medzi Slovenskom a Švédskom 4. apríla 2019 v Topoľčanoch. — Foto: TASR - Henrich Mišovič

Slováci nedokázali v rodisku generálneho manažéra SR Miroslava Šatana ani raz prekonať pozorne chytajúceho švédskeho brankára Jhonasa Enrotha.

Topoľčany 4. apríla (TASR) - Slovenským hokejovým reprezentantom nevyšiel vstup do záverečnej prípravy na domáce MS. Vo štvrtkovom dueli v Topoľčanoch prehrali so Švédskom 0:4. V doplnkových samostatných nájazdoch zvíťazili zverenci Craiga Ramsayho 2:1, rozhodujúci premenil Matej Paulovič.

Slováci nedokázali v rodisku generálneho manažéra SR Miroslava Šatana ani raz prekonať pozorne chytajúceho švédskeho brankára Jhonasa Enrotha. V 38. vzájomnom súboji s "tromi korunkami" si pripísali 25. prehru, na konte majú aj tri remízy a desať víťazstiev. V zostave SR chýbal obranca Michal Čajkovský, ktorý nemá ešte vyriešenú zmluvu a nechcel riskovať zranenie.

Štvrtkovým duelom Slováci odštartovali mesačnú šnúru prípravných stretnutí. Najbližšie ich čakajú tri dvojzápasy v rámci série Euro Hockey Challenge, Nemci ich preveria v Garmisch-Partenkirchene a Kaufbeurene (11. a 13. apríla), Rakúšania v Salzburgu a Innsbrucku (19. a 20. apríla) a Česi v Trenčíne a Nitre (26. a 27. apríla). Ďalší prípravný súboj odohrajú proti Veľkej Británii v Poprade (4. mája), generálkou na domáce MS bude súboj s Nórmi v Michalovciach (7. mája).

Prípravný zápas v Topoľčanoch:

Slovensko - Švédsko 0:4 (0:1, 0:2, 0:1), 2:1 v doplnkových nájazdoch

Góly: 4. Zaar (Bristedt, Arnesson), 30. Svedberg (Kellman), 37. Rasmussen (Holm), 58. Bristedt (Brithén). Rozhodovali: Stano, Müllner - Gegáň, Rojík, vylúčení: 4:2, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0

Doplnkové nájazdy: Nagy nedal, Boqvist nedal, Bakoš - 1:0, Zaar nedal, Tybor nedal, Stromwall nedal, Puliš nedal, Rasmussen - 1:1, Gríger nedal, Brodecki nedal, Kellman nedal, Sukeľ nedal, Bristedt nedal, Paulovič 2:1, 2651 divákov.

Zostavy:

SR: J. Hudáček - Grman, Sersen, Martin Chovan, Trška, Štajnoch, Rosandič, Jánošík - Tybor, Sukeľ, Puliš - Bakoš, Gríger, Nagy - Kudrna, Cingel, Liška - Paulovič, Buc, Mikúš

Švédsko: Enroth - Bengtsson, Holm, Bertilsson, Svedberg, Arnesson, Andersson - Strömwall, Lander, Boqvist - Zaar, Brithén, Bristedt - Sandin, Rasmussen, Elvenes - Brodecki, Kellman, Mastomäki

Švédi mali od začiatku kombinačne navrch, krátkymi prihrávkami rozoberali slovenskú obranu a dostávali ju pod tlak. V 4. minúte ich poslal do vedenia Zaar, ktorý sám pred J. Hudáčkom pohodlne dorazil puk do odkrytej bránky. Slováci sa iba pomaly dostávali do tempa, do dvoch útočných výpadov sa dostal Tybor, ktoré však bez problémov zastavil pozorný Enroth. Domáci tím si potom zahral prvýkrát presilovku, tesne po jej vypršaní mohol vyrovnať Bakoš, no neskrotil puk pred Enrothom. V defenzíve to Slovákom naďalej škrípalo, na konci tretiny Bristedt streľou z diaľky rozozvučal ľavú žrď.

Druhé dejstvo odštartovalo parádnym zákrokom Hudáčka, ktorý zneškodnil šancu Zaara. Následne si poradil aj s tečom Rasmussena. Ramsayho zverenci kontrovali tutovkou Puliša, ktorú zlikvidoval Enroth, neujala sa ani dorážka Tybora. Slováci potom dostali vypredaný topoľčiansky "zimák" konečne do varu, keď roztočili pred švédskou bránkou kolotoč prihrávok a zavreli súpera v jeho obrannom pásme. Severania sa ubránili a následne gólovo druhýkrát udreli. Proti strele Strömwalla ešte Hudáček vytiahol efektný zákrok lapačkou, ale vzápätí už nestačil na strelu Svedberga, pri ktorej mal zaclonený výhľad. Zápas sa rozbehol, náskok "troch koruniek" mohol zvýšiť Rasmussen, na druhej strane nedotiahli domáci nádejný protiútok 3 na 1. Švédi boli v koncovke efektívnejší, v 37. minúte zvýšil v presilovke Rasmussen tečom Holmovej strely.

