V Umelke je najväčšia výstava z uzavretej tvorby sochára Š. Kubíka
TASR
TASR

V Umelke je najväčšia výstava z uzavretej tvorby sochára Š. Kubíka

Výtvarník počas svojho života nevystavoval často, preto táto jeho najväčšia expozícia je vzácnou príležitosťou na spoznanie voľnej tvorby.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR Henrich Mišovič

Bratislava 4. apríla (TASR) – Výber z uzavretej tvorby sochára Štefana Kubíka je v bratislavskej galérii Umelka pod názvom Dialógy s drevom. Sú to drevené sochy a kresby z obdobia rokov 1971 - 2006. Výtvarník počas svojho života nevystavoval často, preto táto jeho najväčšia expozícia je vzácnou príležitosťou na spoznanie voľnej tvorby.

"Autor je pevne zakotvený vo vývinovej línii slovenských sochárov, ktorí pracovali s drevom. To možno považovať za objav, pretože doteraz sa naň zabúdalo. Tiež je výsostný majster kresby, ktorá bola neoddeliteľnou súčasťou jeho sochárskej tvorby. Jeho vývinová cesta, usilovnosť, inšpiračné zdroje a výkony sú skutočne hodné, aby sme sa s nimi oboznámili," uviedla pre TASR Ľuba Belohradská, ktorá so sochárovou manželkou Klárou Kubíkovou kurátorsky pripravili výstavu z jeho pozostalosti.

Okrem veľkých trojrozmerných skulptúr Uväznená, Hlava, Kyvadlo, Ekologický problém, Bremeno – venované Štefanovi Prokopovi, Vertikála a iných je v Kamennej sále Umelky takmer 60 malých drevených modelov (Modelettá), umelcových nápadov na veľké sochy, ktoré však nestihol realizovať.

"Kresby sme vyberali z veľkého množstva. On veľmi rád kreslil, kresba bola jeho svetom slobody. Okrem hotových perokresieb zostalo po ňom 71 rôzne veľkých skicárov. Robil aj pastely s reliéfnym povrchom. Z nich je tu malý výber z roku 1994," povedala na stredajšej (3. 4.) vernisáži Klára Kubíková.

Rodák zo Spišského Podhradia Štefan Kubík (1941) v Bratislave po Strednej škole umeleckého priemyslu, odbor rezbárstvo u profesora Ludwika Korkoša (1960 – 1964) študoval na Vysokej škole výtvarných umení v ateliéri reliéfneho sochárstva u profesora Rudolfa Pribiša (1965 - 1971). Odvtedy až do svojej smrti (2006) sa venoval komornej a monumentálnej sochárskej tvorbe i kresbe v odvážnom slobodnom povolaní. Okrem ôsmich samostatných výstav v rokoch 1972 – 2011 sa podieľal na 24 kolektívnych expozíciách doma i v zahraničí. Jeho diela sa nachádzajú v zbierkach slovenských galérií a u súkromných zberateľov.

Výstavu, ktorá potrvá do 21. apríla, dopĺňa rovnomenný katalóg s hodnotiacim textami oboch kurátoriek a fotografiami prezentovaných diel.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…