V Umelke je najväčšia výstava z uzavretej tvorby sochára Š. Kubíka
TASR
TASR

V Umelke je najväčšia výstava z uzavretej tvorby sochára Š. Kubíka

Výtvarník počas svojho života nevystavoval často, preto táto jeho najväčšia expozícia je vzácnou príležitosťou na spoznanie voľnej tvorby.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR Henrich Mišovič

Bratislava 4. apríla (TASR) – Výber z uzavretej tvorby sochára Štefana Kubíka je v bratislavskej galérii Umelka pod názvom Dialógy s drevom. Sú to drevené sochy a kresby z obdobia rokov 1971 - 2006. Výtvarník počas svojho života nevystavoval často, preto táto jeho najväčšia expozícia je vzácnou príležitosťou na spoznanie voľnej tvorby.

"Autor je pevne zakotvený vo vývinovej línii slovenských sochárov, ktorí pracovali s drevom. To možno považovať za objav, pretože doteraz sa naň zabúdalo. Tiež je výsostný majster kresby, ktorá bola neoddeliteľnou súčasťou jeho sochárskej tvorby. Jeho vývinová cesta, usilovnosť, inšpiračné zdroje a výkony sú skutočne hodné, aby sme sa s nimi oboznámili," uviedla pre TASR Ľuba Belohradská, ktorá so sochárovou manželkou Klárou Kubíkovou kurátorsky pripravili výstavu z jeho pozostalosti.

Okrem veľkých trojrozmerných skulptúr Uväznená, Hlava, Kyvadlo, Ekologický problém, Bremeno – venované Štefanovi Prokopovi, Vertikála a iných je v Kamennej sále Umelky takmer 60 malých drevených modelov (Modelettá), umelcových nápadov na veľké sochy, ktoré však nestihol realizovať.

"Kresby sme vyberali z veľkého množstva. On veľmi rád kreslil, kresba bola jeho svetom slobody. Okrem hotových perokresieb zostalo po ňom 71 rôzne veľkých skicárov. Robil aj pastely s reliéfnym povrchom. Z nich je tu malý výber z roku 1994," povedala na stredajšej (3. 4.) vernisáži Klára Kubíková.

Rodák zo Spišského Podhradia Štefan Kubík (1941) v Bratislave po Strednej škole umeleckého priemyslu, odbor rezbárstvo u profesora Ludwika Korkoša (1960 – 1964) študoval na Vysokej škole výtvarných umení v ateliéri reliéfneho sochárstva u profesora Rudolfa Pribiša (1965 - 1971). Odvtedy až do svojej smrti (2006) sa venoval komornej a monumentálnej sochárskej tvorbe i kresbe v odvážnom slobodnom povolaní. Okrem ôsmich samostatných výstav v rokoch 1972 – 2011 sa podieľal na 24 kolektívnych expozíciách doma i v zahraničí. Jeho diela sa nachádzajú v zbierkach slovenských galérií a u súkromných zberateľov.

Výstavu, ktorá potrvá do 21. apríla, dopĺňa rovnomenný katalóg s hodnotiacim textami oboch kurátoriek a fotografiami prezentovaných diel.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…