V Umelke je najväčšia výstava z uzavretej tvorby sochára Š. Kubíka
TASR
TASR

V Umelke je najväčšia výstava z uzavretej tvorby sochára Š. Kubíka

Výtvarník počas svojho života nevystavoval často, preto táto jeho najväčšia expozícia je vzácnou príležitosťou na spoznanie voľnej tvorby.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR Henrich Mišovič

Bratislava 4. apríla (TASR) – Výber z uzavretej tvorby sochára Štefana Kubíka je v bratislavskej galérii Umelka pod názvom Dialógy s drevom. Sú to drevené sochy a kresby z obdobia rokov 1971 - 2006. Výtvarník počas svojho života nevystavoval často, preto táto jeho najväčšia expozícia je vzácnou príležitosťou na spoznanie voľnej tvorby.

"Autor je pevne zakotvený vo vývinovej línii slovenských sochárov, ktorí pracovali s drevom. To možno považovať za objav, pretože doteraz sa naň zabúdalo. Tiež je výsostný majster kresby, ktorá bola neoddeliteľnou súčasťou jeho sochárskej tvorby. Jeho vývinová cesta, usilovnosť, inšpiračné zdroje a výkony sú skutočne hodné, aby sme sa s nimi oboznámili," uviedla pre TASR Ľuba Belohradská, ktorá so sochárovou manželkou Klárou Kubíkovou kurátorsky pripravili výstavu z jeho pozostalosti.

Okrem veľkých trojrozmerných skulptúr Uväznená, Hlava, Kyvadlo, Ekologický problém, Bremeno – venované Štefanovi Prokopovi, Vertikála a iných je v Kamennej sále Umelky takmer 60 malých drevených modelov (Modelettá), umelcových nápadov na veľké sochy, ktoré však nestihol realizovať.

"Kresby sme vyberali z veľkého množstva. On veľmi rád kreslil, kresba bola jeho svetom slobody. Okrem hotových perokresieb zostalo po ňom 71 rôzne veľkých skicárov. Robil aj pastely s reliéfnym povrchom. Z nich je tu malý výber z roku 1994," povedala na stredajšej (3. 4.) vernisáži Klára Kubíková.

Rodák zo Spišského Podhradia Štefan Kubík (1941) v Bratislave po Strednej škole umeleckého priemyslu, odbor rezbárstvo u profesora Ludwika Korkoša (1960 – 1964) študoval na Vysokej škole výtvarných umení v ateliéri reliéfneho sochárstva u profesora Rudolfa Pribiša (1965 - 1971). Odvtedy až do svojej smrti (2006) sa venoval komornej a monumentálnej sochárskej tvorbe i kresbe v odvážnom slobodnom povolaní. Okrem ôsmich samostatných výstav v rokoch 1972 – 2011 sa podieľal na 24 kolektívnych expozíciách doma i v zahraničí. Jeho diela sa nachádzajú v zbierkach slovenských galérií a u súkromných zberateľov.

Výstavu, ktorá potrvá do 21. apríla, dopĺňa rovnomenný katalóg s hodnotiacim textami oboch kurátoriek a fotografiami prezentovaných diel.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…