Dobré noviny
Slovenský startup v europarlamente navrhol, ako zabrániť výrobe fejkov
TASR
TASR

Slovenský startup v europarlamente navrhol, ako zabrániť výrobe fejkov

Slovenský europoslanec Ivan Štefanec organizoval v Európskom parlamente podujatie na tému Boj proti podvodom a falošným výrobkom v dodávateľskom reťazci.
Slovenský europoslanec Ivan Štefanec organizoval v Európskom parlamente podujatie na tému Boj proti podvodom a falošným výrobkom v dodávateľskom reťazci. — Foto: FB Ivan Štefanec

Slovenský startup KOUD mal možnosť predstaviť svoju aplikáciu, ktorá má za cieľ overovať originalitu a pôvod výrobkov.

Brusel 3. apríla (TASR) - Otázkou, ako bojovať proti podvodom a falšovaniu výrobkov sa v stredu zaoberal seminár na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Bruseli. Na podujatí s názvom "Boj proti podvodom a falošným výrobkom v dodávateľskom reťazci" sa predstavil aj slovenský startup KOUD s aplikáciou, ktorá má za cieľ overiť originalitu a pôvod výrobkov.

Na akcii, ktorú hostil europoslanec Ivan Štefanec (KDH), člen Výboru EP pre ochranu spotrebiteľov, a ktorú pripravilo slovenské občianske združenie Publicum, sa zúčastnili aj zástupcovia Európskej komisie, Európskeho parlamentu, Europolu a Colnej sekcie finančnej správy SR. Podujatie potvrdilo, že aj zástupcovia colnej správy zvažujú využívanie technológie blockchain na boj proti falšovaným produktom.

Na seminári odznelo, že až 6,8 % dovážaných výrobkov do Európskej únie tvoria falzifikáty, pričom až 73 % zo všetkých falšovaných výrobkov pochádza z Číny.

Slovenský startup KOUD mal na pôde EP možnosť predstaviť svoju aplikáciu, ktorá má za cieľ overovať originalitu a pôvod výrobkov a pomôcť tak odlíšiť originálne výrobky od tých falošných v celej logistickej sieti. Ide o projekt, ktorý prináša nový pohľad na dodávateľský reťazec, ako aj prepojenie záujmov výrobcov a spotrebiteľov so zapojením nových technologických možnosti decentralizovanej siete blockchain.

Zavedenie takejto technológie by napríklad pomohlo odhaliť nedávne škandály s poľským mäsom a pomohlo by aj v boji proti dvojakej kvalite výrobkov, čo je jedna z priorít krajín Vyšehradskej štvorky (V4).

Zakladateľ startupu KOUD Kamil Bernáth v tejto súvislosti uviedol, že Európania majú právo vedieť, čo kupujú. "A nehovorím len o identifikácii falzifikátov cez originálne výrobky. Mali by mať právo jasne zviditeľniť celý dodávateľský reťazec, vrátane informácií o použitých materiáloch a zložkách," vysvetlil.

Technológia blockchain, ktorá ponúka alternatívu k tradičnému prevodu mien, je pre tento účel vhodná. Mnohí sa zhodujú na tom, že dodávateľský reťazec je najlepším prípadom, lebo blockchain sa dá využiť na riadenie a podpisovanie zmlúv.

"Je našou povinnosťou umiestniť všetky relevantné zainteresované strany okolo stola a snažiť sa nájsť jednotné a praktické riešenie," uviedol Peter Gunda, partner spoločnosti BDO Slovakia, ktorá má vyše 20-ročné skúsenosti v oblasti auditu a podnikového poradenstva.

Štefanec, ktorý je predsedom platformy SME Europe brániacej záujmy malých a stredných podnikov v EÚ, zdôraznil, že táto inovatívna a progresívna technológia, s "veľkým potenciálom globálneho uplatnenia sa", výrazne pomôže veľkým, ale aj malým podnikom, a odlíši čestných podnikateľov od tých nečestných.

"Som rád, že na Slovensku vznikajú také dobré nápady, ktoré majú obrovský potenciál rastu a majú predpoklad nielen ušetriť ľudom peniaze, ale aj zlepšiť kvalitu výrobkov. Vždy budem podporovať dobré nápady slovenských malých podnikateľov, ktorí majú veľké predpoklady presadiť sa na spoločnom európskom trhu," uviedol Štefanec. Podľa jeho slov slovenský startup na pôde EP predstavil reálne riešenie, ktoré má potenciál uplatniť sa.

Už ste čítali?