Poistenci VšZP sú najspokojnejší s ústavmi srdcovo-cievnych chorôb
TASR
TASR

Poistenci VšZP sú najspokojnejší s ústavmi srdcovo-cievnych chorôb

V kategórii štátne univerzitné a fakultné nemocnice dostala najvyššiu známku od poistencov VšZP Univerzitná nemocnica Martin.

Ilustračné foto. — Foto: TASR - František Iván

Bratislava 3. apríla (TASR) - Z ústavných zdravotníckych zariadení majú poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) najlepšie skúsenosti so špecializovanými ústavmi srdcovo-cievnych chorôb. Najmenej spokojní sú so štátnymi univerzitnými a fakultnými nemocnicami a všeobecnými nemocnicami. TASR o tom informovala Zuzana Štukovská z referátu komunikácie VšZP.

V kategórii štátne univerzitné a fakultné nemocnice dostala najvyššiu známku od poistencov VšZP Univerzitná nemocnica Martin. Zo všeobecných nemocníc poistenci najviac oceňujú Nemocnicu svätého Michala v Bratislave a zo špecializovaných zdravotníckych zariadení Národný endokrinologický a diabetologický ústav Ľubochňa.

Zo špecializovaných ústavov srdcovo-cievnych chorôb si najviac chvália Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici. Zo špecializovaných onkologických ústavov sa v prieskume spokojnosti poistencov VšZP najlepšie umiestnil Onkologický ústav sv. Alžbety v Bratislave, v kategórii ostatné špecializované ústavy je na najvyššej pozícii Sanatórium Tatranská Kotlina.

Zo všetkých ústavných zdravotníckych zariadení zaradených do prieskumu získalo najvyššie hodnotenie Centrum intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby v Bratislave.

Najvyššiu spokojnosť vyjadrili v prieskume poistenci z Košického a Prešovského kraja, naopak, najmenej spokojní boli poistenci z Trenčianskeho a Trnavského kraja. Svoj pobyt v niektorom z ústavných zariadení kritickejšie hodnotili ženy a mladí ľudia. Najnižšiu známku spokojnosti dostala strava a ubytovanie, najvyššiu poskytnutá zdravotná starostlivosť a správanie lekárov.

Ak by si to vyžadoval ich zdravotný stav, 89 percent účastníkov prieskumu by sa do ústavných zariadení, v ktorých boli hospitalizovaní, opäť vrátilo. Takmer 86 percent z nich by tieto ústavné zariadenia odporučilo aj členom svojej rodiny a známym.

Do prieskumu spokojnosti s ústavnou zdravotnou starostlivosťou medzi poistencami VšZP sa v marci 2018 zapojilo vyše 6400 poistencov, ktorí boli v roku 2018 minimálne jeden deň hospitalizovaní v niektorom zo zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku, s výnimkou detských ústavov, psychiatrických nemocníc a oddelení, stacionárov a väzenských nemocníc.

Dotazník mal 14 otázok, ktoré sa týkali spokojnosti poistencov so správaním a starostlivosťou lekárov a sestier na oddelení, s informovanosťou zo strany ošetrujúceho lekára o vyšetreniach a ochorení pacienta, kvalitou ubytovania, stravy a upratovania na oddelení, poskytnutou zdravotnou starostlivosťou, informáciami ošetrujúceho lekára a sestier o ďalšom postupe pri domácej liečbe a so zlepšením zdravotného stavu poistenca po prepustení z nemocnice. Poistenci sa mali vyjadriť aj k tomu, či by liečbu v danej nemocnici absolvovali aj v budúcnosti a odporučili ju svojej rodine alebo známym.

VšZP uviedla, že o výsledkoch prieskumu spokojnosti bude informovať zmluvných poskytovateľov, aby dosiahla pozitívnu zmenu v oblastiach, ktoré poistenci vnímajú ako najslabšie.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…