Dobré noviny
Europoslanci nominovali Zaeva a Tsiprasa na Nobelovu cenu mieru
TASR
TASR

Europoslanci nominovali Zaeva a Tsiprasa na Nobelovu cenu mieru

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. — Foto: TASR

Skupina 33 poslancov v tejto súvislosti podpísala spoločný list, ktorý zaslali Nobelovmu výboru, ktorý každoročne posudzuje všetky návrhy na udelenie prestížnej ceny.

Brusel 4. apríla (TASR) - Tridsaťtri poslancov Európskeho parlamentu (EP) zo 16 krajín EÚ a šiestich politických skupín v europarlamente navrhlo nominovať severomacedónskeho premiéra Zorana Zaeva a predsedu gréckej vlády Alexisa Tsiprasa na Nobelovu cenu mieru za rok 2019. Uviedli to vo štvrtok macedónska tlačová agentúra MIA a rumunská tlačová agentúra Agerpres.

Skupina 33 poslancov v tejto súvislosti podpísala spoločný list, ktorý zaslali Nobelovmu výboru, ktorý každoročne posudzuje všetky návrhy na udelenie prestížnej ceny. List, ktorý podpísali aj traja grécki europoslanci za stranu Syriza, uverejnil na svojej oficiálnej internetovej stránke jeden z podpredsedov EP, grécky ľavicový poslanec Dimitrios Papadimulis.

Papadimulis je v EP členom spoločného parlamentného výboru EÚ a Severného Macedónska.

"Po prvý raz sa na Balkáne podarilo dosiahnuť takú priekopnícku dohodu. Ich nominácia na Nobelovu cenu mieru vyjadruje posolstvo, že pokrokové myslenie presahujúce hranice štátov a odvaha musia byť odmenené," uvádza sa v spoločnom liste 33 signatárov pre Nobelov výbor. Uviedli to s odkazom na dohodu z Prespy z júna 2018, na základe ktorej Zaev a Tsipras našli spôsob, ako urovnať dlhodobý spor o názov bývalej juhoslovanskej republiky. Tento spor blokoval šance Macedónčanov na vstup do EÚ a NATO. Podľa signatárov z europarlamentu ide o gesto zmierenia, ktoré by malo povzbudiť aj ostatných, aby prispeli k podpore mieru v regióne západného Balkánu.

Dňa 12. februára Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko (FYROM) oficiálne zmenila svoj názov na Severomacedónsku republiku, čím ukončila 28-ročný spor s Gréckom o názov krajiny. Aj Tsipras, aj Zaev museli na domácej politickej scéne čeliť silnému nesúhlasnému prúdu, podarilo sa im však presadiť, aby dohoda z Prespy vstúpila do platnosti.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Už ste čítali?