Cestovateľ Ľuboš Fellner: Nemáme Prahu, ale máme nádhernú prírodu. Slovensko vôbec nevie svoj potenciál využiť
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Cestovateľ Ľuboš Fellner: Nemáme Prahu, ale máme nádhernú prírodu. Slovensko vôbec nevie svoj potenciál využiť

Ľuboš Fellner je zakladateľom cestovnej kancelárie BUBO, ktorá na Slovensku pôsobí už 26 rokov. Pravdepodobne najscestovanejší Slovák nám v rozhovore povedal o svojich začiatkoch, ale aj o tom, prečo Slovensko nevyužilo svoj potenciál ohľadom turizmu a v čom by sme sa mali zlepšiť.

BRATISLAVA 4. apríla - Ľuboša Fellnera by sme pokojne mohli nazvať aj najscestovanejším Slovákom. Práve tejto vášni sa aktívne venuje už od roku 1993, kedy založil cestovnú kanceláriu BUBO. „Priznám sa, že do založenia cestovnej kancelárie ma donútili moji klienti“ hovorí o vzniku svojej cestovky Ľuboš Fellner. Ako priznáva, cestovanie miloval, mal ho v podstate aj v krvi, keďže aj jeho predok, konkrétne pradedo, oboplával už v 19. storočí celú zemeguľu. Boli to však ľudia, jeho klienti a okolie, ktorí ho presvedčili, aby si založil cestovnú kanceláriu. Chceli s ním jednoducho cestovať, spoznávať svet a vidieť miesta, na ktoré sa predtým Slováci ani nikdy nedostali. „Prví cestovatelia, ktorí so mnou išli, sú doteraz mojimi priateľmi,“ hovorí Fellner.

Stopoval od Pakistanu cez Afganistan až do Indie

Naštartovať podnikanie však nebolo najjednoduchšie. Ľuboš Fellner v čase, keď zakladal BUBO, pracoval ako lekár. Bol mladý, zamestnaný na Kramároch a popritom sa snažil objavovať svet. „Ako lekár v najprestížnejšej nemocnici Slovenska s ôsmimi službami mesačne som zarábal mesačne menej ako 100 eur. To bol môj celý príjem, z ktorého som musel vyžiť. Letenka do Indie stála trikrát toľko ako dnes. Nemohol som lietať, chodil som stopom. V roku 1996 som prešiel stopom cez Pakistan, Afganistan, Irán a do Indie. Viackrát. Takto sme všetci kedysi začínali, ale to cestovanie bolo geniálne,“ spomína na svoje cestovateľské začiatky.

ĽUboš Fellner nad Mysom dobrej nádeje v Južnej Afrike.
ĽUboš Fellner nad Mysom dobrej nádeje v Južnej Afrike. Foto: Facebook/BUBO

Ako sám Fellner priznáva, BUBO je najdrahšia cestovná kancelária na Slovensku. „Sústredíme sa na to, aby sme pre klienta ulovi také zážitky, ktoré si sám nedokáže uloviť alebo zorganizovať,“ opisuje aktivity cestovnej kancelárie a dôvod, prečo by ľudia mali radšej využiť služby cestovky oproti možno lacnejšiemu samostatnému cestovaniu s pomocou portálov, ako sú Airbnb či Booking, ktoré sa stali v posledných rokoch mimoriadne populárnymi. BUBO sa špecializuje práve na krajiny a zážitky, ktoré Slovákom žiadna iná cestovná kancelária poskytnúť nevie. Sprievodcovia sú podľa Fellnera akýmisi profesionálnymi lovcami zážitkov. Dokážu nájsť utajené miesta, kde skutočne nie je pretlak turistov a miesta, ktoré dokážu cestovateľov očariť. Sú za tým roky skúseností, dobré vzťahy a kontakty s miestnymi, no bez pochýb aj charitatívna činnosť, ktorej sa BUBO, jeho sprievodcovia aj Fellner venujú.

Slovensko má obrovský nevyužitý potenciál

„Na Slovensku sme vôbec nevyužili potenciál našej krajiny pre turizmus,“ otvorene hovorí Fellner. Sám tvrdí, že zahraniční cestovatelia často nemajú motiváciu prísť na Slovensko, ale keď sa tu náhodou ocitnú a niekto miestny ich prevedie po našej krajine, tak sú zrazu očarení. „Nemáme ministerstvo turizmu, v susednom Rakúsku sú príjmy z turizmu percentuálne niekoľkokrát vyššie ako máme my. Je veľmi dôležité rozvinúť turizmus,“ hovorí a pokračuje: „musíme vytvoriť niečo, prečo sem budú ľudia chcieť prísť. Žiaľ, nemáme Prahu, ale máme nádhernú prírodu. Bol som s ľuďmi na Novom Zélande a tí prvý týždeň hovorili, na čo sme išli tak ďaleko? Veď to vyzerá ako Slovensko,“ opisuje svoje zážitky, no priznáva, že po týždni už sa ľudia tieto otázky nepýtali. Pretože na Novom Zélande je všetko milé, čisté, parkoviská sú zadarmo, krajina nie je zaliata betónom a nevytína zbytočne stromy.

Zakladateľ cestovnej kancelárie BUBO pomáha pri zberaní čaju.
Zakladateľ cestovnej kancelárie BUBO pomáha pri zberaní čaju. Foto: Facebook/BUBO

Verím slovenskému príbehu

Som presvedčený, že Slovensko pôjde hore. Aj my rozvíjame slovenské cestovateľstvo, robíme zadarmo rôzne festivaly. Takisto je fajn, ak človek rozvíja svoju krajinu. Myslím si, že sa tu dá robiť výborný biznis. Máme tu lacnejšiu pracovnú silu, šikovných inžinirierov a podobne. Na Slovensku podľa mňa ľudia vedia dokázať oveľa viac. Verím slovenskému príbehu, len musíme vedieť, že treba robiť a tí, čo niečo dokážu, by mali byť uznávaní. Tých ľudí je veľa a mali by za to dostať kredit,“ hovorí vo videorozhovore Ľuboš Fellner. Práve v ňom porozprával viac aj o tom, ako si BUBO vyberá krajiny, ktoré zaradí do svojej ponuky, aké boli jeho podnikateľské začiatky, či by do toho išiel aj dnes a prezradil aj to, aké kritériá musí spĺnať človek, aby mohol byť sprievodcom v BUBO.

Pozrite si celý rozhovor s Ľubošom Fellnerom.

Ľuboš Fellner v Koloseu.
Ľuboš Fellner v Koloseu. Foto: Facebook/BUBO

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…