Školská psychologička: Nástup dieťaťa do školy neznamená pre rodičov o starosť menej. Takto s ním musíte pracovať
Už o pár mesiacov nastúpia do prvého ročníka základných škôl noví žiaci. Čo všetko musia absolvovať pred veľkým dňom?
BRATISLAVA 7. apríla - Zápis predškolákov do prvej triedy je od apríla v plnom prúde. Školy postupne otvárajú svoje brány a vítajú budúcich prváčikov. Na tento veľký deň sa pripravujú nielen detičky, ale aj ich rodičia. Predsa len, je to významná chvíľa, ktorá je vstupnou bránou do ďalšej životnej etapy. O tom, čo by mali predškoláci ovládať, ako to na zápise prebieha a či treba zmeniť po zápise v domácnosti režim, nám porozprávala školská psychologička Paulína Bartková.
Väčšina detí sa do školy teší. Je to pre ne akási nová výzva a tajomno, ktoré postupne môžu objavovať. Aj napriek tomu sa však stáva, že keď prídu do školy na zápis, zľaknú sa. „Rodičia počas roka tie deti pripravujú, že pôjdu do školy, čiže sa to tým rodinným životom nesie,“ vysvetlila Bartková s tým, že detičky chodia do predškolskej triedy, kde sa rovnako pripravujú pomocou cvičení na nastávajúcu zmenu.
Ako bojovať s plačom?
Každý z nás je osobnosť a deti nie sú výnimkou. Niektoré dieťa je nebojácne, iné citlivejšie. Plač sa preto môže objaviť aj na zápise. „Sú deti, ktoré sú uplakané, ale to už svedčí o tom, či do tej školy aj skutočne patria. Pretože školská zrelosť a pripravenosť na školu súvisí aj s tým, aby dieťa nebolo len vedomostne zdatné, ale zdatné aj po sociálnej a emocionálnej stránke. Aby vedelo vydržať bez mamy a otca,“ povedala psychologička. Počas zápisu je dieťa mimo svojich rodičov, vďaka čomu pedagógovia vedia vyhodnotiť, či je schopné byť bez rodiča a ako sa správa osamote.
Podľa školskej psychologičky nie je povinnosťou, aby dieťa vedelo pri zápise písať, čítať a počítať. „Je dobré, pokiaľ dieťa ovláda nejaké písmenká, ale na zápise sa nevyžaduje, aby dieťa vedelo počítať alebo písať,“ vysvetlila Bartková. Deti by mali vedieť rozoznávať farby a základné tvary. Prihliada sa na reč a to ako rozprávajú, čo je podľa jej slov v súčastnosti u detí veľký problém.
Od zápisu k nástupu do školy
Obdobie niekoľkých mesiacov, kedy je dieťa už zapísané do školy, no prvý školský deň je ešte ďaleko, čaká každú domácnosť. Keďže väčšina detí chodí do škôlky, svoj režim majú. Vedia, že musia vstávať a mať určitú rutinu. „Rodič tesne pred začiatkom školského roka môže nastaviť, aby dieťa naspäť nabehlo do režimu na ranné vstávanie, aby to nebolo také kruté. Takže tie dva – tri týždne pred začiatkom školského roka, aby si to dieťa zvykalo. Inak príprava na školu prebieha dlhodobejšie,“ prezradila psychologička. Keď však rodičia na zápise dostanú spätnú väzbu, že niečo treba podoťahovať, tak na tom treba pracovať.
Na čo netreba zabúdať
S nástupom do školy sa zmení život v celej rodine. Rodičia by si mali uvedomiť, že táto veľká zmena sa týka rovnako ich. „Niekedy si rodičia myslia, že dáme dieťa do školy a budeme mať o starosť menej, ale práve naopak. Snažíme sa rodičom vysvetliť, že to nie sú len povinnosti doobeda, ale to dieťa musí pracovať aj poobede. Sú tam domáce úlohy, ktoré si rodič musí v tom prvom – druhom ročníku robiť s dieťaťom. Vtedy sa vytvárajú návyky na tú činnosť a na to, aby dieťa bolo neskôr samostatné. Veľké nároky sa teda kladú aj na rodičov, v tom prvom ročníku určite,“ priznala Paulína Bartková.
Viac na túto tému sa dozviete v priloženom videorozhovore.