V tretej časti sa Slováci snažili zdramatizovať zápas, cez sformovanú defenzívu súpera sa im však stále ťažšie prenikalo. Švédi, vedomí si náskoku, sa zamerali na kontry. V 46. minúte Hudáček len so šťastím zastavil betónmi puk po šanci Bristedta. Domáci to skúšali v útoku kombináciami aj jednoduchými nahodeniami na bránku, no chýbali im dôraz i potrebné šťastie. V 52. minúte neuspel v končiacej sa presilovke Gríger sám pred Enrothom. Slovákom sa už nepodarilo dosiahnuť čestný úspech, naopak severania v závere ešte zvýraznili svoj triumf gólom Bristedta.

Hlasy po zápase:

Craig Ramsay, tréner SR: "Myslím si, že začiatok zápasu bol dobrý, vyhrávali sme buly, naháňali sme ich, ale potom nás na osem minút zatlačili do nášho vlastného pásma. Stiahli sme sa a prehrávali sme súboje, oni dali gól z dorážky. Od desiatej minúty sme opäť začali hrať, dostali sme ich pod tlak a vytvorili sme si nejaké šance. Opäť však prišlo k tomu, že nedokážeme dať ľahko góly. Mali sme šance, ale nedokázali sme ich premeniť. Na tím, ktorý sa len teraz dal dokopy, sme ukázali odvahu, prehrávali sme, ale nevzdali sme sa, za stavu 0:3 sme ich naháňali a vytvorili sme si veľa šancí najmä pri presilovkách. Tie boli naozaj dobré, ale jednoducho musíme dávať góly. Aspoň že sme vyhrali v nájazdoch."

Ladislav Nagy, kapitán a útočník SR: "Dnes nám nešli nohy podľa predstáv, viacerí chalani skoro dva týždne nehrali zápas a bolo to vidieť. Ani ja som sa necítil bohvieako, musíme sa dostať do zápasového rytmu. Mali sme nejaké šance, škoda, že nám to nepadlo. Oni dali dva góly z presiloviek, aj my sme mali dve, ale nepremenili sme ich. Od začiatku prípravy sme mali štyri tréningy, zatiaľ sa len zohrávame a z našej strany to dnes nebolo ono. Pri šanciach sme to niekedy až príliš prekombinovali, musíme sa viac tlačiť do bránky a viac strieľať."

Adam Liška, útočník SR: "Potvrdilo sa to, čo som očakával. Švédsky tím prišiel s hráčmi, ktorí sú veľmi rýchli, technickí a hrali veľmi dobre. Mrzí ma, že sme nedali góly, v ofenzíve sa musíme zlepšiť. Aj ja som mal šancu a nezobral som to na seba, ale skúsil som ešte nahrať. Poučím sa a v budúcnosti to skúsim riešiť lepšie."

Matej Paulovič, útočník SR a strelec rozhodujúceho nájazdu v doplnkovom rozstrele: "Prvých desať minút sme nemali ani poriadne strelu na bránku. Po nich sme si povedali, že musíme hrať viac v súperovom pásme, potom prišli aj naše šance. Tie musíme proti takému mužstvu využiť. Mali sme pár dobrých striel od modrej čiary, ale chýbal nám hráč pred bránkou, to v dnešnom hokeji brankár chytí. Nečakal som, že pôjdem na doplnkový nájazd, mám niečo nacvičené, vyšlo mi to."

Radovan Puliš, útočník SR: "Bol to ťažký súper, Švédi veľmi dobre korčuľovali. Z tých šancí, čo sme si vypracovali, sme nedali góly, čo je škoda, lebo by sa nám úplne inak hralo. Švédi hrali veľmi dobre, boli silní na puku. Nám to dnes nepadalo, aj mne chýbalo v koncovke trochu šťastia. Je nám to ľúto, lebo prišlo veľa divákov, neustále nás povzbudzovali. Nič sa nedeje, stále máme čas to vyladiť."

Július Hudáček, brankár SR: "Prvých 7-8 minút sme sa Švédov zbytočne báli, boli vo všetkom rýchlejší, dali rýchly gól. Po power breaku sme sa na striedačke prebrali, začali sme sa hrať lepšie a boli tam fázy, keď sme hrali veľmi dobre. Švédi ukázali svoju silu, praktizovali to, čo hrajú vo švédskej lige, teda strela, teč a samá dorážka. V tom bol hlavný rozdiel. Mne sa chytalo ťažko, po mesiaci, v novom výstroji. Každú tretinu to však bolo lepšie. Enroth chytal vynikajúco, ale 99 percent striel videl. Takého brankára je ťažko prekonať, keď všetko vidí. Zápas sa lámal za stavu 0:2, keď sme mali šancu, ale zbytočne sme si tam prihrávali, mali sme to napáliť z prvej, zápas by bol iný."